Skocz do zawartości

Instalacja karty graficznej


Recommended Posts

Udało mi się zamówić kartę Gigabyte GeForce GTX 1060 6gb. Ze względu na to, że niedługo ją już dostanę, będzie czekał mnie jej montaż. Będę robił to pierwszy raz i byłbym wdzięczny, gdybyście dali mi kilka wskazówek.

 

Obecnie mam GeForce GT 620. Wiem, że należy odinstalować sterowniki starej karty, później nową zamontować i podpiąć zasilanie. Jednak dokładnie całego procesu montażu nie znam. Może są jakieś ważne etapy instalacji i montażu, o których warto wiedzieć. Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi.

 

Mój obecny zestaw:

Procesor: Intel Core i3-3220 3.30 GHz

Karta graficzna: GeForce GT 620

Płyta główna: dokładnego modelu nie znam, H61 lub coś w tym stylu

Zasilacz również nowy zamówiłem XFX Core TS 550W SLI

 

 

Link to post
Share on other sites

Nic trudnego , jeśli aktualizowałeś sterowniki to nawet nie musisz ich ruszać bo pokazuje na stronie z dzisiejszą datą wersję 388.43 że GT 620 obsługuje.

Inna sprawa jeśli sterowniki się wysypywały w grach wtedy mus odinstalować i w trybie awaryjnym odinstalować resztki programem DDU/Drive Sweeper wyczyścić rejestr systemowy jedną z opcji kombajnu CCleaner.

Potem gdy wymienisz kartę zainstalować najnowsze.

 A wymiana karty to :

wyłączasz komputer

wyciągasz kabel zasilajacy

naciskasz raz przycisk włączenia komputera

odłącz wszystkie kable od peryferiów

kładziesz na boku i zdejmujesz sciankę

odkręcasz kartę na "śledziu" ( tam gdzie jest przytwierdzona karta do obudowy)

wyciągasz wtyczkę dodatkowego zasilania karty ( jeśli jest podłączona)

odblokowujesz zabezpieczenie przy slocie PCI Expres

przytrzymując druga ręka wyciągasz kartę z slotu

 

Montaż nowej robisz tak jak wyciągałeś prócz odłączania przewodów ( trzeba z powrotem je podłączyć jak od peryferiów i zasilania karty, i mocujesz kartę).

 Na koniec są uwagi by robić to w odpowiednim ubraniu, najlepiej taki które nie kumuluje i wytwarza ładunków elektrostatycznych, by się rozładować przed jakimkolwiek grzebaniem w komputerze dotknij się ręką do baterii umywalki czy odizolowanego elementu ogrzewania.

Link to post
Share on other sites

Nic trudnego , jeśli aktualizowałeś sterowniki to nawet nie musisz ich ruszać bo pokazuje na stronie z dzisiejszą datą wersję 388.43 że GT 620 obsługuje.

Inna sprawa jeśli sterowniki się wysypywały w grach wtedy mus odinstalować i w trybie awaryjnym odinstalować resztki programem DDU/Drive Sweeper wyczyścić rejestr systemowy jedną z opcji kombajnu CCleaner.

 

 Na koniec są uwagi by robić to w odpowiednim ubraniu, najlepiej taki które nie kumuluje i wytwarza ładunków elektrostatycznych, by się rozładować przed jakimkolwiek grzebaniem w komputerze dotknij się ręką do baterii umywalki czy odizolowanego elementu ogrzewania.

Dwa pytanka.

1. Co znaczy, że sterowniki wysypywały się w grach? Jestem raczej mało zaznajomiony w tych tematach i nie wiem o co chodzi.

2. Mam matę antystatyczną - czy wystarczy?

 

Ale ogólnie to dzięki.

Link to post
Share on other sites

T.j.z "wysypywaniem sterowników" czy gdy Grałeś sobie i nagle wyskakiwał błąd typu "sterownik przestał działać ale odzyskał sprawność", lub w ogóle były zakłócenia w wyświetlanym obrazie podczas grania na starej karcie.

Co do anty statyki  wystarczy że by podczas dłubania nie mieć coś na sobie z wełny czy z tworzyw sztucznych które często przy zakładaniu czy zdejmowaniu wydają z siebie ciche trzaski.

Założy jeansy i bawełnianą koszulkę a na nogi klapki na podeszwie typu "japonki" i będzie dobrze.

Idealna opcja było by mieć założoną taką opaskę z kabelkiem podłączonym choćby do odizolowanego miejsca na grzejniku, ale wystarczy przed dłubaniem jak pisałem rozładować ładunki w/w sposób.

Link to post
Share on other sites

1. Jeśli masz coś nakombinowanie w sterownikach grafiki (instalowane jedne na drugie albo jakieś śmieci AMD po jakimś radeonie itd) i występowały jakieś zawiechy z grach albo inne problemy z grafiką to pasuje to wszystko tak odinstalować jak pisze MESSER.

2. Możesz użyć tej maty ale nie przesadzajmy to nie laboratorium. złap ręką za kran albo karoryfer (w miejscu niemalowanym np zawór) i to wystarczy aż hoho (ja nawet tego nie robię).

 

Zwróć uwagę jakie masz zainstalowane sterowniki bo jeśli najnowsze to tylko wymieniasz karty włączasz kompa poczekasz chwilkę (komunikat znaleziono nowy sprzęt itd.), ewentualnie restart kompa i tyle.

 

Przesiadka z nvidii na nvidię jest prosta i choć powinno się stare odinstalować można w sumie można zrobić tak:

Odpiąć kompa z prądu, wyjąć starą kartę, włożyć nową, włączyć kompa i poczekać chwilkę a a jak prosi o uruchomienie ponowne to uruchom  i zainstalować nowe sterowniki.

 

Ja bym to zrobił tak:

1. pobrać nowe sterowniki

2. wejść w panel sterowania i odinstalować chyba 5 pozycji zaczynających się od "NVIDIA" ("nvidia oprogramowanie physx" "nvidia sterownik 3d vision" "nvidia sterownik graficzny" "nvidia sterownik dźwięku" "nvidia srerownik kontrolera 3d vision") a jak komp chce się uruchomić ponownie to uruchom

3. wyłączyć kompa (z prądu też)

4. wyjąć starą kartę i zamontować nową

5. zainstalować nowe sterowniki te ze stronki

 

I bardzo ważna sprawa to czym podłączasz monitor? GTX 1060 niema analogowego konwertera żeby podłączyć D-Sub

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/92/SVGA_port.jpg/250px-SVGA_port.jpg

Jeśli korzystałeś z takiego gniazda to przejdź na HDMi, Display port albo DVI. a jeżeli takich gniazd nie masz w monitorze to czeka cie zakup przejściówki.

Link to post
Share on other sites

1. Jeśli masz coś nakombinowanie w sterownikach grafiki (instalowane jedne na drugie albo jakieś śmieci AMD po jakimś radeonie itd) i występowały jakieś zawiechy z grach albo inne problemy z grafiką to pasuje to wszystko tak odinstalować jak pisze MESSER.

2. Możesz użyć tej maty ale nie przesadzajmy to nie laboratorium. złap ręką za kran albo karoryfer (w miejscu niemalowanym np zawór) i to wystarczy aż hoho (ja nawet tego nie robię).

 

Zwróć uwagę jakie masz zainstalowane sterowniki bo jeśli najnowsze to tylko wymieniasz karty włączasz kompa poczekasz chwilkę (komunikat znaleziono nowy sprzęt itd.), ewentualnie restart kompa i tyle.

 

Przesiadka z nvidii na nvidię jest prosta i choć powinno się stare odinstalować można w sumie można zrobić tak:

Odpiąć kompa z prądu, wyjąć starą kartę, włożyć nową, włączyć kompa i poczekać chwilkę a a jak prosi o uruchomienie ponowne to uruchom  i zainstalować nowe sterowniki.

 

I bardzo ważna sprawa to czym podłączasz monitor? GTX 1060 niema analogowego konwertera żeby podłączyć D-Sub

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/92/SVGA_port.jpg/250px-SVGA_port.jpg

Jeśli korzystałeś z takiego gniazda to przejdź na HDMi, Display port albo DVI. a jeżeli takich gniazd nie masz w monitorze to czeka cie zakup przejściówki.

1. Ten GeForce GT 620 to moja pierwsza karta - Radeonów nie miałem.

2. Co do sterowników to sytuacja wygląda tak, że kiedy wychodziły nowe to po prostu je instalowałem, ostatni raz dzisiaj (30.11). Nie wiem, czy jest to w takim razie "instalowanie jedne na drugie".

3. Większych zawieszeń komputera chyba nie miałem (przynajmniej nie kojarzę). Zdarzało się coś od czasu do czasu, ale to bardziej wynikało z jakości podzespołów, aniżeli sterowników (ale pewny nie jestem)

4. Sprawdziłem i obecnie monitor mam podpięty na DVI, więc powinno być ok.

Link to post
Share on other sites

Nie przejściówki tylko konwertera.

Masz rację potrzebny konwerter. Dobrze myślałem źle napisałam ;-)

 

2. Co do sterowników to sytuacja wygląda tak, że kiedy wychodziły nowe to po prostu je instalowałem, ostatni raz dzisiaj (30.11). Nie wiem, czy jest to w takim razie "instalowanie jedne na drugie".

Czyli instalacje sterowników masz opanowaną a sterowniki najnowsze. Podepnij nową kartę i włącz kompa i sama powinna się doinstalować.

 

4. Sprawdziłem i obecnie monitor mam podpięty na DVI, więc powinno być ok.

Są 2 rodzaje DVI. DVI-I które przesyła cyfrowy lub analogowy sygnał oraz DVI-D (takie jest w GTX1060) które przesyła tylko cyfrowy.

http://i.stack.imgur.com/6K4tr.png

jeśli w twoim kablu do monitora jest tylko taka blaszka bez tych 4 bolców to znaczy że masz sygnał cyfrowy i podepniesz bez problemu. Jeśli w kablu masz koło blaszki 4 bolce to potrzebny sygnał analogowy i konwerter. Kabel DVI-I nie spasuje fizycznie do GTX1060.

https://cdn.x-kom.pl/i/setup/images/prod/big/product-large,gigabyte-geforce-gtx-1060-windforce-ii-oc-6gb-gddr5-320896,pr_2016_8_29_14_32_44_183.png

 

Napisz jaki masz model monitora.

 

Link to post
Share on other sites

Są 2 rodzaje DVI. DVI-I które przesyła cyfrowy lub analogowy sygnał oraz DVI-D (takie jest w GTX1060) które przesyła tylko cyfrowy.

http://i.stack.imgur.com/6K4tr.png

jeśli w twoim kablu do monitora jest tylko taka blaszka bez tych 4 bolców to znaczy że masz sygnał cyfrowy i podepniesz bez problemu. Jeśli w kablu masz koło blaszki 4 bolce to potrzebny sygnał analogowy i konwerter. Kabel DVI-I nie spasuje fizycznie do GTX1060.

https://cdn.x-kom.pl/i/setup/images/prod/big/product-large,gigabyte-geforce-gtx-1060-windforce-ii-oc-6gb-gddr5-320896,pr_2016_8_29_14_32_44_183.png

 

Napisz jaki masz model monitora.

 

Monitor: Philips 196V 18.5inch Wide LCD MONITOR 196V4 (nazwę skopiowałem z panelu sterowania>Sprzęt i dźwięk)

EDIT: Sprawdziłem i wydaję mi się, że mam ten DVI-D, bo widzę tylko blaszkę (bez tych dodatkowych czterech złącz)

Edytowane przez LukasForum
Link to post
Share on other sites

Monitor ma DVI-D więc najlepiej podłącz ten monitor z wyjściem DVI karty kablem DVI dla rozdzielczości 1366 x 768  monitora 19' wystarczy wersja Single Link( w wtyczce kabla DVI jest ~połowa pinów).

Jeśli nie ma kabla to niech zakupi wersję DVI Dual Link.

Przyda się po wymianie monitora na taki z większą rozdzielczością.

Po podłączaniu złączem D-SUB trzeba się liczyć z utratą jakości obrazu, jako że monitory LCD są cyfrowe a sygnał z D-SUB jest analogowy, i monitor musi sobie "przetłumaczyć" sygnał analogowy na cyfrowy i stąd są straty w jakości obrazu.

Oczywiście jeśli monitor ma tylko D-SUB nic innego pozostaje jak podłączyć przez to złącze, by wyświetlić obraz z komputera.

Link to post
Share on other sites

Monitor ma DVI-D więc najlepiej podłącz ten monitor z wyjściem DVI karty kablem DVI dla rozdzielczości 1366 x 768  monitora 19' wystarczy wersja Single Link( w wtyczce kabla DVI jest ~połowa pinów).

Jeśli nie ma kabla to niech zakupi wersję DVI Dual Link.

Przyda się po wymianie monitora na taki z większą rozdzielczością.

Po podłączaniu złączem D-SUB trzeba się liczyć z utratą jakości obrazu, jako że monitory LCD są cyfrowe a sygnał z D-SUB jest analogowy, i monitor musi sobie "przetłumaczyć" sygnał analogowy na cyfrowy i stąd są straty w jakości obrazu.

Oczywiście jeśli monitor ma tylko D-SUB nic innego pozostaje jak podłączyć przez to złącze, by wyświetlić obraz z komputera.

Z tego, co mi się wydaję ja mam podłączone kablem Dual Link

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...