Skocz do zawartości

Jak obniżyć wydajność procesora


Recommended Posts

Cześć, oto mój komputer:

 

Karta graficzna: GT 9800 GT 512MB

Procesor: AMD Phenom II X4 965 BE

Chłodzenie CPU: SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2

Płyta główna: ASRock 970 Pro 3

Dysk: WD 250 GB SATA III 6,0 Gb/s 7200 RPM

Zasilacz: Corsair VS Series 450W

Wentylatory: 2x be quiet! PURE WINGS 2 120x120, 1x be quiet! PURE WINGS 2 140x140

 

Komputer będzie chodził 24/7. Będę tam miał włączone aplikacje, które nieznacznie go obciążają. Nie potrzebuję więc takiej wydajności procesora. Chciałbym obniżyć jego wydajność, by zmniejszyć temperatury i TDP. W jaki sposób mogę to zrobić? Czytałem o undervoltingu, ale to ma związek z napięciem, a nie taktowaniem. 

 

Link to post
Share on other sites

Możesz zmniejszyć taktowanie rdzeni (wtedy najprawdopodobniej też będziesz mógł zmniejszyć napięcie) co powinno obniżyć temperatury oraz zapotrzebowanie na energię. Możesz też wyłączyć część rdzeni co również przyniesie podobne efekty. Jeśli zrobisz to wszystko naraz uzyskasz oczywiście jeszcze ''lepsze'' efekty ale wtedy wydajność procka może już za bardzo spaść jednak jeśli o to Ci chodzi żeby ograniczyć go aż w takim stopniu to jest to dobre rozwiązanie. 

Edytowane przez FoX77
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Chciałem zaproponować użycie integry zamiast 9800gt , ale ta płyta nie posiada takowej . Wiec można kupić cos nowszego z paczkę czipsow .W sumie były wersje 9800gt które obniżały taktowania w trybie 2d , wszystko zależy jaka jest twoja .

Edytowane przez jakub1t
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Ok, na ten moment zdecydowałem albo wymienić kartę, lub procesor.

Są 2 możliwości:

1) 100zł

GT 710 2gb

2) 450zł

Intel Pentium G4600

Gigabyte B250 D3H

 

W przypadku pierwszej wersji obniżyłbym taktowanie i napięcie, a 9800GT zastąpiłym GT 710, której TDP wynosi 25W.

 

W przypadku drugiej opcji korzystałbym z karty graficznej zintegrowanej w procesor, krórego TDP łącznie wynosi 51W.

 

Na komputerze będzie włączonych kilka aplikacji. Dla porównania temperatury i wykorzystanie podzespołów na moim laptopie z tymi aplikacjami:

IDLE
===i7 4700MQ:
======Temperatura: 53°C
======Wykorzystanie: 1-4%
 
 
===Gt755M:
======Temperatura: 50°C
======Wykorzystanie: 0%
 
 
 
Aplikacje
===i7 4700MQ:
======Temperatura: 75°C
======Wykorzystanie: 37
 
===GT 755M:
======Temperatura: 64°C
======Wykorzystanie: 21%

 

Ciężko mi wskazać jednoznacznie która opcja będzie lepsza. Na ten moment mam pewność, że komputer przez co najmniej rok będzie działał cały czas. Czytając wasze jak i opinie innych osób skłaniałbym się do opcji pierwszej, z tego względu, że procesor można skutecznie ułomnić zmniejszając jego TDP. Co o tym myślicie?
Link to post
Share on other sites

Ciężko mi wskazać jednoznacznie która opcja będzie lepsza. Na ten moment mam pewność, że komputer przez co najmniej rok będzie działał cały czas. Czytając wasze jak i opinie innych osób skłaniałbym się do opcji pierwszej, z tego względu, że procesor można skutecznie ułomnić zmniejszając jego TDP. Co o tym myślicie?

 

Poczytaj czym jest Cool&Quiet. W Twoim procesorze jest trzecia generacja C&Q i przy bezczynności lub bardzo niskim obciążeniu jego taktowanie spada do 800Mhz (4x200). Napięcie również jest obniżane.

 

Do tego każdy Windows od wersji 2000 w górę obsługuje komendę HLT która minimalizuje zużycie energii przez procesor gdy ten nie jest obciążony. Efektem HLT jest nieproporcjonalnie mała procentowa różnica zużycia energii w spoczynku względem obniżenia taktowania CPU. Przy niskim obciążeniu i odpowiednio ustawionym profilu maksymalnej energooszczędności w Windows taki procesor można z powodzeniem chłodzić pasywnie.

 

Wymiana karty graficznej jest dużo lepszym pomysłem (bardziej opłacalnym). Nie sugeruj się wyłącznie TDP bo przy ocenie energooszczędności to ile karta pobiera energii pod maksymalnym obciążeniem w Furmarku nie ma przełożenia na pobór energii przy lekkim obciążeniu lub w spoczynku. Dwie karty lub procesory mające takie samo TDP mogą uzyskiwać całkowicie różne wyniki poboru energii w stanie innym niż maksymalnego obciążenia.

 

2) 450zł Intel Pentium G4600 Gigabyte B250 D3H

 

Doliczyłeś koszt pamięci ram DDR4 ?

Link to post
Share on other sites
Ok, kupiłem kartę GT710. Teraz zabieram się za obniżenie procka. Tak to wygląda w biosie:
Cpu configuration:
82d7012707.png
 
Voltage configuration:
0275082ba0.png
 
Zmieniłem Cpu Frequency multiplier z x17 3400MHz na x8 1600Mhz
Zmieniłem CPU Voltage z 1.4250V na ok. 0.8V
 
Jednak żeby to zmienić musiałem Multiplier/Voltage Change zmienić z Auto na Manual, co wiąże się z tym, że Cool'n'Quiet nie działa. Procesor cały czas działa z taktowaniem 1600MHz, kiedy wcześniej obniżał się nawet do 800MHz w IDLE. Troszkę mnie to smuci, bo 1600MHz jest najniższym taktowaniem do wybory z listy. Da się coś z tym zrobić? Wolałym, by 1600 to było maksymalne, a nie stałe taktowanie.
 
Kolejna rzecz, to czy powinienem coś jeszcze w tym biosie zmienić? Jest tam też kilka innych opcji i wydaje mi się, że je też mógłbym poobniżać.
 
 

Poczytaj czym jest Cool&Quiet. W Twoim procesorze jest trzecia generacja C&Q i przy bezczynności lub bardzo niskim obciążeniu jego taktowanie spada do 800Mhz (4x200). Napięcie również jest obniżane.

 

Do tego każdy Windows od wersji 2000 w górę obsługuje komendę HLT która minimalizuje zużycie energii przez procesor gdy ten nie jest obciążony. Efektem HLT jest nieproporcjonalnie mała procentowa różnica zużycia energii w spoczynku względem obniżenia taktowania CPU. Przy niskim obciążeniu i odpowiednio ustawionym profilu maksymalnej energooszczędności w Windows taki procesor można z powodzeniem chłodzić pasywnie.

 

Wymiana karty graficznej jest dużo lepszym pomysłem (bardziej opłacalnym). Nie sugeruj się wyłącznie TDP bo przy ocenie energooszczędności to ile karta pobiera energii pod maksymalnym obciążeniem w Furmarku nie ma przełożenia na pobór energii przy lekkim obciążeniu lub w spoczynku. Dwie karty lub procesory mające takie samo TDP mogą uzyskiwać całkowicie różne wyniki poboru energii w stanie innym niż maksymalnego obciążenia.

 

 

Doliczyłeś koszt pamięci ram DDR4 ?

Cool'n'quiet mi nie działa przy ustawionych manualnie taktowaniach. Co prawda w IDLE jest małe, ale przy aplikachach skacze do 2600MHz.

 

Dodaj wszystko i policz zużycie prądu , strzelam że zwrócą się wydatki za 100lat . Kup sobie używanego laptopa jak chcesz mieć tanio i super energo oszczędnie .

Myślałem o tym, i znalazłem kilka aukcji:

http://allegro.pl/hp-probook-640-g1-i5-4200m-2gb-320gb-w7pro-40l-i7071005173.html#thumb/8

Ale stwierdziłem, że skoro mam już części, to zostanę przy Pc. Pewnie po czasie chłodzenie w lapku by padło. W moim przy aplikacjach temp. procesora dochodziła do 80 stopni, a w komputerze max 35.

Link to post
Share on other sites

 

 

Cool'n'quiet mi nie działa przy ustawionych manualnie taktowaniach. Co prawda w IDLE jest małe, ale przy aplikachach skacze do 2600MHz.

Możesz włączyć C&Q i w Windows wybrać profil zasilania z najwyższą oszczędnością energii oraz ręcznie przestawić ograniczenie taktowania CPU.

 

http://www.komputerswiat.pl/media/905196/Graf3.jpg 

Link to post
Share on other sites

Jak go ustawisz na "power saver" i passive dla "system cooling policy" to nadal wskakuje na 2,6Ghz ?

Jeśli tak to pozostaje ustawić na sztywno mnożnik na 8x i "cpu ferquency" zmienić z 200 na 100.

Napięcie przy taktowaniu 800Mhz proponuje ustawić na 1.0V i ewentualnie stopniowo obniżać jeśli chcesz wycisnąć z tego maksymalną efektywność energetyczną. Ale poniżej 0,9V nie ma sensu schodzić, za duża szansa na utratę stabilności pod obciążeniem.

 

Dodatkową oszczędność możesz uzyskać obniżając maksymalnie taktowanie modułów RAM.

Link to post
Share on other sites

Płyta: Asus E35m1-l

CPU: zintegrowany AMD E350 18W tdp i pasywne chłodzenie

RAM: 2GB ram ddr3

psu: (TFX) Delta 250W bronze plus (był w komplecie z budą ITX)

 

do tego komora 5.25 na 6 dysków 2,5 cala. Wszystko mnie wyniosło (używki) ok 420zł.

 

Płyta prockiem (i integrą na pokładzie) mnie wyniosła 170zł. Miałem na oku też drugą za 140zł ale tamta miała tylko 3 złącza SATA a mi chodziło o minimum 4. Więc jeżeli sprzedasz procek, kartę graficzną i chłodzenie spokojnie będziesz mógł kupić jakąś płytę ITX z E350 lub Atomem na pokładzie. Resztę możesz zostawić, nawet PSU choć na niskich poborach mocy bardzo zmniejsza się efektywność takich dużych zasilaczy.

 

Moim zdaniem wymiana platformy na ITX to w twoim przypadku jedyna słuszna droga. Bo raz że to co masz jest bardzo prądożerne, nawet jakbyś miał starego intela z integrą już byłoby inaczej. Więc próbowanie robienia z tego jakiegoś HTPC to zawracanie kijem wisły.

A dwa że nic nie będzie cie kosztować, a może nawet coś ci w kieszeni zostanie.

 

https://allegro.pl/kategoria/podzespoly-bazowe-plyty-glowne-4228?standard-plyty=Mini%20ITX&order=p&typ-gniazda-procesora=pozosta%C5%82e%20AMD&typ-gniazda-procesora=pozosta%C5%82e%20INTEL

 

i z powyższej listy jedna z ciekawszych propozycji

http://allegro.pl/plyta-glowna-asrock-d1800m-ddr3-box-gw-fv-i7015176960.html

 

//edycja

Albo kup taki komputerek na 2 rdzeniowym, 4 wątkowym Atomie którego ja ostatnio sprzedałem za 120zł

http://allegro.pl/show_item.php?item=7067404829

Wszystko zależy od tego do czego ten komputer ma ci służyć.

Edytowane przez doman18
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...