Skocz do zawartości

Pudrowanie trupa, czyli kupno nowego-starego procesora (C2Quad?) (part 1)


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Fenio,

Recommended Posts

Witam.
 
Dawno mnie tutaj nie było, a ze względu na pomysł, jaki zrodził się w mojej głowie chciałem o szczegóły dopytać osoby obeznane w technologii.

Otóż: wczoraj naszła mnie myśl próby reanimacji mojego trupa, jakim jest mój PC. (Co prawda mógłbym kupić sobie kompa za kilka "kafli", ale nie mam jakiejś wielkiej potrzeby, aby robić to teraz, jak i taki wydatek byłby niezłym ciosem, dla mojego portfela).

Mój PC to przysłowiowy toster:
- Pentium Dual Core E6300

- 2 BG Ram (DDR2?)

- Geforce 9500 GT
- Płyta główna to gigabyte ep31-ds3l (Rev.2.1)

No i tak mnie jakoś naszło spróbowanie "podpicowania" mojego złomu, przy bardzo małym koszcie. Tak więc z ciekawości zajrzałem na pudełko mojej płyty głównej i zobaczyłem, że obsługuje ona socket 775, a więc wchodzą w to stare Core2Quady.
 
Po tym zajrzałem z ciekawości na allegro i znalazłem to ----> http://allegro.pl/nowy-intel-core-2-quad-2-5ghz-q9300-s-775-pasta-i6700233467.html 
 
Za nieco ponad 100 złotych jest czterordzeniowiec od Intela, który najprawdopodobniej pasowałby na moją płytę główną.
Nie jestem specjalistą, i może się mylę, ale sądzę, że po owej wymianie "mój toster mógłby chociaż zacząć opiekać drugą parę tostów" :S Czyli, że zyskał by trochę na wydajności.
No chyba, że się mylę, to mnie wyprowadźcie z błędu.

I teraz dwa zasadnicze pytania:

1) Czy owy procesor na bank pasowałby mi do płyty?

2) W opisie nie ma nic o gwarancji. Jest "reklamacja", która po rozwinięciu informuje o trzyletnim okresie czasu na reklamację z tytułu rękojmi. Czy to oznacza, ze w razie "W" nie będę go mógł zwrócić i dostać nowego procka? :S
Po zadaniu drugiego pytania nasuwa się trzecie:

3) Czy aby być pewniejszym, powinienem skorzystać z tej oferty ---> http://allegro.pl/nowy-intel-core-2-quad-2-66ghz-q9400-s-775-pasta-i6700230185.html  

gdzie w opisie "gwarancja", jest już napisane "gwarancja sprzedającego 36 miesięcy"?

Jest to dział procesorów, więc pytam o konkretnie ten procek, ale mam też na oku pewną kartę graficzną (GT710), więc chyba będę do niej musiał założyć osobny wątek.

Tak więc piszcie co o tym myślicie?

A może ktoś ma zupełnie inny pomysł na to, aby za jakieś max~200 złotych zrobić coś lepszego?

Czekam na waszą opinię.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

@@KMyL13

Oba procesory które wymieniłeś będą pasowały do Twojej płyty głównej pod warunkiem że ma wgrany bios FB lub nowszy. Różnica w wydajności względem DualCore będzie zależała od tego czy dana gra lub program będą w stanie wykorzystać 4 wątki procesora. Jeśli tak to na pewno wzrost wydajności będzie duży i taka wymiana ma sens.

Oba procesory wydają się posiadać taką samą 36 miesięczną gwarancję ale po szczegóły powinieneś pytać sprzedawcę. Weź tylko pod uwagę że te procesory tak naprawdę nie są nowe, to produkty po tzw. odnowieniu, refurbished. Z fabryki intela to one wyjechały 11 lat temu :)

Przy starych procesorach najbardziej opłacalna opcja jest najtańszą opcją, nie ma sensu dopłacać +100% ceny do gwarancji bo ryzyko uszkodzenia jest bardzo małe (w przeciwieństwie do kart graficznych). Na Twoim miejscu brałbym Q9300 ale na przykład takiego http://allegro.pl/intel-core2quad-q9300-2-50ghz-6m-1333-i7047383145.html

50zł i jeszcze dorzuci 2GB ramu, to dobra cena. Jak nie przekonuje Cię sprzedawca bez żadnej oceny to za 58zł od firmy na paragon lub fakturę http://allegro.pl/intel-core2quad-q9300-2-50ghz-6m-1333-i7044159662.html

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Fenio

 

1) Nie mam zielonego pojęcia co to znaczy "bios FB". Jakiś czas temu pamiętam, że znalazłem na jednej płytce z pudełka po płycie główniej płytę z programami i był tam program @bios. Znalazłem jego stronę w internecie, pobrałem program, zainstalowałem, pobrałem bios, zaktualizowałem bios, zrestartowałem kompa i... I w sumie nie wiem czy to coś dało.

Jeśli znasz instrukcję jak to sprawdzić (ten cały bios FB), czy mój obecny bios jest w porządku - podlinkuj: zrestartuję kompa, zajrzę do biosu i się zobaczy. Bo pewnie to będzie jedyna opcja.

2) Tak, "Nowe" to one najprawdopodobniej nie są, ale jakaś gwarancja jest. Oczywiście jakby się okazało, że mogę je spokojnie podpinać do mojego tostera, to przed zakupem bym pisał e-maile, albo bym nawet dzwonił i się pytał o szczegóły.

3) Jakoś wolę wydać nieco ponad 100 złotych z jakimś zapewnieniem, że w razie "W" mogę dostać nową sztukę, czy coś w ten deseń, niż płacić 50 złotych i dostać nie wiadomo co (czy był normalnie użytkowany, czy był żyłowany - nie wiem) bez praktycznie żadnego zapewnienia.:S

Link to post
Share on other sites

@Fenio

Mógłbyś konkretyzować gdzie mogę znaleźć ten program CPUID? Na podlinkowanej przez ciebie stronie nie widzę nigdzie takowego programu :S

Pobrałem i odpaliłem CPU-Z i w zakładce płyty głównej mam  dane BIOS "Version FDa"

Nie wiem czy to jest starsze, czy nowsze niż FB :roll: 

@przemusss1990r
 
O cholercia - nawet nie wiedziałem o tym, że są  jeszcze jakieś Xeony na ową podstawkę  :o 

Tzn. tak: szybko wyszukałem info na temat owego E5450 i znalazłem, że miałby on wyższe zegary, więcej pamięci cache, niższe TDP i pewno ogólnie wyższą wydajność rdzenia ze względu na ulepszoną architekturę (względem C2Q Q9300)... Ale to ponoć jest na podstawkę LGA771, a ja mam 775 :/

Link to post
Share on other sites

@Fenio
 
1) Z opisu pliku, który od ciebie pobrałem wynika, że jest to bios do płyty EP31-DS3L rev. 2.0
Ja mam Rev. 2.1
Czy to tak pasuje?
2) Z opisu pliku, który od ciebie pobrałem wynika, że jest to wersja biosu FDc. 
Zajrzałem na stronę Gigabyte'a i jest tam ten bios, tylko, że w opisie ma "Beta bios".
Skoro jest to wersja beta, to czy jest ona bezpieczna?

Link to post
Share on other sites

1) Na stronie producenta do rev. 2.1 jest dokładnie ten bios który ci podałem.

2) Gdyby był niebezpieczny to nie byłoby go na stronie już od dawna. Oczywiście nigdy nie ma 100% pewności ale polecam Ci wybór tego biosu bo z reguły wersje beta które nie posiadają istotnych błędów pozostają do pobrania jako najnowsze gdy wsparcie płyty wygasa a najlepszym biosem jest bios beta który nie zdążył wyjść z wersji beta.

Link to post
Share on other sites

@Fenio
 
OK. 
Tylko dodam, że z opisu w programie CPU-Z, jak i w konsoli cmd wynika, że mam bios w wersji FDa.

1) Na stronie mojej płyty głównej nie ma takiego biosu: najnowszy jest linkownay przez ciebie FDc, natomiast przedostatni to FC. IMO  strona nie jest zaktualizowana, skoro program @BIOS znalazł mi wersję FDa. Nie wiem, czy to coś da, ale napiszę maila do ich supportu z zapytaniem, czy nie mają tam może jakiejś nowszej "bety" niż FDc- mają schowaną na serwerach FDa, może mają jakąś FDd?
2) W "razie W" mam owy FDc. Ciekaw jestem, czy mogłoby być tak, że zostanę na tym biosie na jakim jestem, po czym wymienię procesor, a jeśli nie zadziała, to wrócę na obecny procek, zaktualizuję bios i po owej aktualizacji wepnę nowy procesor i sprawdzę, czy działa? :S

@przemusss1990r

1)Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale po szybkim researchu wygląda mi na to, że podstawka 771 praktycznie się nie różni od 775 i jest możliwość podpięcia np. owego Xeona na moją płytę główną- głównym trickiem jest ponoć lekkie podpiłowanie tego plastiku wokół procka, aby wszedł na złącze 775. Tak to wygląda?
2)

jedyne co musisz zrobic to dograc do bios-u mikrokody do obslugi xenonow...

:/ 
No to widzę, że zaczynają się schody :S Teraz pytanie- co, gdzie i jak musiałbym "dograć"?

Bardzo zaciekawiła mnie ta opcja z Xeonem- no bo powinna być raczej lepsza, niż opcja z C2Q.

Wspomniałeś o Xeonie 5450:

- po szybkim researchu na allegro znalazłem ofertę: Xeon 5450 za 125złotych. W opisie ma adnotację, że jest przystosowany do podstawki 775 i na dodatek sprzedawca udziela rocznej gwarancji- IMO o wiele lepsze to, niż jakaś tam gwarancja rozruchowa, czy 14 dniowa.
Według mnie gdy sprzedawca na taki używany procek daje rok gwarancji, to MI sugeruje, że procek raczej jest zadbany.

- co ciekawe znalazłem również ofertę na Xeona X5460, który w porównaniu do Xeona 5450 ma nieco wyższe taktowanie rdzeni (3,16 w porównaniu do 3,00) za 107 złotych (czyli taniej) i sprzedawca również udziela rocznej gwarancji. Tylko w opisie procesorów na stronach intela widnieje informacja, że TDP słabszego Xeona to 80W, natomiast tego mocniejszego to już 120 W.
IMO 0,16 GHz nie warte jest wzrostu TDP o 40 W :S
...
Cholercia- teraz dopiero zajrzałem w opis aukcji i wyszukałem informacji o serii Xeon... I ja znalazłem wersję "X", a nie "E" - wersja X wygląda praktycznie tak samo, tylko ma wyższe TDP :S O co z tym chodzi? :S Nie wiem.

 

No to wpisałem na szybko "Xeon E5450" i zlazłem ofertę za 125 złotych, gdzie procesor ponoć ma już wyfrezowane wycięcia i jest gotowy do podstawki 775, jak i również sprzedawca udziela rok gwarancji.

Więc chyba mam już swój typ.

Teraz pytanie odnośnie tego "wgrywania mikrokodów do BIOS-u" :S Co, jak, gdzie i czy w ogóle moja płyta na to pozwoli?

Jak już, to bym chciał się maksymalnie przygotować, po czym dokonać zakupu, w momencie odebrania procka jak najszybciej zawołać kumpla, który w sprawach PC jest o wiele wyżej ode mnie, on by to zamontował, odpalił i by się okazało: czy działa, czy nie.

Jak by działało po jakichś 3-4 dniowych testach- to bajka.
 Jak nie- to najprawdopodobniej skorzystałbym z tego prawa zwrotu w ciągu 14 dni (powiedziałbym, że nie działa do mojej płycie i tyle), po czym rozejrzałbym się za jakimś C2Q  :(

Link to post
Share on other sites

g2030 35pln

http://allegro.pl/intel-pentium-g2030-3-0-ghz-3mb-1155-fv-gw-pasta-i7009769985.html#shippingInfo

 

mobo 99pln

http://allegro.pl/d2990-core-i3-i5-i7-2gen-pci-e-sata-lga1155-ddr3-i7024240813.html#shippingInfo

 

ram 2x2gb ddr3 69pln

http://allegro.pl/samsung-4gb-2x2gb-pc3-10600-1333mhz-cl-9-i7061050828.html#shippingInfo

 

= 203pln + przesyłka 

 

+54pln i3 3220

+11pln 1x4gb ddr3

 

to po 5min na allegro, przy większym wkładzie pracy było by jeszcze taniej

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak już tak będzie dopłacał to jeszcze lepiej dorzucić kilka groszy i wybrać i5 na LGA1155.

 

Lub może coś z AMD ?

270zł za Phenoma II X4 955 + płyta + chłodzenie

http://allegro.pl/3-2ghz-amd-phenom-ii-x4-955be-m5a78l-m-lx-vga-i7034964534.html

 

70zł 2x2GB DDR3 

http://allegro.pl/pamiec-ddr3-4gb-1333mhz-pc10600-samsung-dual-gw-i7059956870.html 

 

Względem Dual Core E6300 różnica będzie znaczna a za 340zł ma 4 wątki z prawdziwego 4 rdzeniowca w przeciwieństwie do "sklejek" Quadów i Xeonów z LGA775.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@ernorator @Fenio
 
Panowie- bardzo ciekawe propozycje.
Może ustalmy tak:

-zamówię Xeona, zamontuje mi go kumpel i sprawdzimy, czy będzie działał,

- jak będzie działał, to powinno być git

- jak nie będzie, to procek zwrócę zamówię jakiegoś Quada

- a jak się okaże, że i z quadem będą problemy (choć nie powinno), to jego też zwrócę i wtedy poważnie rozważymy wasze propozycje, ok?

 

Także powiedzmy, że na ten moment muszę mieć tylko pewność i instrukcje który bios "zmodować", wgrać go, po czym spróbować "planu".
 

przemusss1990r interesujący link podał: spróbuję to dziś nieco później "ugryźć".

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...