Skocz do zawartości

Zakup okazyjny monitora


Recommended Posts

Cześć,

 

Mam możliwość kupienia monitora Dell Ultra HD 4k Monitor P2715Q 27-Inch

używanego pół roku za 1200 zł. Ogólnie wszystko fajnie bo display port 1.2 obsługuje rozdzielczość 4k 60 HZ ale jest jeden mankament. Producent chwali się, że monitor obsługuje 1,07 biliona kolorów ale standard display prot 1.2 obsługuje maksymalnie 16 milionów kolorów. Nie wiem czemu robi się taki monitor z złączem który go ogranicza ale to inna sprawa, nie wspominam o HDMI 1,4 bo obsługuje 4k 30 HZ.

 

Pytanie moje czy będę widział dużą różnice jak bym używał monitora 4k 60HZ z dp 1.4 1,07 biliona kolorów w przeciwieństwie do 4k 60 hz z dp 1.2 16 milionów kolorów? 

Link to post
Share on other sites

Nic nadzwyczajnego, to "hamerykańskie" nazywanie milionów "bilionami".

Matryca w/w monitorze  jest  IPS więc na normalnej karcie do klona PC głębia kolorów to 8bpc, co wiąże się z liczbą wyświetlanych obrazów.

Matryce typu TN zazwyczaj mają głębię kolorów na 6 bit per color, przez co mniejszą paletę kolorów.

 

Do czego ma być monitor, bo do grania to troszkę nie teges, po pierwsze trzeba mieć piekielnie mocnego kompa by ruszyć w wysokich ustawieniach( nawet czasami GTX 1080Ti wymięka), drugi powód to jednak nie najszybsza zastosowana matryca więc będzie pojawiać się zjawisko "ghostin-gu" które przeszkadza w dynamicznych grach akcji.

Generalnie cena ciekawa i było by to do rozważenia taki zakup, tylko pytanie ile ma przepracowanych godzin monitor( powinien mieć licznik w menu).

Link to post
Share on other sites

Ogólnie nie wiem czy się opłaca ten model pomimo ceny. Chciałbym go do pracy i grania. 1440p wystarczy do innych gier a syn chciałby w lola 4k zobaczyć czy ruszy. Sprzet i5 4590 + MSI gtx 1070 8 GB areo. Jak myślicie lepiej kopic nowy z pełna gwarancja monitor np: Asus mx25aq lub dell 2515h z 1440p czy ten model co napisałem wyżej? Liczba godzin to około 1000+ godzin dokładniej będę wiedział później.

Edytowane przez yszty
Link to post
Share on other sites

Na moim innym modelu zakupionym w końcówce sierpnia mam 700 godzin ( 3-4 godziny w tygodniu w soboty i niedziele o wiele dłużej).

Więc te 1000 + wcale nie jest dużo.

DELL 2515h matryca IPS ale ma jeszcze gorszy czas 8 ms, Asus mx25aq ma lepszy 5 ms czas matrycy IPS, ale to co naczytałem się na forach o ogólnej jakości matryc w monitorach ASUS, trzeba mieć dużo szczęścia by trafić na dobry egzemplarz.

Trzeba kupować w internecie, oraz kupować jako osoba fizyczna by mieć możliwość oddania do sklepu w ciągu 14 dni od daty dostawy bez podawania powodów zwrotu..

Link to post
Share on other sites

Poczyta recenzje i sam zdecyduje, tutaj  była mowa o grach więc potrzebna jest matryca z jak najniższym czasem odpowiedzi, jednak niestety parametry monitorów  jedynie są na papierze i bardzo potrafią odbiegać od rzeczywistości.

 

Monitor  dobierać można z priorytetów jeśli pisał ma być przede wszystkim pod pracę z komputerem to każdy się  z wymienionych nada. Jak pod gry szukać z najniższym czasem odpowiedzi matrycy i odpowiednimi kątami widzenia.

Inna sprawa to wielkość matrycy i zastosowana w nich rozdzielczość pod  27" lepiej nie wybierać poniżej WQHD (2560 x 1440) bo wtedy przy rozdzielczości  FHD jest z bliska widoczna "pixeloza" na tak dużym ekranie.

Jak bym miał wybierać to brał bym tego ASUS-a, ale tylko  z w/w w moim poście warunkami, bo wtedy można zwracać aż do momentu gdy trafi się dobrą sztukę.

Z innych ciekawy za nie całe 1400zł jest DELL U2518D IPS 5 ms WQHD i to bym proponował.

 
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...