Skocz do zawartości

Lagi w (prawie) kazdej mozliwej grze - ideapad 510-15


Recommended Posts

Witam.
Od poczatku posiadania mojego laptopa (lenovo ideapad 510-15; i3-6100u 2.3ghz, geforce 940mx, 8gb ram),
W prawie kazdej mozliwej grze pojawiaja sie specyficzne lagi. Polegaja one na tym, ze na poczatku gra chodzi w płynnej ilosci fps (np 60-80)
Po chwili pojawiaja sie spadki do 30 i gra zaczyna mega spowalniac. Po chwili (20-30sek) jednak wraca do swojej normalnej wartosci.
Jakies pomysly?

Link to post
Share on other sites

Przekopiuje to co napisałem w innym wątku bo od początku pisać mi się nie chce :P

 

Zaznaczę tylko że i3 niema turbo ale sytuacja wygląda podobnie gdyż odpowiadałem w temacie z i5.

 

Laptop jest dobry ale do ogólnego zastosowania natomiast do grania ta konstrukcja nie została stworzona i się naturalnie nie nadaje. Problemem nie jest tutaj akurat grafika która faktycznie jest słabawa 384 cuda core ale do tego 64 bitowa magistrala pamięci która może być nawet DDR3 :/. Natomiast procesor jest ewidentnie nie stworzony do gry, ma TDP na poziomie 15W konfigurowalne w dół do 7,5W i w górę do 25W przy czym max turbo jest zazwyczaj na jakaś sekundę zanim ograniczenie zarówno mocowe jak i prądowe ograniczy go. Wiec taką klasyczna sytuacja z analizy kilku takich konfiguracji jakie widziałem jest najpierw turbo na 3,1Ghz po czym od razu ci wchodzi throttling i spadek taktowania nawet do 0.8Ghz dopiero jak się ochłodzi po jakiś 2-3 sekundach sytuacja się powtarza. I tak na okrągło aż człowiekowi się krew zagotuje i napisze na forum co z nim jest nie tak :D

 

Jest to przypadłość procesorów "u" 6 i 7 generacji nie wiem jak jest w przypadku 8gen podczas grania ale po specyfikacji i procesora i laptopów do których to się buduje czyli laptop bardzo cienki z jednym wentylatorem, jeden max 2 ciepłowody dla CPU i GPU więc może być podobnie.

 

Jedyne co możesz zrobić to undervolting CPU o przynajmniej 100mV oczywiście jeśli masz lub nabędziesz jakąś wiedze na ten temat bo jeśli jesteś w tym temacie zielony to nie polecam.

 

ps.

Jakiekolwiek podkładki chłodzące nic tutaj nie dadzą a to dlatego że dynamika zmian temperatur jest tak duża że w jednej sekundzie możesz mieć 40 st na układzie a w kolejnej 70 st czy 80 st. Raz że pasta na CPU jest zapewne słabej jakości to sama powierzchnia styku rdzenia jest malutka i nie pozwala na odebranie w sekundę takiego wzrostu generowanego ciepła.

 

Reasumując jeśli ci undervolting nie pomoże a chcesz grać to zmień sprzęt.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...