Skocz do zawartości

Problemy z dyskiem twardym ST1000DM003


Recommended Posts

Witam wszystkich i proszę o pomoc.

 

​Katorga zaczęła się jakoś miesiąc temu. Jakiś czas po przeprowadzce komputer drastycznie zwolnił (z dnia na dzień) a użycie dysku najczęściej sięgało 100%. Czytałem wiele artykułów i tematów. Oczywiście na pierwszy ogień rzuciłem skanowanie komputera wieloma programami antywirusowymi (Malwarebytes, Kaspersky, Eset online i inne) oraz próbowałem optymalizacji. Po walkach z wirusami których było niewiele używałem programów takich jak CrystalDiskInfo i innych to sprawdzenia procesora, karty graficznej itd. Wszystko na własną rękę a moja wiedza na temat takich działań nie jest powalająca. 

 

Skończyło się na przywróceniu systemu (Windows 10). Pozytywne zaskoczenie gdyż wszystko zaczęło działać sprawnie.

 

Nie na długo. Właśnie minął wcześniej wspomniany miesiąc i znów wszystko się komplikuje.

Zaczęło się nie aż tak tragicznie. W środę (29.11) w trakcie włączania komputera wyskoczył komunikat "Scanning an repairing drive C". W czwartek po powrocie z uczelni zauważyłem, że klawiatura i myszka nie działają. Po odpięciu klawiatury która wywoływała jakieś spięcie myszka zaczęła działać. Klawiatura zmieniona. Z jakiego powodu awaria? Nie mam pojęcia. Nie wiem czy podane dotąd informacje mają znaczenie ale tak jak mówiłem nie znam się więc wolę wspomnieć o wszystkim.

 

​Przechodząc do sedna. GŁÓWNY WĄTEK.

 

​Piątek dłuższa sesja przy komputerze do 3 w nocy. Akurat uczyłem się szybkiego pisania więc nie obciążałem wyjątkowo podzespołów. Nagle dysk zaczyna wydawać dziwne dźwięki. Nie tykanie czy cykanie. Raczej jakby talerze się cofały. Mieliły coś. Cały dźwięk rozbrzmiewa może z sekundę i po kilkunastu sekundach znów się powtarza. Komputer przestaje reagować na cokolwiek. Kliknięcie w ikonę na pulpicie - nic. Zamknięcie przeglądarki - nic. Próba wyłączenia komputera - nic. Wszystko odmula się po kilku minutach ale komputer dalej jest mocno zwolniony. Postanowiłem dać mu odpocząć i poczytać o problemie. Nie znalazłem, żadnej odpowiedzi pasującej do mojej sytuacji. Dziś rano poleciałem do serwisu nie biorąc sprzętu by opisać objawy i zaczerpnąć rady. Pomimo moich "zeznań", że HDTune i CrystalDiskInfo wskazuje kondycje dysku na prawidłową pracownik doradza zakupienie dysku SSD i przeniesienie systemu bo mój HDD już długo nie pociągnie. Wszystkie podzespoły mają 3 lata. Staram się dbać o komputer na ile mi wiedza pozwala. ​Nie wiem co robić, kupić nowy dysk twardy w ciemno i liczyć, że to akurat stary jest winowajcą? To chyba niezbyt dobre wyjście.

 

​Mój zasilacz nie jest na czarnej liście, przynajmniej go tam nie znalazłem. LC POWER 600W.

 

​Dziś zmieniłem kabel Sata podpięty do dysku na jeden zapasowy. Wydaje się, że komputer działa w pełni sprawnie ale czy to załatwiło problem? Obawiam się, że niedługo stracę dane.

 

Proszę ogromnie o pomoc. Już nie mam pojęcia co może być przyczyną problemów.

 

 

​HDTune

 

 

1aa86f1bf0184a35.jpg

 

8ec2e48d6f59edac.png

 

CrystalDiskInfo

 

 

344a7d8631d53450.png

 

c499d5d7217906de.png

 

Edit kokos // poprawa grafiki 

Edytowane przez SKOFM
Link to post
Share on other sites

Poza drobnymi bledami w HDTune (parametry BC i BD) SMART wyglada w porzadku.Mozesz zrobic jeszcze w HDTune "Error scan" - koniecznie z ODZNACZONĄ opcją "Quick scan" - skanowanie bedzie powolniejsze ale za to dokladniejsze i moze troche potrwac.

Skoro dysk wydaje rozne dzwieki to moze to byc problem z sama mechanika dysku.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuje. W takim razie po error scan'ie "pochwale się" jak wyniki. Pracownik serwisu stwierdził po tych dwóch podświetlonych na żółto parametrach (0A, B8), że dysk bliski stanu agonalnego. Mylił się? W moim przypadku brać pod uwagę jedynie dysk czy może to być też inny problem?

Link to post
Share on other sites

Program HDTune ma to do siebie ze czasem podswietla wlasnie parametry ktore w rzeczywistosci za calkowicie w normie.Druga sprawa ze akurat uzywasz starej wersji programu - jest jeszcze do pobranie wersja Pro ale z ograniczeniem czasowym.

Nie wiem co to byl za pracownik ale chyba nie ma pojecia o czym mowi :)

Link to post
Share on other sites
Pomimo moich "zeznań", że HDTune i CrystalDiskInfo wskazuje kondycje dysku na prawidłową pracownik doradza zakupienie dysku SSD i przeniesienie systemu bo mój HDD już długo nie pociągnie.

ale tak bez niczego, bez dysku, lub choć screenów z SMART? trochę olewające podejście, lub coś źle opisałeś. 

 

 

Dziś zmieniłem kabel Sata podpięty do dysku na jeden zapasowy. Wydaje się, że komputer działa w pełni sprawnie ale czy to załatwiło problem? Obawiam się, że niedługo stracę dane.

smart może wskazywać na błędy z kablem/zasilaniem choć zwykle pomijam te parametry, bo liczba raw jest kompletnie astronomiczna w nich. 

 

 

Pracownik serwisu stwierdził po tych dwóch podświetlonych na żółto parametrach (0A, B8), że dysk bliski stanu agonalnego. Mylił się?

widział te screeny ? Te 2 parametry są całkowicie ok, nie mam pojęcia czemu je podświetla na żółto, nawet pisze przecież że status OK. 

Link to post
Share on other sites

W HDTune w zakładce Benchmark (po przeczytaniu jak interpretować wyniki) zauważyłem coś co mnie laika niepokoi. W sumie dla mnie nawet sam wykres wygląda dość "nietypowo" a w trakcie wykonywania testu dysk wydawał inne dźwięki niż wcześniej.

 

2399ef441ad741cbgen.png

 

Za każdym razem gdy chcę dodać grafikę w poście otrzymuje komunikat o złym formacie pliku. Jaki jest używany na forum?

 

edit kokos // poprawa grafiki 

Edytowane przez SKOFM
Link to post
Share on other sites

Wspomniane parametry BC i BD i pierwsze błędy oraz problemy, mogą być wskazówką. Pierwszy z BC, wymiana kabla sata i odczuwalna poprawa ale ostatni wykres daje do myślenia. Jak masz zasilacz LC- Power z wersji budżetowej a nie np. Bronze + nie wiem czy ten co masz nie domaga w zależności od konfiguracji komputera. Zbieżność odgłosów i obniżenie wydajności jaka nastąpiła ostatnio, zobacz parametry BC i BD czy nie wzrosły.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W HDTune w zakładce Benchmark (

 

 

jest on kompletnie bezużyteczny, jeśli wykonujesz go spod dysku z działającym na nim systemem operacyjnym. 

poobserwuj najwyżej czy te parametry BC i BD nie rosną jak golin radzi, bo tak to smart czysty prócz nich.  

Link to post
Share on other sites

Czyli wykres z Benchmark nic nie wniósł? W jakich okolicznościach mam obserwować czy podane parametry rosną? Nie do końca rozumiem. Czy z dnia na dzień będą rosły czy w przypadku używania jakiegoś programu?

 

Edit kokos // nie cytuj całych postów bezpośrednio pod nimi. 

Edytowane przez SKOFM
Link to post
Share on other sites

jak dla mnie to nic

 

Za każdym razem gdy chcę dodać grafikę w poście otrzymuje komunikat o złym formacie pliku. Jaki jest używany na forum?
bo wklejasz całą stronę, a masz wkleić samą grafikę, prawy myszy "kopiuj adres obrazu" 

 

 

W jakich okolicznościach mam obserwować czy podane parametry rosną?
jak dysk/PC będzie się dziwnie zachowywać, to zobacz czy się zmieniły wartości raw/data przy nich. 
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

bo wklejasz całą stronę, a masz wkleić samą grafikę, prawy myszy "kopiuj adres obrazu"

Wybaczcie, nie zauważyłem. Zmiana z Chrome na Edge się kłania. Dziękuje, zrobię jak piszecie a do jutra podam wyniki error scan po odpaleniu na noc skoro może długo potrwać.

 

Myślałem, że mojego zasilacza nie ma na czarnej liście bo nigdzie nie jest wpisany. Tylko, że zauważyłem mały druczek pod CZARNĄ LISTĄ ZASILACZY "Aktualizacja 08 Września 2017 - usunięto markę LC Power, roszczenie od oficjalnego dystrybutora w Polsce"

Edytowane przez SKOFM
Link to post
Share on other sites

To po kilku wyrzuceniach z gry do pulpitu, jak teraz przedstawiają się teraz wartości DATA/RAW przy BC - 11 i BD-9, czy są takie same czy się zmieniły. Jakie są temperatury procesora i grafiki. bo dysku są w porządku. Zasilacz masz budżetowy i niektóre opinie tego modelu, są takie że np. po dwóch latach coś się z nim dzieje albo nie bardzo się nadaje na mocniejszą jednostkę która bardziej obciąża, pomimo że ma w specyfikacji 600 W. Fajnie by było sprawdzić na innym sprawnym zasilaczu. Oczywiście nie przesądzam jeszcze że zasilacz jest winowajcą problemów, jest tylko jednym z możliwych przyczyn.  Jeśli były aktualizowane stery do grafiki, to można wrócić do wcześniejszej wersji, chyba że ten wątek już przerabiałeś i na wszystkich jest tak samo.

Link to post
Share on other sites

Parametry BC BD bez zmian. Temperatury są w normie ale znalazłem wentylator więc i tak dodatkowo zamontuje. Zasilacz sprawdzę we wtorek miernikiem ale w pomiarach w BIOSIE wszystko w normie. Chcicałem zmienić sterowniki a tu GeForce Experience zawsze było zainstalowane a nagle programu nie ma. Od jakiegoś już czasu jest tak, że co jakiś czas musze ponownie zezwalać różnym programom na dostęp przez firewalla. Komputer co jakiś czas zachowuje się trochę jakby system został na nowe zainstalowany. Grafiki ze skrótów znikają. Raz jeszcze inny program mi znikł z komputera. To jakieś potwierdzenie wadliwego dysku?

Link to post
Share on other sites

Uruchom cmd - wiersz poleceń na prawach admina i wpisz komendę chkdsk C: /F /R

Powinien pojawić się komunikat coś w stylu o przeprowadzonej operacji przy następnym uruchamianiu systemu i zatwierdź twierdząco y(tak). I operacja ta powinna się uruchomić przed uruchomieniem systemu z tłem niebieskim. Operacja może potrwać chwilę w zależności czy na potka problemy. Potem zobaczysz czy coś dała ta operacja i jaki komunikat będzie przy pierwszym uruchomieniu systemu po operacji, czy np. wolumin jest bez błędów. C z dwukropkiem, jest literą sprawdzanego woluminu a o tej literze powinna przeważnie odpowiadać woluminowi na którym jest system. Znikanie danych z dysku, może być oznaką uszkodzonego dysku bądź są wirusy.

Link to post
Share on other sites

Polecenie chkdsk C: /F /R wykonane. Przez godzinę mieliło na 12% a potem nagle skoczyło do 100% i zakończyło proces.

 

3cc3840ba99fba20med.png


Ile mogłaby kosztować ewentualna diagnoza samego problemu w serwisie bez naprawy? Głównie chodzi o to, że jestem przygotowany na wymianę dysku czy zasilacza jeśli zawodzą ale wolałbym być pewny, że nie wymieniam na marne by potem problem dalej istniał.

 

Poczytałem trochę o tych logach i jak je sprawdzać bo pierwszy raz mam z tym do czynienia i znalazłem błędy krytyczne.

2 wystąpiły wczoraj i 3 we czwartek.

 

"System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Możliwe przyczyny błędu: system przestał odpowiadać lub uległ awarii albo nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania."

Edytowane przez SKOFM
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...