Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dobry wieczór,

 

Mam problem z SSD ADATA SU800 w wersji 128GB.

 

Przełożyłem go z komputera do komputera i chciałem zgrać z niego dane przy pomocy systemu odpalanego w formie livecd. Dane przerzuciłem i uruchomiłem komputer ponownie w celu zainstalowania na nim świeżego systemu operacyjnego. Instalator niestety się nie uruchomił... Po powrocie do live okazało się, że rozjechała się na nim partycja z dotychczasowym Windowsem a sam napęd jest widziany jako ~72GB zamiast ~110GB.

 

Secure Erase nie zrobił z tym fantem kompletnie nic.

Inny komputer także twierdzi, że napęd ma obciętą pojemność.

 

Moje pomysły niestety się wyczerpały. Mogę zrobić z nim coś jeszcze czy pozostaje odesłanie na gwarancję?

Link to post
Share on other sites
Secure Erase nie zrobił z tym fantem kompletnie nic.

Znaczy jak nic nie zrobił, chodzi ci o to że max pojemność przy formatowaniu nadal wynosi 72GB, nawet po poprawnym SE?

przekonwertuj dysk na GPT jeśli jest na MBR, lub na MBR, jeśli jest na GPT. 

Jeśli to nie pomoże, to może być kiepsko, bo to albo jakaś flaga, albo kontroler, albo pakiet nand. 

Link to post
Share on other sites

Sprawdzam testdiskiem i faktycznie widzi, że coś jest nie tak z tym SSD. Rzuca błędami, że liczba głowic i cylindrów się nie zgadza. Sprawdzę co będzie później.

 

 

Znaczy jak nic nie zrobił, chodzi ci o to że max pojemność przy formatowaniu nadal wynosi 72GB, nawet po poprawnym SE?
przekonwertuj dysk na GPT jeśli jest na MBR, lub na MBR, jeśli jest na GPT. 
Jeśli to nie pomoże, to może być kiepsko, bo to albo jakaś flaga, albo kontroler, albo pakiet nand. 

 

Przeskok między GPT a MBR i na odwrót nic nie daje.

 

YNVSb5A.png

Edytowane przez kurzi5
Link to post
Share on other sites

geometria rzeczywiście sumuje się do 72.09958076477051 GB  
Problem, bo nie znasz prawidłowej, oraz nie wiesz czy to nie kontroler nie ograniczył pojemności przez padnięte pakiety nand i zmieniając ją, nie zrobisz jaj, jak robią z kartami SD, co 8GB zamieniane jest na 64GB, a dane się nadpisują i ich nie odzyskasz. 
Tak samo będzie jak dasz zbyt dużą pojemność, nie znając prawidłowej. 
Utrata pojemności przez zmianę geometrii to jeden z mechanizmów ochrony SSD, pytanie czy to kontroler, czy co innego ją zmieniło. 
Tak czy inaczej, ja bym nie eksperymentował, tylko oddał na gwarancje. 
 


może uda ci się nawet dostać zwrot kasy i kupić inny SSD. 


przy wartościach głowic i sektorów, jeszcze można strzelać, z cylindrami już jest kiepsko, oraz pamiętaj że to i tak jest emulowane przez FTL. 
Gdybyś na serio chciał naprawić, to będziemy musieli znaleźć kogoś z su800 128GB, uzyskać poprawną wartość, a następnie testować SSD programami od fake SD card.  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...