Skocz do zawartości

Zmiana pamięci ram do płyty głównej AsRock Z87 Extream4


Recommended Posts

Witam ponownie. 

Jakiś czas temu korzystając z pomocy tutejszych forumowiczów zakupiłem komputer. Potem z uwagi na (jak się okazało moje niedbalstwo w postaci nie starannego "odkurzania") uszkodzenie karty graficznej ponownie z niej skorzystałem. 

Obecnie od jakiegoś czasu zastanawiałem się czy mogę coś zmienić w moim obecnym "blaszaku" aby działał nieco sprawniej. Padło w zasadzie na pamięci DDR. Do tego ostatnio zakupiona gra Watch Dogs 2 (nie rozmawiajmy o samej grze, przecena mocna była) dobitnie pokazała mi, że mam mało ramu. Informację o zbyt małej ilości wolnej pamięci RAM w komunikacie jaki wyświetlał mi się po odpaleniu gry wydawał mi się żartem, do momentu aż nie przycięła mi się przy bardzo szybkiej jeździe po mieście. W każdym bądź razie mój problem wynika z braku dostatecznej wiedzy jakie karty pamięci DDR3 mogę wsadzić do kompa aby działał jak należy. Obecnie mój komputer to :

 

Intel Core i5-4670K /3,4Ghz, 6MB, LGA1150

AsRock Z87 Extream4 /intel Z87, LGA 1150

SSD 2,5 Crucial M500 240 GB + hd 1TB WD

Nvidia GTX 1060 6GB od firmy EVGA

Obudowa Fractal Design Define R4 Black

Zasilacz Corsair RM 850/W 80+ Gold 135mm modular

Thermalright HR-02 Macho Black-White

DDR3 8GB (2x4GB) 1600 MHz CL9 Crucial Ballistix

 

Teraz przy moim chłodzeniu procesora mam zakryty jeden slot na pamięć DDR. Pytanie brzmi czy opłaca się dokupić np. jeszcze jedną pamięć DDR j/w czy wymienić np. na dwie kości po 8GB i pytanie brzmi jakie ?. Na stronie producenta płyty głównej napisano :

 

Dual Channel DDR3/DDR3L memory technology
- 4 x DDR3/DDR3L DIMM slots
- Supports DDR3/DDR3L 2933+(OC)/2800(OC)/2400(OC)/2133(OC)/1866(OC)/1600/1333/1066 non-ECC, un-buffered memory
- Max. capacity of system memory: 32GB*
- Supports Intel® Extreme Memory Profile (XMP) 1.3 / 1.2
- Distortion-Free Slot

 

Czyli ma rozumieć, że każda pamięć DDR o taktowaniu 2933 i mniej będzie w 100% obsługiwana ?. Jakie warto zakupić ? (był już taki temat odnośnie tej płyty głównej ale z dnia 19 wrzesień 2013 :D

Byłbym zapomniał o posiadanym budżecie, a ten wynosi ~500 złotych. Nie będę się sprzeczał o 50 złotych jeśli to faktycznie będzie adekwatne cena = jakość. 

Z góry dziękuje za pomoc. 

Link to post
Share on other sites

"Czyli ma rozumieć, że każda pamięć DDR o taktowaniu 2933 i mniej będzie w 100% obsługiwana ?." Nie.Ok.1-2% spoza listy dedykowanych,płyta może nie obsługiwać...Kupuj w miejscu,gdzie możesz zwrócić czy wymienić na inne...

Link to post
Share on other sites

Kilka miesięcy temu dokupywałem nowy RAM do swojej platformy na ASROCK Exteme4 Z 87.

Z tego co czytałem do Haswell-i najlepsze są pamięci 800 MHz CL 7 oraz 1200 MHz CL 10.

Ja wsadziłem te ostatnie od G.Skill TridentX  F3 2400C 10-4GTX.

Na najnowszym BIOS-ie 3.40 działają bez problemu, tylko na początku robiły problemy bo komputer się nie wyłączał, a wyłączał 2 sekundy przerwy i ponownie się włączał, po resecie ustawień BIOS do dziś nie ma problemów.

 

Inna sprawa to że po O.C. odblokowanych procesorów generalnie te nie lubią wysoko taktowanego RAM-u, i trzeba dobrze trafić serię procesora, ale zawsze można zmienić parametry pracy RAM w BIOS do standardowych 800 MHz.

EDIT:

Zapomniałem napisać że w/w RAM-y mają odkręcany "grzebień" więc nie powinno być problemu z wciśnięciem pod chłodzenie procesora.

Edytowane przez MESSER
Link to post
Share on other sites

Witam serdecznie. Pozwolę zadać szybkie pytanie ;)

Mianowicie posiadam również Asrock Z87 Ex 4, i kupiłem własnie niedawno pamięć G.Skill TridentX.

I tutaj pytanie czy te ramy wszystkie ramy pracują z częstotliwością 2400mhz? z tego co widzę to tylko 2 kości ram pozostałe dwie pracują z 1333mhz?

25434016_1805756682798901_464990257_o.pn

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Przepraszam za brak odpowiedzi z mojej strony ale nie miałem po prostu czasu. Po poście Kokosnh jeszcze raz sprawdzilem komputer przy lepszy świetle i wyszła moja niedokładność. Patrząc na płytę główną kości pamięci mam wsadzone w skrajny lewy slot (do którego prawie dochodzi wiatrak z chłodzenia procesora) i 3 slot patrząc od lewej strony. Także miejsce jest. Pytanie jednak pozostaje otwarte jakie kości kupić przy moich "bebechach" aby wykorzystać je w 100%. Dziękuje za pomoc i cierpliwość. 

 
Link to post
Share on other sites

ok, czyli nie ma żadnych zastrzeżeń odnośnie wysokości czy ilości kostek, wszystkie 4 sloty są dostępne mam rozumieć? 

Czemu wsadziłeś w 1 i 3 slot licząc od CPU ? w instrukcji powinno być wyraźnie aby w 2 i 4 wsadzić. 

OK to teraz podaj jakie tam masz dokłądnie pamięci teraz włożone, model byłby pomocny. 
Daj też screen z typhoon burner free z zakładki "REDA" dla obu kostek RAM. 
Daj też screen z CPU-z z zakłądki memory i z zakładki SPD dla każdej kostek RAM. 


 

 

Czyli ma rozumieć, że każda pamięć DDR o taktowaniu 2933 i mniej będzie w 100% obsługiwana ?.
Tia, niestety nie. 

 
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...