Skocz do zawartości

Potrzeba więcej miejsca 2 dyski, 2 systemy?


Recommended Posts

Witam,

Posiadam 4 letni komputer z dyskiem HDD 1TB. 

Nie starcza mi to i potrzebuję więcej miejsca głównie pod duże ilości gier.

Planuję jednak kupno nowego komputera za rok lub 2 lata.

 

Proszę o radę bo podobno można mieć 2 dyski HDD na raz, tak samo dwa systemy, ale nie znam się na tym. Chciałbym więc mieć w całości jakieś 3TB miejsca i dwa systemy Win10 na nowsze gry i Win7 na starsze gry.

 

Jak najlepiej możnaby to zrobić? Dokupić drugi HDD czy może dysk zewnętrzny? I w jaki sposób wtedy ustawić te oba HDD i oba systemy aby działały? Będę wdzięczny za pomoc.

Link to post
Share on other sites

tak dla pewności mówimy o zwykłym PC i masz wolne miejsce w zatoce 3.5", jak i wolne gniazdo SATA ? 

 

Proszę o radę bo podobno można mieć 2 dyski HDD na raz

możesz mieć tyle ile masz złączy, ja aktualnie mam 3xHDD, 3xSSD i 3 dyski zewnętrzne. 
 

 

Jak najlepiej możnaby to zrobić? Dokupić drugi HDD czy może dysk zewnętrzny?

jak masz miejsce to wewnętrzny lepiej. 

 

I w jaki sposób wtedy ustawić te oba HDD i oba systemy aby działały?

jak będziesz instalować nowy system 10 jak mniemam, to się bootloader załaduje i tam będziesz przy starcie wybierać który system chcesz uruchomić.

Link to post
Share on other sites

Czyli mogę 5-6 dysków HDD podpiąć? 
 

A jeśli zdecyduję się na kupno SSD i podzielę go na 2 partycje i na nim będą tylko systemy, ewentualnie jakieś zdjęcia, muzyka, filmy, programy itp. tak aby wypchać te 128GB czymś?
Do tego dokupię HDD 3TB i tam będą raczej same gry albo jak wyżej filmy, programy itp.
A jeśli nie kupię SSD to ten mój HDD 1TB zrobię na systemy i pierdoły i dokupię HDD 3TB.
Tak będzie ok?
 
Btw. to w takim razie dysków zewnętrznych się nie opłaca? Bo są wolniejsze tak? Jakbym chciał tam trzymać gry i instalki to lepiej po prostu HDD?
Edytowane przez Desolace
Link to post
Share on other sites
Czyli mogę 5-6 dysków HDD podpiąć? 

o ile będziesz miał je czym zasilić, kable power sata od zasilacza, to tak. 

ale porty SATA to też np napędy DVD 

Ale pamiętaj też, że HDD montujesz na adapterach 5.25" -> 3.5", powinieneś je dostać z obudową. 

Sam miałem obudowę Aerocool z tym systemem montażu, idzie się zabić przy większej ilości dysków. 

 

Btw. to w takim razie dysków zewnętrznych się nie opłaca? Bo są wolniejsze tak? Jakbym chciał tam trzymać gry i instalki to lepiej po prostu HDD?

Jeśli ma to być stale podpięty dysk, to raczej unikaj zewnętrznych, od tego że są wolniejsze, to są też bardziej narażone fizycznie na uszkodzenia. 

 

 

A jeśli zdecyduję się na kupno SSD

Obojętne z naszej perspektywy, SSD, czy HDD, tak samo będzie. Podpinasz instalujesz system i tyle. 

Choć musisz pamiętać, że masz tylko jeden port SATA III (6Gb/s) i do niego SSD należy wpiąć, gdybyś chciał taki kupić 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co do obudowy to wiem, bo dalej mi ten dysk prawie że lata w środku. Ja się na tym za bardzo nie znam, powiedz mi tylko czy dam radę do tego komputera dorzucić jeden HDD i ewentualnie SSD jeśli się zdecyduję? Ostatnio gdzieś czytałem że trzeba to podpiąć pod jakiś właściwy w sensie chyba ten dysk na którym jest zainstalowany system musi być podpięty gdzieś konkretnie nie pamiętam już do końca.

Link to post
Share on other sites

kolejność portów SATA ma prawie zerowe znaczenie, jedynie może przy MHDD jak ktoś jest mało zorientowany być problemem. (tak na serio nawet tam nie ma znaczenia)
U ciebie SSD i tak pod SATA III by był podpięty, a HDD obojętne, tylko później kolejkę bootowania musisz zmienić jak się przestawi. 

Aby móc uruchomić HDD musisz mieć przewód SATA (powinieneś mieć kilka z płytą), wolną wtyczkę zasilania sata w zasilaczu i adapter 5.25" -> 3.5" wygląda jak taka czarna kratka plastikowa, do niej przykręcasz dysk i później wsadzasz w ten beznarzędziowy system montażu w obudowie.  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...