Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Mam pytanie odnośnie wyboru laptopa, który spełnia poniższe wymagania:

1. Będzie przystosowany do obsługi 64 - bitowych, najpopularniejszych dystrybucji systemu Linux.

2. Będzie posiadał mocną baterię, wytrzymującą min. 4 godziny wydajnej pracy.

3. Laptop do zastosowań programistycznych:

- programowanie w językach programowania tj. C, C++, Asembler, Python itp.

- rodzaj sprzętu przystosowany do uruchamiania systemów operacyjnych na wirtualnej maszynie tj. VirtualBox

4. Minimalne wymagania sprzętowe:

- procesor 4 - rdzeniowy. Intel lub AMD

- pamięć RAM - minimum 8 GB

- dysk SSD min. 256GB lub HDD min. 1TB

5. Cena stosunkowo tania w tym przedziale laptopów.

Ważne jest aby nie był to laptop przystosowany do gier tylko do pracy z wymagającymi programami.

Proszę o wasze propozycje. Z góry dziękuję za odpowiedzi!

 

Link to post
Share on other sites

1. Każdy praktycznie procesor obsługuje 64-bitowe instrukcje.

2. Wybierałbym coś z serii biznesowych. Lenovo serii Thinkpad T4xx, Dell Latitude itp. Mają opcjonalne 9 komorowe baterie. W tej klasie sprzętu są też produkty HP EliteBook, ale moja przygoda z nimi nie była udana - słabe trzeszczące plastiki, raczej mające swoje miejsce na półce w markecie, stąd trudno mi je polecać. Mogło się to jednak zmienić, więc nie zniechęcam do ich sprawdzenia.

3. Procesory od i3 włącznie wzwyż wspierają sprzętowo wirtualizację. 

4. Z tego co mi wiadomo, to kompilatory są w dużej mierze jednowątkowe. Rozważałbym poważnie wersje 2-rdzeniowe z HT, chyba, że budżet jest nieograniczony. Procesor 4-rdzeniowy prawdopodobnie nie będze wyraźnie szybszy, a na pewno będzie zdecydowanie droższy. Myślę, że najlepszy stosunek ceny do wydajności osiągniesz jakimś szybkim 2 rdzeniowym i5, ewentualnie i7. Unikaj wersji procesora z U lub T na końcu - są to wersje niskonapięciowe, projektowane pod modne/cienkie obudowy laptopów w których brak jest miejsca na chłodzenie. Przy dłuższej kompilacji/obciążeniu na pewno będą sie sprawdzać słabo. Nawet nie rozważałbym opcji HDD, chyba, że laptop będzie miał slot M.2.

5. Jeśli ma być tanio to sprawdziłbym oferty firm zajmujących się handlem sprzętem poleasingowym. Jest tego cała masa na paletach z Niemiec/Szwecji. Bardzo często jest to sprzęt pełnowartościowy i w atrakcyjnych cenach. Jeśli spzęt ma być nowy rozważyłbym Thinkpada T470, lub jeśli ma być poręczny X270.

 

Od siebie do wymagań sprzętowych dodałbym matową powłokę matrycy. 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...