Skocz do zawartości

Problem ze spadkiem FPS


Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Niedawno zakupiłem laptop HP ze średniej półki cenowej . Nie jest to typowy sprzęt przeznaczony do gier jednak niektóre gry powinny na nim śmigać całkiem nieźle ( tak mi się przynajmniej wydaje ) . No więc problem mój polega na chwilowych drastycznych spadków FPS . Np. odpalam sobie Project Cars lub SCII i gra chodzi bardzo płynnie i bezproblemowo przez minutę lub półtorej potem nagle przychodzi spadek FPS na około 10-15 sek co psuje całą zabawę i jest irytujące. Wydaje mi się że jest to kwestia ustawień zasilania , być moze ustawien karty graficznej bądź jeszcze czegoś innego. Nie wydaje mi się że karta dedykowana jest za słaba bo gra nawet 5 sek by nie działała wtedy płynnie. Wszystkie sterowniki są zaktualizowane. Proszę o pomoc kogoś mądrego w temacie. Poniżej specyfikacja lapka

 

PODZESPOŁY    Procesor Intel® Core™ i5 7gen 7200U 2,5 - 3,1 GHz Liczba rdzeni procesora 2 Pamięć podręczna CACHE 3 MB Ekran 15,6'', 1920 x 1080 pikseli Typ matrycy matowa LED Ekran dotykowy nie Pamięć RAM 8 GB, DDR4 2133 MHz Dysk twardy 1000 GB, SATA 5400 obr/min Dodatkowy dysk nie Grafika nVidia® GeForce 940MX + Intel HD Graphics 620 Pamięć własna karty graficznej 2 GB

Edytowane przez Georgeus
Link to post
Share on other sites

70 C to temperatura grafiki i procka. Podczas grania gdy temperatura wchodzi na około 65 C system obniża taktowanie procka z 3100 na około 800 pomimo ustawień planu zasilania na wysoka wydajność . Minimalny stan procesora ustawiony na 100 %  , chłodzenie systemu ustawione na aktywne.  

Edytowane przez Georgeus
Link to post
Share on other sites

no ale jakbys dobrze przeczytał to na wstepie napisalem ze wiem ze nie jest to typowy sprzet do gier. Nie jestem gamerem i gram jedynie sporadycznie dlatego nie kupiłem lapka do gier tylko do ogólnych zastosowań. a to że napisałem że niektore gry powinny w miare mozliwości dobrze na nim chodzic wynika z tego ze mój PeCet z przed 4 lat ktory ma sporo słabszy procek i 2 razy mniej ramu ciągnie SC2 na ultra detalach bez zająknięcia

Link to post
Share on other sites

70 C to temperatura grafiki i procka. Podczas grania gdy temperatura wchodzi na około 65 C system obniża taktowanie procka z 3100 na około 800 pomimo ustawień planu zasilania na wysoka wydajność . Minimalny stan procesora ustawiony na 100 %  , chłodzenie systemu ustawione na aktywne.  

 

W zasadzie tutaj sam sobie odpowiedziałeś na pytanie :) Skoro throttling występuje to w zasadzie masz kilka możliwości od najprostszej: podstawka chłodząca ?, undervolting CPU, undervolting CPU i ThrottleStop. O ile w przypadku podstawki skutków ubocznych zapewne nie będzie to w innych nikt ci nie zagwarantuje że laptop ci się nie ugotuje albo uszkodzi w inny sposób. 

Link to post
Share on other sites

po przeczytaniu trochę o tym procesorze wiem już że jest to wersja niskonapięciowa ( niestety nie zwróciłem na to uwagi kupując lapka). Niski próg TDP. Jednak na stronie producenta jest podane że TDP jest konfigurowalne a wiec chyba można jakoś podnieść ten próg napięcia żeby procek nie zwalniał . Wydaje mi się że można to jakoś skonfigurować programem TS-Obsidian. Nie jestem tego pewien ale tak mi się wydaje bo są tam jakies tego typu opcje. Nie chcę też sam kombinować żeby nie spalić kompa. Czy ktoś znający się na tym mógłby pomóc ? ewentualnie odpowiedzieć czy da się to wogóle zrobić . 

Link to post
Share on other sites

Tak to prawda tdp jest konfigurowalne ale nie z poziomu użytkownika a producenta sprzętu :) jest to związane z np chłodzeniem sprzętu. Były przypadki że aktualizacja biosu podnosiła progi tdp bo początkowe biosy były mocno skopane więc myślę że mógłbyś spróbować ale to naprawdę wszystkie możliwości jakie ci wymieniłem.

Link to post
Share on other sites

przed kupnem tego lapka nie byłem w temacie że siedzi tam procek niskonapieciowy ktory działa tak że obniża taktowanie. mój błąd. zobaczyłem że poprostu jest tam I5 i nie byłem swiadom ze jest to jakis kastrat. Rozważam sprzedaż tego laptopa bo jednak jest to uciążliwe gdy sobie grasz wszystko ładnie pieknie a tu nagle klops spadek wydajnosci na 15 sek . Próbowałem undervoltingu programem Intel Extreme Tuning Utility , bezpiecznie udało sie obniżyc o -1,200 v . jednak spadki wydajnosci dalej sie pojawiały wiec wrocilem do domyslnego napiecia. szkoda takiej wtopy , bo fajny sprzet ale gó*****y procesor . 


troche jeszcze poszperałem w necie i ktos podrzucił pewne rozwiazanie Throttlingu ktore przetestowalem i faktycznie chyba jest to dobre rozwiazanie. Chodzi o ustawienie minimalnego i maksymalnego ustawienia stanu procesora na wartosc około 60-70 % możliwości. (plan zasilania w windowsie) . procek nie nagrzewa się wtedy zbytnio co skutkuje nie wystepowaniem efektu throttlingu. Oczywiście każdy kto bedzie próbował robi to na własną odpowiedzialność . Mi pomogło

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...