Skocz do zawartości

SATA III vs M.2 ASrock z77 Extreme4


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kokosnh,

Recommended Posts

Witajcie forumowicze!

 

Jako, że mój dorgi pecet potrafi wstawać aż 10min, jestem wręcz zmuszony zainwestować w nowy dysk o pojemności ok. 256Gb na system Windows 7.

Chodzą mi po głowie dwa rozwiązania:

  • GoodRam Iridium Pro 256Gb (jest po prostu świetny za tą kasę)
  • Dysk M.2 na PCIE z odczytem około 3x szybszym niż GoodRam

Mam szybciutkie M.2 w laptopie i się zakochałem. Nie mniej, nie moge dojść czy moja leciwa już płyta ASRock z77 Extreme4 będzie kompatybilna z szybkim M.2. PCIE, nawet przy użyciu adaptera  :co: . Cenowo za dysk M.2 chciałbym zapłacić niewiele więcej niż za polskiego SSD (np. Intel DC P3100 256Gb, Plextor PX-256M8PeGN, WD x4 Black), jednakże im taniej i bliżej do GoodRama tym lepiej. Specyfikację całego PC znajdziecie w stopce ;) .

Edytowane przez Ivanov
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

 

 

Nie mniej, nie moge dojść czy moja leciwa już płyta ASRock z77 Extreme4 będzie kompatybilna z szybkim M.2. PCIE, nawet przy użyciu adaptera   .
 jak ci się uda zmodyfikować uefi, to może być kompatybilna, bo fizycznie jest, ale wymaga up'a bios-u, którego nigdy nie dostanie, no bo przecież to nowość tylko dla nowych chipsetów, według producentów. 

 

(np. Intel DC P3100 256Gb, Plextor PX-256M8PeGN, WD x4 Black),
Plextor PX-256M8PeGN najlepszy, choć radzę wziąć wersję z radiatorem Plextor PX-256M8PeG. 

Ps. Ale ty wiesz, że jeśli o czas bootowania chodzi, to SSD pod AHCI SATA, są praktycznie równe SSD NVMe M.2 !? 

Pps. procesor cię ogranicza do ok 1600MB/s max sekwencyjnie gdybyś chciał rozważać jednak m.2. 
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok, to skoro przy bootowaniu różnic nie ma, a będzie to dysk systemowy z miejscem na jedną często odpalaną grę i programy które uruchamiają się ze startem systemu to faktycznie ciśnienie na M.2 jest bez sensu. Tym bardziej, że Plextor z radiatorami kosztuje ponad 500zł a procek też dorzuca swoje 3 grosze. Dziękuję Ci serdecznie za pomoc (oraz wyjaśnienie czy w ogóle się da  :) )

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...