Skocz do zawartości

Wolny internet przez WiFi na telefonie


Recommended Posts

Hej,

 

mam internet z Vectry 100/10 (d/u; Cisco EPC3928) i zauważyłem w swoim telefonie (iPhone SE, ale na innym smartfonie - Xperia Z1 Compact jest podobna sytuacja), że prędkość pobierania jest mniejsza niż np. na laptopie (Asus, nie pamiętam dokładnego modelu, ale jak będzie trzeba, to sprawdzę). Co do uploadu, to wszystko jest ok - pokazuje 10Mb/s. Do mierzenia prędkości używam speedtest.net - na laptopie prędkość zazwyczaj w okolicach max (ponad 90Mb/s praktycznie za każdym razem, kiedy mierzę) natomiast na telefonie nigdy nie przekracza 50Mb/s. Myślałem, że to jakiś problem z telefonem, ale ostatnio podłączyłem się do sieci w pracy i zmierzyłem prędkość - speedtest pokazał ponad 100Mb/s. Ktoś ma pomysł, czym może to być spowodowane i jak to rozwiązać?

Link to post
Share on other sites

Karta w telefonie przy połączeniu w paśmie 2.4GHz linkuje się najpewniej z prędkością 72Mbps. Wtedy maksymalne osiągi na poziomie 50Mbit netto nie powinny dziwić. Rozwiązanie to połączenie z siecią 5GHz. Z tego co widzę w specyfikacji, ten model Cisco oferuje możliwość nadawania w tym paśmie. Wtedy osiągi łącza będą w pełni wykorzystane, nawet na telefonie.

Link to post
Share on other sites

Jeśli sieć Wi-Fi 5GHz jest włączona na routerze to wystarczy połączyć się z nią, zamiast 2.4GHz jak jest najpewniej obecnie.

W razie problemów z identyfikacją możesz pobrać appke Wifi analyzer na androida i po uruchomieniu i wybraniu 5G opcją po lewej, powinna wyświetlić się lista sieci na tym paśmie łącznie z wykresem poziomu sygnału. Któraś z nich powinna być twoja, nadawana przez Cisco.

Jeśli sieci 5GHz nie byłoby, musiałbyś poprosić ISP o aktywację (lub Przeglądnij instrukcje w poszukiwaniu wskazówek samodzielnej aktywacji). Sieć 2.4 i 5 GHz może być nadawana jednocześnie.

Link to post
Share on other sites

Z tego, co udało mi się ustalić, to sieć działa niestety na 2,4GHz (udało mi się wejść do ustawień przez przeglądarkę, ale nie mogłem zmienić na 5GHz - niby była lista do rozwinięcia, ale nie dało się tego zrobić w przypadku tej opcji, dało się zmienić inne ustawienia). Mam też możliwość konfiguracji przez stronę Vectry, ale ogranicza się to jedynie do zmienienia nazwy sieci i hasła do WiFi...

Link to post
Share on other sites

Doświadczeń z Vectrą i tym modelem Cisco nie mam, mogę jedynie zasugerować kontakt z BOK celem dopytania o możliwość aktywacji pasma 5GHz na tym urządzeniu.

Ewentualnie powinieneś mieć możliwość przełączyć EPC3928 w tryb bridge, gdzie pracowałby jako modem kablowy. Do niego podłączając swój router, zyskałbyś pełną kontrolę nad parametrami WiFi swojej sieci.

Przykładem dwupasmowego routera, który wykorzystałby potencjał łącza jest np. Archer C2 czy RT-AC53 Asusa.

Link to post
Share on other sites

Czyli po przełączeniu w tryb bridge (to mogę zrobić z poziomu strony Vectry) urządzenie będzie tylko modemem, a wszystkie ustawienia będzie konfigurowało się na podłączonym routerze, tak? Przeszkodą w takim podłączeniu nie będzie fakt, że nie znam loginu ani hasła do Cisco?

 

Możesz mi jeszcze powiedzieć, dlaczego na laptopie WiFi śmiga z pełną prędkością?

Link to post
Share on other sites

Na początek sprawdź czy masz możliwość zmienić tryb pracy routera. Nawet jeśli nie, to dodatkowy router czy AP dual band będziesz mógł poprawnie skonfigurować i przyśpieszyć swoją sieć WiFi (patrz sposób konfiguracji routera w tryb AP w poradniku przypiętym na górze działu).

W przypadku laptopów karty jednopasmowe, jednokanałowe z pojedynczą antenką WiFi oferują osiągi na poziomie 150Mbps (w przypadku standardu 802.11n). W praktyce realne osiągi zamykają się w graniach 80Mbit lub troche więcej gdy router wykorzysta kanał 40MHz zamiast typowych 20MHz. Mniej więcej takie osiągi z tego co piszesz masz.

W przypadku telefonów standardem są moduły WiFi 2.4GHz 72Mbps, które zapewniają realne osiągi na poziomie 50Mbit.

Dla uświadomienia zrobiłem szybkie testy na przykładzie swojego Huawei P9

Speedtest w przypadku połączenia z siecią 2.4GHz. Uzyskany wynik jak widać jest identyczny z twoimi rezultatami (jeśli chodzi o download):

f92af4ee7ac39868gen.png

Szybkość linku jak widać - 72Mbps:

370869b7642b21b8gen.png

Po przełączeniu na sieć 5GHz (router klasy AC1200) speedtest pokazał wyższą prędkość (pełne osiągi łącza/bariera 50Mbit przekroczona):

958ea8c056a705f3gen.png

Szybkość połączenia z routerem w paśmie 5GHz to już maksymalne dla kart/modułów jednokanałowych 433Mbit (w praktyce możliwe osiąganie zauważalnie ponad 200Mbit - do 300Mbit realnego transferu w idealnych warunkach)

8fbdfe168fbe4cfcgen.png

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...