Skocz do zawartości

Windows 10 - bardzo duże użycie dysku


Recommended Posts

Witam,

 

W menadżerze zadań zauważyłem bardzo wysokie, często dochodzące do 100%, użycie dysku, nawet gdy nic nie robię i jestem tylko na pulpicie.

 

Oto screen:

 

 

Vvk4M66.jpg

 

 

 

Mój laptop to dokładnie ten model:

https://www.x-kom.pl/p/329629-notebook-laptop-173-lenovo-b70-80-i3-5005u-4gb-1000-dvd-rw-win10.html

 

Wykonywałem pełne skanowanie zarówno Kaspersky'm (Internet Security) jak i przy pomocy Malwarebytes - wszędzie czysto.

 

Wykonałem też porady z tego filmiku, ale bez efektów:

 

Jakieś rady? Bo lapek cały zamula...

Link to post
Share on other sites

Ponad dwa lata temu też kupowałem laptopa  z Brodwele-m, tylko ja z miejsca wymieniłem na 128 GB dysk SDD, mimo 4 GB RAM całkiem żwawo laptop pracuje nawet z wieloma otwartymi zakładkami w przeglądarce.

Co do problemu przewinie listę w managerze i zobaczy co to za proces tak zarzyna dysk.

Inna opcja to jest uruchomione coś pamięciożernego i system sobie rozszerza pamięć na dysk.

ostatnia możliwość to padający dysk twardy sprawdzi jaki jest stan dysku w Crystal Disk Info.

Remedium na problemu może być:

blokowanie niepotrzebnych procesów ( jest opcja w programie CCleaner blokowania programów z auto startu)

dokupienie pamięci RAM ( na dziś  rozsądne minimum to 8 GB RAM)

zakup dysku SDD i przeniesienie/ instalacja  sytemu który jest najdroższym rozwiązaniem, ale zwiększy żwawość reakcji laptopa.

 

PS Widzę proces Kacpersky, odpowiem "smiersz szpionom!"

Link to post
Share on other sites

Co do problemu przewinie listę w managerze i zobaczy co to za proces tak zarzyna dysk.

 

Mój screen przedstawia właśnie "czołówkę" procesów dla kolumny dysku. Tym bardziej to dziwne, skoro średnio tylko kilka procesów ma ok. 1-2 MB/s (cała reszta poniżej 1 albo 0), a użycie dysku 100%...

Link to post
Share on other sites

System nie podlega gwarancji. Serwis co najwyżej przywróci Windows do stanu początkowego i tyle. Taki stan rzeczy na Waszych komputerach jest dlatego, ponieważ macie całą masę niepotrzebnych usług i procesów działających w tle. Dużo zbędnego oprogramowania instalowanego wraz z systemem dostarczonym przez producenta laptopa lub źle działające uszkodzone usługi Intel Security albo zdublowane procesy svchost.exe. Do analizy stanu oprogramowania polecam darmowy program Anvir Task Manager portable https://www.anvir.com/download.htm 

W normalnie działającym systemie liczba procesów systemowych w zależności od zainstalowanego oprogramowania powinna oscylować w granicach 100-120. Jeśli procesów mamy 150 lub więcej to jest to już sygnał, że coś jest nie tak. Skanowanie antywirusem nie zawsze przynosi rezultaty dużo antywirusów nie rozpoznaje oprogramowania malware i adware, które zagnieździło się w systemie tu zwykle pomaga Malwarebytes Anti-Malware. Żeby nie być gołosłownym na pierwszym zdjęciu w u kolegi widzę dwa zbędne procesy(jeśli nie korzystamy z tych programów) Microsoft OneDrive Setup i PowerDVD Service. Taki balast skutecznie potrafi zamulić Nasz system. 

 

PS. WIndows Defender rozpoznaje w programie Anvir Task Manager zagrożenie, jeśli plik został pobrany ze strony producenta to fałszywy alarm(tylko ten program rozpoznaje zagrożenie, żaden inny antywirus tego nie robi). 

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie za odpowiedź. Zrobiłem jak napisałeś. Faktycznie w nowym laptopie mam 150-160 procesów... Usunelem wszystko co mogłem w dodaj usuń widosowskim. Nadal mam dużo procesów.... Mam bardzo dużo procesów svchost.exe. Możesz mi powiedzieć jak naprawić źle działające lub zdublowane systemy? Reinstalacja systemu?

Link to post
Share on other sites

Poradnik jest umieściłem wyżej ale zainstaluj program Winaero Tweaker w polu Search for tweak (Wyszukaj), wpisz svchost a potem na aktywnej karcie znajdź i uruchom funkcję Restore Default Behavior. Program zasugeruje o Restart i należy go nacisnąć i sam się wykona. Stan usług powinien zostać przywrócony. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...