Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, potrzebuję od was małej pomocy. Posiadam router firmy Huawei model E5573. Jest to taki mały router zwany MiFi. Chciałbym podłączyć go za pomocą kabelka USB do jakiegoś routera z funkcją QOS. Polecacie może jakiś, ewentualnie czy w ogóle takie rozwiązanie wchodzi w grę. 
Z góry dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Router pod LTE oferujący QoS znalazłby się. Chociażby B593 oferuje taką możliwość, niemniej w najmniej funkcjonalnej opcji. Można ustawiać co najwyżej priorytety dla konkretnych usług. Brak możliwości przycięcia konkretnej szybkości łącza dla danego MAC. Nowsze modele Huaweia nie udostępniają tej wątpliwej funkcjonalności. Inna kwestia to sens obcinania łącza mobilnego, które z zasady działa losowo.

Tak naprawdę QoS faktycznie działa dopiero w półprofesjonalnych urządzeniach.

Link to post
Share on other sites

Nigdy na łączy nie miałem mniej niż 10mb's/10mb's, zależy mi tylko na tym aby przydzielić do danego IP na stałe minimalną prędkość łącza, tzw. Ip QoS ewentualnie tak jak pisałeś na dany MAC. Pod siecią będą maksymalnie 4 urządzenia w tym samym czasie. Co sądzisz o Mr-Archer 200? Czekam również na dalsze propozycje z Twojej strony, byłoby super :). Z góry dziękuję.

Link to post
Share on other sites

Mr-Archer 200 w swojej cenie nie będzie najlepszym wyborem. Brak USB, porty tylko 100Mbit, zawyżona cena. Ten model oferuje standardowo tylko możliwość ustalania priorytetu dla danego komputera. Tp-Link na pewno nie słynie z dobrego wsparcia.

W przypadku Huawei zyskujesz dodatkowe możliwości diagnostyczne programami typu LTEWatch, gdzie można tez wymuszać konkretne pasma etc. Największy kłopot będzie z QoS, praktycznie trudno polecić modem z którego byłbyś w pełni zadowolony.

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, czyli polecasz Huawei'a? Miałeś już z nim styczność? Osobiście posiadam 2 urządzenia tej firmy i jestem zadowolony z ich działania, jednakże z tym routerem, który podałeś nigdy nie miałem styczności. Może ktoś z użytkowników używał i ma jakieś wyrobione zdanie na ten temat oraz czy Ty @LongHorn uważasz, że funkcjonalność QoS'a w tym routerze wystarczy? Tak jak pisałem wcześniej, ja chcę sobie pograć bez zbędnego wzrostu pingu gdy moja kobieta sobie coś innego robi :). Z góry dzięki za odpowiedź.
@Edit
Patrząc specyfikacje przez Ciebie podanego modelu nie znalazłem funkcji QoS, mógłbyś podrzucić linka gdzie mogę się co do tego upewnić oraz są 2 model s-12 oraz s-22, o którym mówiłeś i czym się różnią?

Właśnie rzecz w tym, że najbardziej zależy mi na funkcjonalności QoS. Bo to strasznie irytuje gdy Ty próbujesz odpocząć po pracy, pograć, a tu takie problemy :(.

Edytowane przez Grelson
Link to post
Share on other sites

Modele o różnych koncówkach w nazwie modelu różnią się ilością obsługiwanych pasm

Dla s-12: FDD 800/1800/2600MHz
s-22: FDD 800/900/1800/2100/2600MHz + TDD 2600MHz

S-22 jest szybszy - obsługuje LTE do 150Mbit vs 100Mbit w s-12.

Obydwa B593 obsługują, jak wspominałem QoS bardziej w teorii. Jest możliwość co najwyżej ustawienia priorytetu danych usług, opcji przydziału konkretnego pasma łącza - brak.

Tak naprawdę musiałbyś kupić router oferujący taką funkcjonalność (out-of-the box lub po instalacji alternatywnego oprogramowania) + modem LTE. Przykład takiej kombinacji to np. Tp-Link 1043ND + huawei E3372.

Tak wygląda panel zarządzania funkcją QoS (w przypadku TP-Linka Bandwidth control).

 

698b92c6aded3b84.jpg

 

Jest możliwość ustawienia maksymalnego i minimalnego poziomu uploadu/downloadu dla konkretnego (zakresu) IP i portu. Oczywiście wtedy też należy przypisać statyczne adresy IP dla komputera lub ustawić serwer DHCP, aby przydzielał stały adres (opcja DHCP Adress Reservation).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...