Skocz do zawartości

Komputer restartuje się pod wpływem obciążeniem w grach


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez lonialomax,

Recommended Posts

Witam!

 

Kilka dni temu zakupiłem używany komputer o takich oto podzespołach:

Gigabyte GeForce GTX 560 Ti OC

Intel Core i3-2100

Zasilacz Modecom 600W

Ram 4GB DDR3

Płyta głowna asus

HDD 250gb

+1 wiatrak silentiumpc w obudowie

----------------------------------------------

 

Problem wygląda nastepująco:

 Wszystko chodzi dobrze, jednak kiedy zainstalowałem sobie wczoraj bardziej wymagającą gre (nfs most wanted), to po 20/30 minut grania, komputer nagle padł. po czym sam się włączył. Odpaliłem dalej tą samą grę, po czym sytuacja powtórzyła sie po około 15 minutach grania.

 

Dzisiaj zainstalowałem MSI Afterburner, aby monitorować temperatury podczas gry. Wyglądały następująco:

CPU stałe ok. 50 stopni

GPU zaczynał od około 65 stopni, doszedł do około 80 stopni, (max 85) po czym komputer padł i znow sam sie włączył.

 

Wiem, ze google nie gryzie, ale szukając czytam, że pewnie za słaby zasilacz, jednak po wykalkulowaniu moich podzespołów wychodzi około 480 W. 

 

Co w takim razie jest winowajcą i co mam z tym zrobić?

 

Proszę o pomoc

Z góry dziękuje

Link to post
Share on other sites

Oczywiście,że nie,ale najprostsze do sprawdzenia. Z podanych przez ciebie temperatur,żadna nie jest bardzo niepokojąca. Zajrzyj do podglądu zdarzeń - błędy krytyczne ,a znajdziesz pewnie sporo oznaczonych 41/63...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zasilacz, to jedyny komponent który moze sprawca tej sytuacji?

 

Nie ale jest w tej konfiguracji najbardziej podejrzany - nie od dziś wiadomo, że Modecom'y do wyższej półki jakościowej nie należą a ich obciążalność linii 12V (tutaj najważniejsze) to pewnie nawet 400W nie przekracza (sprawdź tabliczkę znamionową na zasilaczu)... Sam GTX 560 Ti to pobór w okolicach 310W przy obciążeniu także bardzo prawdopodobne, że NFS wyciska z zasilacza ostatnie poty i po upłynięciu odpowiedniego czasu na "zagotowanie" się zasilacza po prostu następuje odcięcie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zasilacz albo karta, ostatecznie sekcja zasilania na płycie jednakże to ostatnie jedynie wtedy gdy wykluczymy 2 poprzednie przypadki. Jeśli możesz pożycz od kogoś karte i sprawdź czy sie powtarza problem.

 

Stawiałbym na zasilacz, niby 600W ale od Modecoma a coś mi śmierdzi że jego prawdziwa moc maksymalna to 350W

Edytowane przez stach122
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja jestem od kilku lat jestem "skażony" zasilaczami Seasonic ale wybór jest spory i zależy jaki pułap finansowy zakładasz na jego zakup. Generalnie coś 550W-600W firm chieftec, xfx, evga, corsair czy seasonic do tej konfiguracji powinno być wystarczające. Na upartego nawet Vero M2 600W od SilentiumPC, następca Vero M1, którego nieźle przemaglował jonnyguru z dobrą notą końcową, powinien sobie poradzić ale tutaj ryzyko trafienia na wadliwy egzemplarz jest "jakieś" większe.

 

Po wybraniu jakiegoś modelu warto zapytać woojka google co wie nt. tego zasilacza, sprawdzić jakieś konkretniejsze testy i wtedy na spokojnie podjąć decyzję.

Edytowane przez RalfNwn
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Corsair ma nieco większy bufor mocy i certyfikat 80+ ale Vero ma 80+ Bronze i modularne okablowanie także też raczej bym w tej cenie wybrał Vero M2 600W - jeśli nie będziesz miał dziwnego pecha ze swoim egzemplarzem to będziesz zadowolony.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ale co ma zdjęcie obudowy do działania komputera bo nie rozumiem? xD

A na poważnie kupiłeś już zasilacz bo chciałem powiedzieć ze jak już vero (obojętnie czy L2/M2) brał wersje 500W bo wersja mocniejsza to to samo praktycznie a jak wiadomo 600 mocniej żyłowana.

Edytowane przez stach122
Link to post
Share on other sites

Poczekajmy na dalsze informacje. Z tą otwartą obudową może być coś związane. Chociażby zupełnie inny obieg powietrza. Nie będę tworzył teorii spiskowej,ale obudowa może mieć pośredni wpływ na zachowanie "wnętrzności"...:)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Obudowa akyga wiec do najlepiej chłodzonych nie nalezy :D Zaledwie jeden wiatrak wyprowadzający ciepłe powietrze.

Nie mam pojęcia co mogło sie przegrzewać, gpu w grach dochodzi do 80 coś, cpu do 50 cos.

Miałem w planach i tak wymienienie obudowy, więc zobaczymy do jakich temperatur dochodzić bedą podzespoły w nowej, lepiej chlodzonej obudowie, jak juz uda mi sie ja kupic :D

Link to post
Share on other sites

Ponad 80 stopni na karcie graficznej to nie jest dobry wynik. Może czyszczenie/wymiana pasty pomoże utrzymać ją dłużej przy życiu.

Odpal gpu-z i pograj z 10 min a następnie odczytaj do jakiej maksymalnie temperatury karta się rozgrzewa (zakładka sensor)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ponad 80 stopni na karcie graficznej to nie jest dobry wynik. Może czyszczenie/wymiana pasty pomoże utrzymać ją dłużej przy życiu.

Odpal gpu-z i pograj z 10 min a następnie odczytaj do jakiej maksymalnie temperatury karta się rozgrzewa (zakładka sensor)

 

Pograłem sobie troche w AC4, pokazało 72 max, po odpaleniu NFS Most Wanted, max doszło do 82 stopni.

Link to post
Share on other sites

Przewietrz tą obudowę, bo te 80 st C nie rozpływa się tylko przenosi się na inne podzespoły, a w okolicy karty jest ulokowany chipset. Wyżej na kartą z kolei jest sekcja zasilania, która im chłodniej stabilniej pracuje. Płyta gł. ASUS ale jaki? To co napisałem jest dowodem na Twój wpis

 

Po otworzeniu scianki bocznej, komputer nie wyłącza sie podczas grania.
Link to post
Share on other sites

To według internetów możesz zamontować wentylator na bocznej ścianie PC, a to dałoby efekt. W obecnej sytuacji wentylator z tyłu obudowy wyciągając powietrze nie wyciąga z całej obudowy tylko zasysa po najmniejszej linii oporu z otworów na ścianie bocznej czyli zimne, a ciepło dalej zostaje w obudowie. http://pl.akyga.com/produkty/392-obudowa-midi-tower-atx-ak939bl.html

Tu jak to zachowuje się u Ciebie https://i.imgur.com/K6zf8E8.jpg

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To według internetów możesz zamontować wentylator na bocznej ścianie PC, a to dałoby efekt. W obecnej sytuacji wentylator z tyłu obudowy wyciągając powietrze nie wyciąga z całej obudowy tylko zasysa po najmniejszej linii oporu z otworów na ścianie bocznej czyli zimne, a ciepło dalej zostaje w obudowie. http://pl.akyga.com/produkty/392-obudowa-midi-tower-atx-ak939bl.html

Tu jak to zachowuje się u Ciebie https://i.imgur.com/K6zf8E8.jpg

Tylko co byloby bardziej efektywne, granie bez tej scianki, czy z nią i dołożonym wiatrakiem?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...