Skocz do zawartości

Dysk twardy ST1000LM014-1EJ164 - 931,51 GBs - awaria?


Recommended Posts

Witam serdecznie!

 

 

Zwracam się do Was z prośbą o pilną pomoc. Posiadam Laptop Lenovo z dyskiem j.w już ponad 4 lata. Nigdy nie było z nim problemów, aż do wczoraj - gdy program Lenovo cały  czas alarmuje o awarii dysku twardego. Jestem bardzo zaniepokojony, ponieważ na dysku mam bardzo ważne dokumenty. Co powinienem zrobić, aby zweryfikować stan dysku? Program Lenovo informuje tylko o awarii i błędach. Załączam screen. Bardzo proszę o pomoc, co mogę z tym faktem zrobić. 

 

84f882ddf1b13ca7med.jpg


8f33ead6c7be5bd8med.jpg

 

Wklejam jeszcze informacje z programu Cristal.

Link to post
Share on other sites
Co powinienem zrobić, aby zweryfikować stan dysku?

Pierwsze co robisz jak widzisz takie ostrzeżenie, to bierzesz pendrive, lub dysk zewnętrzny, czy przesyłasz przez sieć na inny PC i kopiujesz najważniejsze pliki, ile masz miejsca wolnego.

Później zajmujesz się diagnostyką dysku, wrzuć całą tabelkę smart, wszystkie atrybuty, z widoczną ich nazwą i kolumną raw/data. 

Link to post
Share on other sites

kilka zdechłych sektorów, będzie trzeba się dogłębnie przyjrzeć dyskowi, po tym wydamy wyrok, na razie musisz skopiować wszystko gdzie indziej, zanim zaczniemy się przyglądać temu dyskowi, bo jakiekolwiek użycie dysku może się wiązać z pogorszeniem jego stanu. 
Jak wszystko będzie skopiowane na inne dyski, to napisz, to zaczniemy się z nim bawić. 
Na pierwszy ogień pójdzie skan opóźnień sektorów MHDD z logiem, a najlepiej 2 skany, jeśli chcesz wykluczyć przekłąmania dysku, np przez algorytmy NCQ i samego dos-a. 

Link to post
Share on other sites

no to wejdź w bios i przestaw kontroler sata pod który masz podpięty dysk na tryb IDE (najpierw to sprawdź bo jest konieczne, a nowsze płyty tego nie mają), jeśli możesz to zrobić, to zapoznaj się z instrukcją MHDD i zrób skan opóźnień sektorów wraz z logiem. 
następnie po kilku godz jak się zrobi, wrzuć tu zdjęcie wyniku zakończonego skanu, wraz z logiem tutaj. 
Jeśli nie masz trybu IDE, to skorzystaj z victorii do skanu opóźnień sektorów, ona nie potrzebuje ide, lecz jest bardzie narażona na przekłamania. 

Link to post
Share on other sites

Niestety nie mam tej opcji w Biosie.

 

Mam jednak inny problem z Bootowaniem USB - mimo, że ustawiłem w BIosie wszystkie opcje i USB jest wykrywalny - to po wybraniu USB do bootowania, uruchamia się procedura i wyskakuje błąd Check cable connection! PXE-M0F: Exiting Intel PXE ROM.

 

 

Oszaleję, bo wszystkie opcje są ustawione tak jak powinny, zgodnie z informacji w sieci. Co robić? Ktos wie?

Link to post
Share on other sites

pendrive jest na 100% dobrze zrobiony ? na innym PC się bootuje ? 
zobacz w opcjach bootowalnia, powinieneś tam byś jedno ustawienie jeszcze, coś w stylu "legacy mode"i "uefi", przy bootowalnym USB powinno być UEFI  o ile mnie pamięć nie myli. 


nie masz napędu, aby płytkę wypalić z victorią ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...