Skocz do zawartości

Najlepszy procesor AMD na podstawkę AM3


Recommended Posts

Na am3 to phenom x6 1100 , potem jest am3+ , wszystko zależy od płyty jaką masz . 965 jest niezłym wyborem , ale nie kazda płyta go o służy ze względu na tdp 125 lub 140w. Podobny jest fx6300 z tdp 95w ale znów potrzebna nowsza płyta obsługującą go .

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Ok, wezmę pod wgląd ten model Phenoma, moja płyta to Asus Crosshair IV Formula więc spokojnie go powinna obsłużyć.

Chciałem ogólnie coś z Intela, ale sytuacja z kompem zmusza mnie do AMD na jakiś czas i dlatego chciałbym wybrać jakiś najbardziej wydajny na AM3 z możliwością delikatnego podkręcenia.

Czekam na dalsze propozycje! :)

Link to post
Share on other sites

FX6xxx to 6 rdzeni tylko według marketingu AMD. W rzeczywistości to 3 moduły a ilość rdzeni możemy wyliczyć albo według prehistorycznej metody z czasów 286 i 386 gdzie za ilość rdzeni odpowiada ilość jednostek stałoprzecinkowych ALU definiujących rdzeń procesora. Lub według bardziej współczesnej metody według której każdy rdzeń jest niezależnym mechanizmem posiadającym zdolność obliczeń stało i zmiennoprzecinkowych (ALU+FPU). Wtedy FX6xxx liczymy jako procesory 3 rdzeniowe z dodatkowymi jednostkami ALU. Na filmiku porównanie jest do wyjątkowo powolnego Phenoma II 840 który nie posiada cache L3. Wymiana PII X4 965 na FX6300 nie ma sensu. Wydajność zbliżona a w niektórych tytułach nawet niższa niż na Phenomie II.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Moje pamięci RAM: Kingston HyperX Fury CL10 2x4GB 1600Mhz.

Karta grafiki: Asus Radeon HD 6670 (planuje później zmienić na coś lepszego)

Zasilacz: Silentium PC Vero M2 600W.

Nie podałem na wstępie wszystkiego, bo trochę na pośpiechu pisałem post, jednak nie potrzebny był ten pośpiech.

Z tego co widziałem chipset tej płyty obsługuje FX 6300, nie ukrywam że patrząc na ceny bardziej pasował by mi ten FX.

Spotkałem się z mieszanymi opiniami na temat FX, ale też zdaje sobie sprawę z tego, że są porównywane do Intela itp. itd. stąd takie opinie.

Dodam, że komputer głównie służy mi do gry w CS:GO, COD 4, Warframe, Battlefield 3 i czasami Payday 2. W nowe tytuły gram głównie na konsoli aniżeli na PC.

Zależy mi na bezproblemowości zestawu i płynności w w/w grach.

Poczytałem trochę o tej kombinacji FX + moje mobo i jedni piszą, że jest ok drudzy zaś narzekają, że są problemy z mocą, przegrzewaniem i poborem prądu. Jakby nie było trzeba pamiętać, że bios 3027 wyszedł jedynie w wersji beta i obsługuje procesory do FX 8150, przy czym 6300 wyszedł rok później czyli już się nie zalicza.

Mam duży dylemat, bo nie chcę później znowu wydawać pieniędzy (już dość wydałem na ten złom) by miało się okazać, że trzeba wymienić płytę albo procesor. Chcę żeby działał bez problemu bynajmniej te 1,5 roku do 2 lat i żeby płynnie obsługiwał mi CS:GO bo jednak najwięcej jest katowany :D

Po tym czasie planuje złożyć już coś porządnego na kilka dobrych lat.

Link to post
Share on other sites

FX6xxx to 6 rdzeni tylko według marketingu AMD. W rzeczywistości to 3 moduły a ilość rdzeni możemy wyliczyć albo według prehistorycznej metody z czasów 286 i 386 gdzie za ilość rdzeni odpowiada ilość jednostek stałoprzecinkowych ALU definiujących rdzeń procesora. Lub według bardziej współczesnej metody według której każdy rdzeń jest niezależnym mechanizmem posiadającym zdolność obliczeń stało i zmiennoprzecinkowych (ALU+FPU). Wtedy FX6xxx liczymy jako procesory 3 rdzeniowe z dodatkowymi jednostkami ALU. Na filmiku porównanie jest do wyjątkowo powolnego Phenoma II 840 który nie posiada cache L3. Wymiana PII X4 965 na FX6300 nie ma sensu. Wydajność zbliżona a w niektórych tytułach nawet niższa niż na Phenomie II.

Tam  jest filmik drugi z phenomem x4 965 to raz a ten athlon 840 duzo sie nie róznił od phenoma .Max 5--10% w grach w zegar

Miałem i jedno i drugie w domu ,zreszta fx-a tez to i wiem co dzisiaj gdzie stoi w szeregu

fx 6300 dzisiaj jest o 50%  dalej niz phenom 965

Pomijam ze tu nie o wymiane chodzi.........

Link to post
Share on other sites

Drugi filmik pokazuje grę z włączoną synchronizacją pionową, szkoda nawet takie testy pokazywać na forum.

PII 965 i FX6300 mają bardzo zbliżoną wydajność, jeśli ma się decydować na któryś z nich to według mnie lepiej brać to co tańsze. Lub zainteresować się 4 modułowymi FX83xx o ile działają na tej płycie. Jeśli działa FX6300 to prawdopodobnie FX83xx również będą działać ale na oficjalnej stronie Asusa nie ma o tym ani słowa.

Link to post
Share on other sites

@HAKELBERY - zwyczajnie się mylisz. Każdy jeden test udowadnia, że 965 BE jest lepszy w typowych zastosowaniach domowych.

Seria FX to po prostu padło i nic tego nie zmieni.

 

Aby nie być gołosłownym, tutaj link do testu, gdzie porównano między innymi Phenoma 980 i FX6100 http://pclab.pl/art48623-12.html

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@ADR15 Chciałbym tak zrobić, ale niestety potrzebuje PC jak najszybciej, bo mam na nim potrzebne dane, a kwestia finansowa aktualnie nie pozwala mi na kupno płyty z procesorem a później dopiero sprzedaży części, bo tak bym musiał zrobić chcąc go jak najszybciej, tym bardziej że procek jest prawdopodobnie uszkodzony...

Co do beta biosów, to fakt są i ludzie pakowali na tę płytę FX'y jednak rezultaty tego były różne, tak jak pisałem zaczynając od przegrzewania kończąc na mizernej wydajności procesora i niekiedy nawet niestabilności systemu. Nie chcę dalszych problemów z tym komputerem, że względu na to że nie tylko do gier ale też jest mi potrzebny do pracy.

@Jakub1t Też to widziałem, jednak chciałbym odstąpić od faktu, że w teorii powinno działać, a nie wiadomo do końca jak to w praktyce. Chciałbym coś pewnego, wydajnego na moje wyżej wymienione potrzeby i krótko mówiąc plug&play. :)

Link to post
Share on other sites

Ja jako ciekawostkę dodam ze niektóre gry phenom 2 zwyczajnie nie odpali trzeba czekać na fixy..

I chcoćby dlatego nie pchałbym się w już .

Mam w domu jeszcze jeden komputer z P II 965 BE i póki co praktycznie wszystkie nowe gry na nim chodzą...

Link to post
Share on other sites
.Tam jest 60% przewagi fx-a pomimio synchronizacji Lepiej zle doradzać.

Jesteś na forum już długo, doradzasz innym a nie wiesz jak działa vsync ? Nie ma przewagi 60% dla FX'a, jest vsynch zbijające fps do 1/2 i 1/4 z 60Hz. Wystarczy że na FX'ie będzie 60 a na Phenomie  55fps z czego wyświetli się 30 (1/2 60Hz). Dla Ciebie będzie to 50% wolniej a w rzeczywistości tylko 8%. Dlatego nie można testować wydajności CPU z włączoną synchronizacją i nie bierze się takich wyników pod uwagę.

 

@@seweryn_1313,

Jakim budżetem dysponujesz ? Za 391zł możesz mieć płytę główną z i5-2300 (allegro).

Lub najtańsza alternatywa dla Phenoma II, płyta pod LGA 775 i Xeon x5450 za 201zł (allegro).

Link to post
Share on other sites

Jesteś na forum już długo, doradzasz innym a nie wiesz jak działa vsync ? Nie ma przewagi 60% dla FX'a, jest vsynch zbijające fps do 1/2 i 1/4 z 60Hz. Wystarczy że na FX'ie będzie 60 a na Phenomie  55fps z czego wyświetli się 30 (1/2 60Hz). Dla Ciebie będzie to 50% wolniej a w rzeczywistości tylko 8%. Dlatego nie można testować wydajności CPU z włączoną synchronizacją i nie bierze się takich wyników pod uwagę.

 

Nie spawadze tego teraz bo  mam 8700

 

Z tego co wiem było by stałe  30  klatek    a  nie 28-35  wtedy wiec  zle  prawisz  a do tego wprowadzasz w bład 2 krotnie bo na fx-ie było vsync on wiec by na fxie mogło zbić na stałe 30 latek   a na phenomie widze vsyn off i jest 28-35   ;)

Ja jako ciekawostkę dodam ze niektóre gry phenom 2 zwyczajnie nie odpali trzeba czekać na fixy..

I chcoćby dlatego nie pchałbym się w już .

Owszem ale to chyba jest 1 czy 2  gry .Brak sse 4.1 .Z tego co pamietam np mafia  3

@HAKELBERY - zwyczajnie się mylisz. Każdy jeden test udowadnia, że 965 BE jest lepszy w typowych zastosowaniach domowych.

Seria FX to po prostu padło i nic tego nie zmieni.

 

Aby nie być gołosłownym, tutaj link do testu, gdzie porównano między innymi Phenoma 980 i FX6100 http://pclab.pl/art48623-12.html

słuchaj  tak  było usredniajac w  roku 2012 ale dzisiaj  nie ma takiej opcji .

Zyjesz czasami zamieszchłymi

 

Phenom często jest pod kreską i  nie da sie juz grac np wymieniony  need for speed bo co to za gra jak spadki na 30 klatek w scigałce

 

 

Gry  juz ładnie siekaja 6 rdzeni .Fakt ze to tak widac wynika ze fxy i phenomy (a na intelu nie ma miejsca )bo maja niskie ipc (  na filmie nie widac gpu load wiec nie wiadomo kiedy sie skończyło gpu)

 

https://youtu.be/GcbSnKynEeg?t=60

A  tu skalowanie z rdzeniami (  choc gpu load  nie widać)w  jakims tam przedziale gier ,starszych i nowszych ;)

To  ze fx   6xxx, 8xxx był słaby jak sie pojawił i dalej jest slaby w stosunku  do intela  w grach  nie oznacza ze jest dzisiaj na równi z phenowem x4 ;)

https://youtu.be/hYXRmIbEfX0?t=38

Edytowane przez HAKELBERY
Link to post
Share on other sites

Niestety mój budżet jest już aktualnie mocno skromny żeby przeznaczyć go na PC. Już i tak przekroczyłem planowany budżet na upgrade który miał być upgrade'm mało kosztownym z uwagi na to, że chciałem podbić trochę jego wydajność, bo miałem już dość tych 40-50 fps, niekiedy nawet mniej, w grach które grywam. Bo i tak za gdzieś około przyjmijmy za ten rok/półtora wleci coś już porządnego.

Reasumując chciałbym wydać gdzieś te 200 zł maksymalnie 300, ale to naprawdę wtedy i tylko wtedy gdy zakup byłby jakiś okazyjny i warty ceny.

 

Rozważam opcję tej płyty z Xeonem jednak wydajność będzie porównywalna lub trochę wyższa od Phenoma przy czym będę musiał się bawić w sprzedaż płyty głównej, a tutaj też nie wiadomo czy w ogóle ją kiedyś sprzedam, bo to już nie są najnowsze sprzęty, tym bardziej używane i z kolei mogę wywalić kasę w błoto. Zakładając też, że Xeon byłby bardziej wydajny, to w moim odczuciu przy aktualnej karcie graficznej nie będę zauważać większej różnicy.

Jeżeli się mylę, proszę wyprowadzić mnie z błędu. :D

Panowie jak na tę chwilę dziękuję najmocniej i jakbym mógł to postawił bym wam piwko, ale może być ciężko XD

Co nie zmienia faktu, że dalej czekam na jakieś propozycje, tydzień się jeszcze nie skończył, a już teraz nie ma sensu zamawiania czegoś. Pozdrówki!

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...