Skocz do zawartości

WD10EZEX - liczba sektorów niestabilnych (C5)


Recommended Posts

Witajcie, mam problem (albo i nie problem) z dyskiem twardym. Otóż, ostatnio z ciekawości sprawdziłem smart dysku i okazało się że widnieje tam C5 z wartością 4. Nie wiem jak długo ta wartość się tam utrzymuje, czytałem i wiem że najlepiej byłoby wyzerować dysk. Stąd też pytanie - martwić się tym czy zostawić tak jak jest? Czy może lepiej po prostu wyzerować ten dysk? (Nie mam na nim żadnych ważnych danych więc nie byłby to problem). I ile ewentualnie takie zerowanie może trwać?

 

Zapomniałbym, screen

 

 

 

cXqUEcP.png

 

QLouVvH.png

 

 

Edytowane przez razoreg321
Link to post
Share on other sites

01 jest niezerowe, więc są to prawdziwe niestabilne sektory. 

Wykonaj skan opóźnień sektorów MHDD i wklej tu jego wynik, log skanu też mile widziany. 

Po tym zadecydujemy co dalej. 

 

I ile ewentualnie takie zerowanie może trwać?
2-4 godziny, zależnie od pojemności i konkretnego dysku, trudno dokładnie powiedzieć. 

ale nie rób zerowania na razie, po skanie zobaczymy co dalej. 

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Zrobiłem skan w Victorii, nie miałem zbytnio kiedy wykonać skanowania MHDD z bootowalnego pendrive.

 

Wynik: 

 

 

FAQnto6.png

 

 

 

SMART z Victorii:

 

 

 

jbfsqYM.png

 

 

 

Zauważyłem też w międzyczasie że smart w Crystalu też się trochę zmienił (mowa o C5 i C6)

 

 

 

71IZtee.png

 

 

Link to post
Share on other sites

masz tam jednego bad-a, 1 bardzo niestabilny sektor, już jako bad można go określić i 3 sektory warte przyglądnięcia, bo są w tym samym miejscu co ten jeden bardzo wolny. 
C6, C8 i 01 się zwiększyło przez błędy na powierzchni. 

Zerowanie tu już nie pomoże bo to nie są tylko niestabilne sektory. 

Dysk jest na gwarancji ? 
Do czego go używasz w PC ? Storage ?  

Link to post
Share on other sites

Operacje zerowania i remapu można zawęzić do obszaru wykazanego podczas skanu. Jak się nie mylę, złe sektory znajdują się w okolicach od około 2 do 3 z kawałkiem GB. I np.na czas operacji naprawczych można przykładowo zmniejszyć partycję która jest pierwsza od początku dysku o np. 5GB od lewej, aby był obszar nieprzydzielony i nie znajdowały się dane. Jest tylko ryzyko aby nie zapomnieć i nie zostawić 0 przy start LBA tylko np. 4440000 do end LBA 6130000. Do remapu można zawęzić obszar do LBA wykazanego jako UNCR czy LBA wykazane jako z czasem powyżej 1000 ms. Nie ma pewności czy remap dokona zamiany sektora, nieraz są trudności. Zerowanie natomiast, naprawia niestabilne sektory z różnym skutkiem w zależności od stopnia uszkodzenia. Można jeszcze, zostawić obszar nieprzydzielony obejmujący uszkodzone sektory, decyzja należy do autora. Raczej chyba nikt nie z precyzuje kiedy dysk padnie. Chyba że nowe złe sektory będą się pojawiać, to by była oznaka padającego dysku. Równie dobrze może paść szybciej, jak przez stopniowe pojawianie się nowych bad sektorów.

Link to post
Share on other sites

Niee, dysk już ma z jakieś 3 lata, używam go jako drugi dysk na dane (a konkretniej jakieś gry, zdjęcia). Remapowanie coś tutaj pomoże? Czy już raczej niezbyt i pozostaje tylko czekać aż padnie?

 Skopiuj całą zawartość bo z czasem dysk padnie. 

Ps. Jaki masz zasilacz komputerowy?

Link to post
Share on other sites

zasilacz nie jest tu problemem, no chyba że się pytasz, bo chcesz go kupić. 

Co do dysku, to 

 

Jak się nie mylę, złe sektory znajdują się w okolicach od około 2 do 3 z kawałkiem GB.

nie mylisz się, też bym wyłączył z użytku ten obszar pierwszych 3GB, tylko nie pamiętam czy da się to zrobić przez geometrię dysku, tzn początek przesunąć... 
a ten jeden bad, trzeba realokować (remapem, skoro wiemy gdzie jest to jest to 1 minuta roboty). 
Po tym bym go używał raczej jako backup, lub jeśli nie możesz kupić teraz dysku, to obserwował jego stan, przez częste skany powierzchni.  


przed tym wszystkim, trzeba oczywiście gdzieś zgrać dane. 

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Błędy odczytu od poprzedniego wykazu, mogły wzrosnąć do wykazanego teraz gdzie smart wykazuje czyste konto przy C5 i C6. Czyli w czasie zanim wspomniane parametry się poprawiły do stanu zerowego, błędy odczytu jeszcze wzrosły Może taki obrót sprawy wskazywać że były niestabilne sektory. Ale nie konieczne one zniknęły, mogą dalej być tylko może mniej niestabilne, zmniejszył się może czas odczytu. Smart natomiast nie wykazuje sektorów z dłuższym odczytem np.od 400 ms i mniej.  Aby się przekonać i zweryfikować stan rzeczywisty, wskazany by był skan z poza systemu. Skan Victorii z pod systemu mogła wykazać bada który nie był i nabić smartowi stan który potem sam smart z weryfikował, co najwyżej z dłuższym odczytem ale nie na tyle żeby go zaliczać do parametrów C5 a tym bardziej C6 a może w jakimś stopniu uległ poprawie w czasie. Aby się przekonać, wskazany by był skan MHDD. Albo jak nie ma odczuwalnych problemów, można poprzestać na obserwacji czy błędy odczytu i zapisu nie zwiększają się od ostatniego wykazu. Profilaktycznie czy dla pewności ,można przeprowadzić skan ze wskazaniem na MHDD ewentualnie tą Victorią.

Edytowane przez golin
Link to post
Share on other sites

musiałeś w takim razie jakimś trafem nadpisać ten fragment dysku i znikły (zerowanie też polega na nadpisywaniu), i tylko jeden bad ci został, 
trzeba będzie remap przeprowadzić na tym 6125824 LBA  

Wiesz gdzie jest więc odpal MHDD, daj skan z remapem i daj początek na 6125823 i koniec nas 6125825. 

Dla bezpieczeństwa zawsze można zrobić backup, no chyba że jesteś leniwy. 

Link to post
Share on other sites

Dziwnie w tym przypadku smart się zachowuje. Mianowicie po skanie jak ponownie wykryło bada, powinno w smart się zapisać przy C5 czy C6, jak to miało we wcześniejszym skanie i się dopisało przy tych parametrach, albo przy automatycznej realokacji przy 05. Nie mniej jednak, nie jest to przypadek odosobniony że wykaz smart nie zawsze się pokrywa ze stanem rzeczywistym. Chyba że w tym przypadku, smart miałby się z aktualizować z opóźnieniem we wspomnianych parametrach. Jeśli chodzi o dalsze działanie, to już zostało powiedziane; backub i potem operacja remap. Jeśli operacja nie dałaby zamiany sektora albo obszar z badem by był niestabilny. To można zmniejszyć partycję od lewej o np. 5GB, przy wcześniejszej przeprowadzonej defragmentacji.

Link to post
Share on other sites

Smart dalej ne wykazuje bada który jest wykazywany przy skanie w Victorii. W takim układzie dobrze by było potwierdzić istnienia bada programem MHDD. Decyzja należy do Ciebie czy potwierdzisz MHDD, albo będziesz dalej używał jak nie ma odczuwalnych problemów. Z tym że jak błędy odczytu z pierwszego parametru dalej będą rosły z normalnego użytkowania nie po skanie Victorii, to wtedy potwierdzenie MHDD będzie bardziej pożądane. Przy potwierdzeniu bada wykazywanego z Victorii na początku dysku, możesz zrobić remap. Albo jak będzie problem z realokacją sektora czy dalej niestabilny obszar przez wykaz w skanie przez spadek wykresu, to wyłączysz ten obszar przez zmniejszenie woluminu od lewej o np. 5GB.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...