Skocz do zawartości

[POMOC] Ocena wyników stabilności z OCCP - 7600K + MSI Z270M


Recommended Posts

Cześć !

Proszę o pomoc w analizie wyników stabilności procesora w programie OCCP.

Mój sprzęt:
- procesor: i5-7600k
- płyta gł.: MSI Z270M Mortar
- chłodzenie: Fortis 3 + pasta Thermal Grizzly Kryonaut
- ram: Corsair Vengeance LPX DDR4 16GB CL15
- obudowa: Fractal Design Mini C

Tak wygląda wnętrze obudowy:

https://naforum.zapodaj.net/740a0213d7de.jpg.html

 

Parametry overclockingu:
- zegar 4500 MHz, dynamic mode
- vcore 1.275V, override mode
- pozostałe parametry bez zmian

Wyniki testu 'CPU: OCCP' trwającego 6h:

Taktowanie

https://naforum.zapodaj.net/b89c66acbf2e.png.html

 

Temperatury

https://naforum.zapodaj.net/545f01b7d681.png.html

https://naforum.zapodaj.net/c705f262dcc2.png.html

https://naforum.zapodaj.net/d79144b09072.png.html

https://naforum.zapodaj.net/46d16b1eeb32.png.html

 

 

Vcore

https://naforum.zapodaj.net/669edf653a34.png.html

 

6-godzinny test przeszedł bez błędów, natomiast martwią mnie skoki taktowania, Vcore na poziomie 1.31 mimo ustawionego 1.275 oraz dosyć wysokie temperatury. będę bardzo wdzięczny za analizę moich wyników i wszelakie sugestie co zmienić/poprawić aby uzyskać bardziej optymalne wyniki (niższe temperatury, wyższe taktowanie, bardziej stabilne taktowanie)

 

Pozdrawiam,
Adrian

Edytowane przez arni1792
Link to post
Share on other sites

Nie jestem ekspertem i pewnie wiele osób może powiedzieć dużo więcej, natomiast chciałbym się podzielić swoimi spostrzeżeniami. Zanim zacząłem kręcić swoją i7-5820k masę poradników przeczytałem gdyż jestem lekko "pus*y" jeżeli chodzi o podkręcanie bo bałem się że coś zepsuje a sprzęt był mi potrzebny do pracy.  Patrząc na moje doświadczenia ja szukałem czegoś takiego jak złoty przepis typu "ustaw tyle i tyle i wszystko będzie śmigać". Podkręcanie to tak naprawdę operacja na żywym organizmie. Nikt z nas nie wie jak zachowa się Twój procesor ani jakie możesz mieć maksymalne taktowanie czy jakie napięcie ustawić by było najlepiej. To tyle tytułem wstępu.

 

Co do dropów taktowania to niestety u mnie nie wystąpiły. Procesor po OC stał się taki bardziej lektryczny natomiast taktowanie nie spada samoczynne jak u Ciebie. Możliwe że jest to wynik zbyt wysokiej temperatury lub zbyt małego napięcia (przez co procesor nie wyrabia) ale wolał bym by się tu wypowiedział ktoś z większą wiedzą. 

 

Co do V core. Płyty niejednokrotnie zawyżają napięcia. Jedyny wiarygodny wynik to podpięcie miernika i sprawdzenie jaki jest faktyczny wynik bo nawet odpalając kilka programów HWmonitor, CPU-Z czy Aida64 mam różne wyniki :D Nie są to jakieś wielkie wartości, natomiast pokazuje jak to wygląda u mnie. Moja płyta z tego co pamiętam dodaje 0.03 do tego co  wpisałem.  Musisz sprawdzić jakie napięcie do tego które wpisujesz "na sztywno" dodaje Twoja płyta i mieć to na uwadze przy kolejnych próbach podkręcania.

 

Jeżeli chodzi o temperaturę to ja przy oc 4.4GHZ - 1.243V mam max temperaturę poniżej  60 stopni normalnie pracuje w temperaturze 24-28 w zależności od temperatury otoczenia. Maksymalnym wynikiem po 4 dniach renderowania było chyba 61 z tego co pamiętam.  Czy Twoja temperatura to dużo czy mało? Wszystko zależy do czego używasz komputera. Ogólna zasada jest taka ze temperatury powinny być ok 70-75 stopni w testach. Jeżeli wykorzystujesz komputer do grania będziesz miał zazwyczaj sporo niższą temperaturę niż w testach syntetycznych. Jeżeli wykonujesz jakieś zkomplikowane obliczenia, rendery i procesor działa cały czas w maksymalnym użyciu temperatura ta będzie się utrzymywać. Sam musisz określić jak to wygląda u Ciebie i odpowiedzieć sobie na pytanie co jest zdrowe a co nie dla Twojego procesora, bo wysoka temperatura potrafi zdegradować procesor a z czasem może być dla niego zabójcza.

 

Sam musisz się zastanowić czego potrzebujesz i jak długo chcesz na tym procesorze pracować. Podkręcanie to pewna zależność między wynikami w benchmarkach (taktowaniem) temperaturą i kulturą pracy (na chłodzeniu powietrznym sam obniżałem mnożnik gdyż nie mogłem wytrzymać z "wichurą" w pokoju). Jeżeli chodzi o temperaturę to aby ją zbić w obecnej sytuacji masz kila wyjść.

 

1. Obniżenie taktowania procesora i napięcia -  sposób najprostszy ale jak że nudny.

 

2. Szukanie złotego spotu - Obniżasz napięcie nie obniżając taktowań i robienie testów stabilności nim komputer zacznie się wyłączać z powodu "braku prądu". Myślę że najlepsza metoda na chwile obecną bo będziesz miał informacje jak zachowuje się Twój procek niestety wymaga czasu i wielu godzin testów (jak wszystko związane z OC) natomiast jest darmowa a też pozwoli na urwanie kilku stopni :)

 

3. Inwestycja w lepsze chłodzenie/skalp -  Założenie chłodzenia wodnego i skalpowanie powinny pomóc w obniżeniu temperatur jednak zawsze wiąże się to z kosztami i ryzykiem, jednak jeżeli zależy Ci na kilku stopniach w dół lub większym taktowaniu powinieneś pójść ta drogą. 

 

Podsumowując wszystko zależy od tego czego oczekujesz od procka, po  odpowiedzi na to pytanie będziesz mógł wybrać jaką drogę chcesz dalej wybrać by osiągnąć jak najlepszy wynik dla siebie, który pozoli Ci cieszyć się procesorem i wykorzystać jego wszystkie możliwości. 

 

Mam nadzieje że nie zanudziłem :D

Pozdrawiam k.

 

 

 

// Edit:

 

Rozpisałem się dosyć dużo i trochę szkoda mi tego usuwać bo może przyda się komuś kto zaczyna zabawę z OC. U Ciebie problem wygląda na Throttling, czyli zrzucanie napięć przy zbyt wysokiej temperaturze. Proponował bym byś poszukał złotego spotu jeżeli zależy Ci na tak wysokim taktowaniu bo możliwe że tyko tym zabiegiem uda się urwać kilka stopni.  Jednak wg mnie szkoda tak katować procek temperatury blisko 90 stopni to już lekki dramat. W grach może zbijesz do 75-80 co i tak jest wysoką wartością. 

Jeżeli potrzebujesz tak wysokich taktowań to powinieneś rozważyć skalp lub lepsze chłodzenie. Lapping też może pomóc (zakładam że dobrze nałożyłeś pastę i masz równo przykręcone chłodzenie) chociaż 10 stopni pomiędzy rdzeniami to też nie jest jakoś mega dużo u mnie występuje różnica ok 5. 

W przeciwnym razie o ile nie masz zamiaru szybko wymieniać procesora i nie zależy CI na jego życiu proponował bym zrezygnować z kilku MHZ na rzecz temperatury, bo to ona w połączeniu z zbyt wysokim napięciem najszybciej zabija procesor. 

Edytowane przez Kuba_3dsmax
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...