Skocz do zawartości

Gry zacinają się mimo 'dobrego laptopa'


Recommended Posts

Posiadam laptopa: Nvidia Geforce 940MX, Intel Core i5 7200U, 8GB RAM, dysk 480GB SSD. Opiszę problem na przykładzie: 7 Days To Die - stoję w miejscu - wszystko jest pięknie, FPS w normie ale jeśli zacznę iść to FPS spadają co sekundę, następują takie ścinki co sekundę oraz teren nie nadąża się renderować i spadam pod mapę. Czemu tak się dzieje skoro mam SSD? Kolejny przykład: grając w GTA V gdy jadę z większą prędkością tekstury się bugują, nie wczytują lecz nie ma spadku FPS. Ostatni przykład: Rainbow Six Siege: grając - co jakieś 10 minut gra się zacina na pół sekundy, niby nic ale potrafi zdenerwować. Temperatury w normie, sterowniki są więc proszę o to nie pytać. Laptop ma nie cały rok. Co może być powodem tych problemów?

Link to post
Share on other sites

@Kubson2001

 

Laptop jest dobry ale do ogólnego zastosowania natomiast do grania ta konstrukcja nie została stworzona i się naturalnie nie nadaje. Problemem nie jest tutaj akurat grafika która faktycznie jest słabawa 384 cuda core ale do tego 64 bitowa magistrala pamięci która może być nawet DDR3 :/. Natomiast procesor jest ewidentnie nie stworzony do gry, ma TDP na poziomie 15W konfigurowalne w dół do 7,5W i w górę do 25W przy czym max turbo jest zazwyczaj na jakaś sekundę zanim ograniczenie zarówno mocowe jak i prądowe ograniczy go. Wiec taką klasyczna sytuacja z analizy kilku takich konfiguracji jakie widziałem jest najpierw turbo na 3,1Ghz po czym od razu ci wchodzi throttling i spadek taktowania nawet do 0.8Ghz dopiero jak się ochłodzi po jakiś 2-3 sekundach sytuacja się powtarza. I tak na okrągło aż człowiekowi się krew zagotuje i napisze na forum co z nim jest nie tak :D

 

Jest to przypadłość procesorów "u" 6 i 7 generacji nie wiem jak jest w przypadku 8gen podczas grania ale po specyfikacji i procesora i laptopów do których to się buduje czyli laptop bardzo cienki z jednym wentylatorem, jeden max 2 ciepłowody dla CPU i GPU więc może być podobnie.

 

Jedyne co możesz zrobić to undervolting CPU o przynajmniej 100mV oczywiście jeśli masz lub nabędziesz jakąś wiedze na ten temat bo jeśli jesteś w tym temacie zielony to nie polecam.

 

ps.

Jakiekolwiek podkładki chłodzące nic tutaj nie dadzą a to dlatego że dynamika zmian temperatur jest tak duża że w jednej sekundzie możesz mieć 40 st na układzie a w kolejnej 70 st czy 80 st. Raz że pasta na CPU jest zapewne słabej jakości to sama powierzchnia styku rdzenia jest malutka i nie pozwala na odebranie w sekundę takiego wzrostu generowanego ciepła.

 

Reasumując jeśli ci undervolting nie pomoże a chcesz grać to zmień sprzęt.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@ragon

 

Wiesz tu generalnie można powiedzieć że problemem jest "tylko" CPU ew sposób w jaki ono pracuje. Nawet przeglądając wykresy na necie z taktowania "U" to są to kwadraty. Więc ciężko jest powiedzieć jak tutaj sklasyfikować starsze gry :) Jeśli się umówimy że są to gry które wyciągają więcej niż 60fps w takiej konfiguracji to tak. 

 

Natomiast taki (lenovo ideapad 510-15; i3-6100u 2.3ghz, geforce 940mx, 8gb ram) to laptop z podobnego tematu z tym samym problemem wyciąga około 30.1 fps w wiedźminie 3 na ustawieniach 1024x768 ustawienia Low. Przyjemności niema żadnej a sprzęt i tak na max swoich możliwości pracuje :)

Link to post
Share on other sites

Mam identyczny problem tylko, że na y510p. Dawniej mogłem sobie grać w Elexa i nic się nie zacinał, a teraz się nie da bo jest podobny efekt jak u Ciebie ( idąc tak jakby świat dookoła się zacinał, a postać porusza się normalnie). Np Wiedźmin 3 działa bez problemu... Muszę sprawdzić starsza wersje sterowników nvidi

 

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez ilov3
Link to post
Share on other sites

Wydałem ponad 3 tysiące na laptopa, który się do niczego nie nadaje... A propos Wiedźmina, powiedzcie mi na jakiej zasadzie ludzie wyciągają na sprzęcie takim jak mój 30 klatek na ustawieniach low+medium, a na moim bubku na najniższych z możliwych (poza rozdzielczością) wyciąga max. 28

Link to post
Share on other sites
Wydałem ponad 3 tysiące na laptopa, który się do niczego nie nadaje

 

3 tys to laptop do firmy :D - u mnie za lapka do prac biurowych ~3,300zl ;p

najpierw powienienieś popytać, poszkać opini, a potem kupić  :)

Edytowane przez ragon
Link to post
Share on other sites

Generalnie to tata miał znajomego, który nam doradzał i powiedział, że jest dobry, wgrał on m. in. system, antywirusa i sporo płatnych programów. Laptop miał być pod grafikę bo jestem w technikum na grafiku ale ja od początku wiedziałem, że chcę na nim pograć. Parametry mi się wydawały dobre, czytałem trochę a tu gó**o. Gry może i działają ale w niezadowalającej mnie jakości. Jest jakieś bezpośrednie rozwiązanie na problemy opisane w moim poście? Dodatkowo: czy te nowsze gry, tzn. Assassin's Creed Origins, niedługo Far Cry 5 działały by na nim? Wiem, że laptopy do grania stworzone nie są (poza tymi od MSI itp.) ale no. Według notebookcheck.pl 940MX jest na 211 miejscu w kategorii 'średnie' z następującym opisem 'Powinny być w stanie zapewnić płynność we wszystkich najnowszych grach. Tytuły o najwyższych wymaganiach sprzętowych będą jednak chodzić na średnich ustawieniach grafiki. Starsze i mniej wymagające - na wysokich.', natomiast procesor na 195. Powiedzcie szczerze, czy laptop nada się do grania w nowsze gry? :C

Link to post
Share on other sites

Generalnie to tata miał znajomego, który nam doradzał i powiedział, że jest dobry, wgrał on m. in. system, antywirusa i sporo płatnych programów. Laptop miał być pod grafikę bo jestem w technikum na grafiku ale ja od początku wiedziałem, że chcę na nim pograć. Parametry mi się wydawały dobre, czytałem trochę a tu gó**o. Gry może i działają ale w niezadowalającej mnie jakości. Jest jakieś bezpośrednie rozwiązanie na problemy opisane w moim poście? Dodatkowo: czy te nowsze gry, tzn. Assassin's Creed Origins, niedługo Far Cry 5 działały by na nim? Wiem, że laptopy do grania stworzone nie są (poza tymi od MSI itp.) ale no. Według notebookcheck.pl 940MX jest na 211 miejscu w kategorii 'średnie' z następującym opisem 'Powinny być w stanie zapewnić płynność we wszystkich najnowszych grach. Tytuły o najwyższych wymaganiach sprzętowych będą jednak chodzić na średnich ustawieniach grafiki. Starsze i mniej wymagające - na wysokich.', natomiast procesor na 195. Powiedzcie szczerze, czy laptop nada się do grania w nowsze gry? :C

Generalnie kolega Taty miał rację. Ty użytkujesz laptopa niezgodnie z jego przeznaczeniem ;)  Moja rada jest taka... (wiem, że może się nie spodobać, ale jest szczera) -- zajmij się nauką: masz świetny i przyszłościowy kierunek. Dwa lata i jesteś mistrz, znajdujesz świetną pracę i kupujesz sobie laptopa jakiego chcesz. Takiego, co Far Cry 7, z zaprojektowaną przez Ciebie grafiką, wciągnie jedną dziurką. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ehh no dobra, szczera i piękna rada ;). Ale tak ogólnie to kupie Far Cry'a 5 na Steamie, najwyżej zażądam zwrotu, nie ma problemu ale mam jeszcze pytanie dotyczące karty, jak sprawdzić mam rodzaj pamięci? Generalnie to 940MX może być albo GDDR5 albo DDR3.  Jak chciałem to sprawdzić w GPUZ to pisze 'unkown' przy tym :\/

Edytowane przez Kubson2001
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...