Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Przebudowa sieci domowej - dobór sprzętu router + switch

sieć router switch wi-fi

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 MasterD23337

MasterD23337
  • Amator

• 31 postów

Napisano 25 październik 2017 - 12:30

Witam. Obecnie posiadam internet z Gawexu 70/10 Mb/s, a w przyszłości może 250/25 Mb/s. Obecnie mam router linksys WRT54GL, który po kablu osiąga prędkość tylko 35 Mb/s z racji architektury sprzętowej ( Jest już za słaby). Na uwadze mam dwa modele routerów:

Asus RT-AC87U

https://www.x-kom.pl...-3g-4g-qam.html

oraz Netgear Nighthawk X4S R7800

https://www.x-kom.pl/p/287096-router-netgear-nighthawk-x4s-r7800-2600mb-s-a-b-g-n-ac-2xusb.html

oraz dwa switche netgara.  Wstawiam dwa linki, bo nie wiem który wybrać. Pewnie ten tańszy też wystarczy.

Netgear 8p GS108GE

https://www.x-kom.pl...0-1000mbit.html

Netgear 8p GS108E-300PES

https://www.x-kom.pl...0-1000mbit.html

Poniżej zamieszczam rysunek poglądowy jakby to miało wyglądać. Planuję zastosować skrętkę kat.6.

Chcę już zrobić sieć przyszłościowo, aby wystarczyła na długo. Chciałbym także aby był dobry zasięg Wifi w całym mieszkaniu. Mieszkanie 58m kwadratowych.

Czy ta sieć będzie ok.? Czy może coś zmienić.? Jestem laikiem w kwestii sieci i chętnie usłyszę jakieś opinie i sugestie.

1h3yi3twd4ah.png

Router musi tam być, bo mam internet z kablówki z modemem. A gniazdko na kabel koncentryczny, który idzie do modemu mam właśnie tam w rogu. Musiałbym poprowadzić jeden kabel rj45 z modemu do routera, a potem z routera z powrotem do pokoju. A najważniejsze nie mam w przedpokoju gniazdka elektrycznego. Mam modem z kablówki z jednym wyjściem, dlatego potrzebuję router.

W domu nie będę robił remontu i uda mi się pociągnąć do drugiego pokoju tylko jeden kabel, którego zdołam zamaskować. Więc opcja z dwoma switchami zostanie. Czy switche wybrać te tańsze niezarządzalne czy te droższe zarządzalne prze WWW. Czy to mi się przyda ( dla domowego użytkownika )?

Można też zastosować inne rozwiązanie ( zasugerował mi je pewien użytkownik Qwinto )

Zastosował router mikrotika RB750Gr3 hEX

http://www.cdr.pl/p4628,mikrotik-routerboard-rb750gr3-hex.html

a na korytarz pociągnąć jeszcze jedną skrętkę do WiFi i zainstalować tam unifi-ap-ac-lite (jest zasilany PoE, więc problem braku gniazdka w korytarzu odpada).

https://www.x-kom.pl...4-5ghz-poe.html

Zależy mi na małych pingach w graniu po sieci. Płynnym oglądaniu Netflixa na razie w full HD, ale może później w 4K. Stabilnej pracy. Generalnie wszystko będę miał po kablu. Po wifi będę łączył się z komórek, tabletu i czasami laptopa ( który nie ma karty ac ) Może kiedyś wymienię laptopa, albo dokupię kartę do niego.

• 0

#2 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7401 postów
  • 3DMark 06:666

Napisano 25 październik 2017 - 12:40

Schemat OK. Switche wystarczą niezarządzalne chyba, że chcesz jakoś ciąć pasmo lokalne. Te routery to raczej overkill i niepotrzebne wydawanie pieniędzy. Osobno router i osobno ten AP od UBNT - nie wiem czy to ma sens w tym przypadku i czy faktycznie zwiększy zasięg. 

• 0

Ekspert działu: Routery i sprzęt sieciowy / Kącik retro komputerów/ Głośniki, słuchawki i urządzenia audio/ Pełne zestawienie Ekspertów

Zanim wyślesz mi PW z linkiem do Twojego postu zastanów się czy naprawdę go nie widziałem.

Za hajper777: "Nie jestem jakimś mega hejterem żeby jarać sie barwą dzwieku do 100% wydajności"

Poszukuję: Abit BH6, TH7; TH7-II. Masz niepotrzebny stary sprzęt komputerowy (min.13 lat)? Napisz PW.

#3 MasterD23337

MasterD23337
  • Autor tematu
  • Amator

• 31 postów

Napisano 25 październik 2017 - 12:45

Schemat OK. Switche wystarczą niezarządzalne chyba, że chcesz jakoś ciąć pasmo lokalne. Te routery to raczej overkill i niepotrzebne wydawanie pieniędzy. Osobno router i osobno ten AP od UBNT - nie wiem czy to ma sens w tym przypadku i czy faktycznie zwiększy zasięg.

A jaki sensowny router byś polecił?

• 0

#4 zoltan2

zoltan2
  • Gaduła

• 383 postów
  • Miejscowość:Szczecin

Napisano 26 październik 2017 - 12:29

Asus ac1200+ nic lepszego nie potrzebujesz jeśli chodzi o sprzęt. Mi śmiga na 74m². Cat6 też ci nie potrzebne wg mnie. AP sobie dokupisz jak nie będziesz miał odpowiedniego zasięgu. PS tak naprawdę kwestia tego jakie prędkości MUSISZ wszedzie, co będziesz na nim robił i w które miejsce trzeba podprowadzić kabel bo nim będziesz podpinal sprzęt. PS2. Ja mam na kablu PS4 i sererek. Wszystko sobie zrobiłem tak aby było blisko siebie. Tak naprawdę w twoim przypadku to na 99% powinien Ci wystarczyć sam router który wymieniłem i jedyne co to podpiąć pc kablem jeśli chcesz niskie pingi. 4k z netflixa powinno iść nawet na tym co masz teraz.

Użytkownik zoltan2 edytował ten post 26 październik 2017 - 12:36

• 1

#5 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7401 postów

Napisano 26 październik 2017 - 13:24

A jaki sensowny router byś polecił?

Jeśli ma być > AC1200 to Netgear R6400.

• 1

Ekspert działu: Routery i sprzęt sieciowy / Kącik retro komputerów/ Głośniki, słuchawki i urządzenia audio/ Pełne zestawienie Ekspertów

Zanim wyślesz mi PW z linkiem do Twojego postu zastanów się czy naprawdę go nie widziałem.

Za hajper777: "Nie jestem jakimś mega hejterem żeby jarać sie barwą dzwieku do 100% wydajności"

Poszukuję: Abit BH6, TH7; TH7-II. Masz niepotrzebny stary sprzęt komputerowy (min.13 lat)? Napisz PW.

#6 MasterD23337

MasterD23337
  • Autor tematu
  • Amator

• 31 postów

Napisano 26 październik 2017 - 16:37

zoltan patrzyłem na ten router i jakoś mnie nie przekonał. Wszystko chcę puścić po kablu, dlatego drugi przewód od routera puszczę do drugiego pokoju, a tam dam switcha. Chyba skuszę się na tego Netgeara R6400, który polecił mi cooger.

Jeśli ma być > AC1200 to Netgear R6400.

Wydaje się być sensownym wyborem. Chyba pójdę w tym kierunku. A co do kabla to dobry kategorii 5e z czystej miedzi wystarczy?

cooger a jak ze wsparciem technicznym do tego routera? Np. po ostatnim złamaniu szyfrowania WPA2

https://www.dobrepro...News,83708.html

Pozdrawiam

• 0

#7 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7401 postów

Napisano 26 październik 2017 - 17:05

5e wystarczy. Netgear zapowiedział laty ale nie sprawdzałem czy juz wypuscili firmware.
  • 0

#8 zoltan2

zoltan2
  • Gaduła

• 383 postów
  • Miejscowość:Szczecin

Napisano 26 październik 2017 - 17:14

Ten netgear ma 3 antenki, za pasmo 5GHz czyli to szybsze służy tylko jedna z nich a to znaczy że będziesz miał słaby zasięg na szybkiej częstotliwości. Asus którego proponowałem działa na 2ch takich antenach.
  • 0

#9 recuchowski

recuchowski
  • Amator

• 55 postów

Napisano 28 październik 2017 - 12:32

Ja też mogę polecić Asus ac1200+, używałem i radził sobie dobrze na sporej powierzchni. Nie miałam problemów z zasięgiem, ani ze stabilnością. No i to, o czym pisze kolega wyżej - działa na 2 takich antenkach.

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: sieć, router, switch, wi-fi

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych