Skocz do zawartości

i7 6800k zamiast i7 8700k? Jaka płyta główna?


Recommended Posts

Witam,

 

Tak się zastanawiam nad nową platformą. Skylak-a sprzedałem i teraz trzeba go czymś zastąpić.

 

Pomyślałem naturalnie nad i5 8600k oraz i7 8700k jednak problemy z glutem wymagają skalpowania a sekcja zasilania potrafi "płonąć" - na szczęście nie na każdej płycie głównej. 

 

Wpadłem na pomysł i7 6800k + skalpowanie i OC w granicach @5.0 lub więcej więcej jeżeli sztuka pozwoli.

 

Czy to dobra opcja? Ceny i7 8700k w granicach 1700-1900 zł dla mnie to chora cena i mam zamiaru tyle płacić. Biorąc pod uwagę i7 6800k 6 rdzeni oraz 12 wątków wydaje się fajną opcją za 1300 zł (po mimo drogich płyt głównych powinno wyjść kilka stówek taniej).

 

Aktualnie idę w format mATX. 

 

Ryzen przegrywa w grach, a głownie do tego służy mi PC tak więc na start jednak odpada. 

 

Jak uważacie? Czy platforma "robocza" może być lepszą opcją?

 

 

Co do i7 8700k:

 

- i7 8700k + MSI Z370M GAMING PRO AC lub GIGABYTE Z370M D3H

 

Jeżeli chodzi o i7 6800k:

 

- i7 6800k + ASRock X99M EXTREME 4 czy może inna?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Pankracy666
Link to post
Share on other sites

6800K jest lutowany, jakie skalpowanie? OC na 5GHz to chyba tylko na azocie. 4.4 to max o ile bedziesz miał duże szczęście. Lepszy krzem jest w 6850K, przy tej opcji powinieneś osiągnąć 4.4 niezależnie od egzemplarza.

 

Co do płyt ASUS X99-A II jest powszechnie dobrze oceniany oferując jakość i możliwości w rozsądnej cenie. Obecnie 1k.

 

Proc plus średnia płyta to będzie ten sam koszt mniej więcej przy 8700K i 6800K. A wydajność będzie po stronie niepodkręconego 8700K vs. podkręcony 6800K. Dodatkowo ciężko o mATX przy X99, co przy Z370 nie powinno być problemem. Osobiście wybrałbym 8700K.

Edytowane przez kingisdead
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • do gier trochę lepszy będzie i7-8700K, (najlepiej skalpuj go od razu, albo zleć komuś)

 

  • 6800K robi max OC 4,20 GHz,

 

  • ASRock X99M EXTREME 4 to stara płyta dedykowana pod Haswell-E z 2014 roku, bez aktualizacji biosu nie odpalisz i7-6800K, jak już to szukaj odświeżonej serii płyt X99 z 2016 roku, różnią się wyglądem, są nowsze, poprawione, i są oczywiście dedykowane pod Broadwell-E

 

  • dla płyty Z370 max zainstalujesz procesor 6-rdzeniowy, a do X99 max 10 rdzeniowy, więc teoretycznie X99 ma większy potencjał + Quad Channel (max 128GB)

 

  • dlaczego płyta mATX? tam wszystko masz upchane obok siebie i przy okazji jest mniejszy radiator na chipsecie
Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

 

 

dlaczego płyta mATX? tam wszystko masz upchane obok siebie i przy okazji jest mniejszy radiator na chipsecie

 

Miniaturyzacja to naturalny postęp.

 

Stawianie wielkiej ciężkiej obudowy już mnie znudziło ;). Aktualnie upycham wszystko do Bitfenix-a Prodigy M. 

 

W takim razie sprawa się wyjaśniła. Jeżeli i7 6800k nie zrobi @4.8-5.0 to nie ma się po co tam pchać.

 

Będę musiał iść w te dziadostwo i grzałkę jakim jest coffee lake.... 

Link to post
Share on other sites
i7 coffy są gorące. Tylko skalp.
8600k podkrecony do 5ghz jest szybszy od 6800k a nawet od kreconego do 5ghz 7700k, przy czym z dobrym chlodzeniem temperatury na poziomie 80c. Jak takie wyniki dla Ciebie to juz tylko skalp to ja nie wiem jakie Ty masz w zyciu wymagania.

 

3 lata przegralem na laptopie gdzie procek trzymal 90-95c i nic sie z nim nie stalo, dzis ten laptop ma 5 lat i dalej smiga bez zarzutu

 

Polecam 8600k zamiast 8700k, ma nizsze temp i wyzej sie kreci

Link to post
Share on other sites

Grzałka to by był  6800K  na 4.8 w tej małej obudowie

A 8700 w grach ma 50  stopni przy zegarze 4.3Ghz ;)

 

Żeby było śmieszniej - mój i5 6600k miał niższe temperatury w Bitfenix Prodigy M niż w Be quiet! Dark base Pro 900 ;)

 

 

i7 coffy są gorące. Tylko skalp.

 

 

Dokładnie. Jak już robić OC to na maxa i wycisnąć wszystkie poty z procesora. Dodatkowo nie robiąc z tego grzejnika skalp musi być obowiązkowo. 

 

 

 

 

Polecam 8600k zamiast 8700k, ma nizsze temp i wyzej sie kreci

 

 

Już wcześniej popełniłem ten błąd z i5 6600k zamiast i6 6700k - mogłem dołożyć kilka stówek od razu i mieć spokój. Drugi raz tego błędu nie popełnię.

 

Zapewne będzie i7 8700k + skalp i maksymalne OC aby platforma była na minimum 3-4 lata (oprócz karty graficznej). 

 

Z drugiej jednak strony jak patrze w jakim kierunku to wszytko zmierza najlepszą opcją mogą być dwie konsole i tyle. 

 

Zobaczymy. 

Link to post
Share on other sites

Jak kupisz i7 8700K to spokojnie na dłuższy okres czasu ci wystarczy lekkie OC np. 4.4Ghz albo nawet mniej i wtedy żaden glut ci nie przeszkadza, a jak będziesz miał już braki w wydajności za jakiś czas wtedy dopiero martw się i skalpowanie i takie duperele.

 

Myślę, że skalp zrobiłbym od razu żeby się procesor nie grzał zbędnie. 

Link to post
Share on other sites

Cały sens skalpowania tak naprawdę się "zaczyna" jak masz czym chłodzić ten procesor, a poza tym nie potrzebujesz w ogóle podkręcać na dzień dzisiejszy stąd też nie rozumiem "nie grzał zbędnie". Ale twoje części, twój komputer, twoja kasa. :)

"3 lata przegralem na laptopie gdzie procek trzymal 90-95c i nic sie z nim nie stalo, dzis ten laptop ma 5 lat i dalej smiga bez zarzutu"

Znam podobne przypadki i też bez problemu procesory chodzą bez żadnych "ale", prędzej w większości przypadków pada sekcja zasilania na płycie głównej jak się ostrzej podkręci procesor albo sekcja jest biedna ale żeby procesor usmiercić trzeba naprawdę się postarać.

Link to post
Share on other sites
Jakbym miał laptopa na 95 stopni to bym zajrzał do niego a jak by było od początku to bym oddał na rma bo normalne to nie jest ;)
Na poczatku temperatury byly nizsze, po czasie sie zwiekszyly do tego stopnia ze dalem koledze lapka do przeczyszczenia wiatrakow i ponownego nalozenia pasty. Malo co to dalo i wydaje mi sie ze ten model lapka tak ma. Lenovo y580 w okresie kiedy go kupilem mial mega wydajnosc ale kosztem slabej i cienkiej obudowy z kiepskim chlodzeniem, to byl piec, doslownie az parzył w nogi. Wloty powietrza mial pod spodem wiec jak sie go trzymalo na kolanach czy poscieli to nie mial jak zasysac powietrza.

Takze przez kilka lat gralem w temperaturach 90c+ i do dzisiaj nic mu nie jest. Widac takie temp dla procesorow to nic wiec ja bym sie coffee lake nie przejmowal, porzadne chlodzenie dark rock 3 pro czy noctua nh d15 i mamy duzy zapas do oc

Link to post
Share on other sites
stąd też nie rozumiem "nie grzał zbędnie"

 

skalp - niskie temp - niskie obroty wentylatorów - cisza

 

Sam jestem zwolennikiem, więc rozumiem. Dark Rock Pro 3 (a kultury pracy i wydajności nie można mu odmówić) przy obrotach od 750 wzwyż staje się już słyszalny, więc im niżej tym lepiej.

Edytowane przez kingisdead
Link to post
Share on other sites

Cały sens skalpowania tak naprawdę się "zaczyna" jak masz czym chłodzić ten procesor, a poza tym nie potrzebujesz w ogóle podkręcać na dzień dzisiejszy stąd też nie rozumiem "nie grzał zbędnie". Ale twoje części, twój komputer, twoja kasa. :)

"3 lata przegralem na laptopie gdzie procek trzymal 90-95c i nic sie z nim nie stalo, dzis ten laptop ma 5 lat i dalej smiga bez zarzutu"

Znam podobne przypadki i też bez problemu procesory chodzą bez żadnych "ale", prędzej w większości przypadków pada sekcja zasilania na płycie głównej jak się ostrzej podkręci procesor albo sekcja jest biedna ale żeby procesor usmiercić trzeba naprawdę się postarać.

 

Posiadam be quiet! Dark Rock Pro 3 tak więc o chłodzenie się nie martwię. Mnie interesuje maksymalna wydajność od początku do końca żywota mojego procesora. 

 

Co do laptopów, posiadam Gateway P7811 FX. Od nowości był otwarty raz w celu wymiany pasty i gruntownego czyszczenia a w między czasie naturalnie zwykłe czyszczonko odkurzaczem. Aktualnie piszę z niego i nic z nim się nie dzieje. Było tak ponieważ ten starszy sprzęt jakoś się trzymał. Nie wiem czy to dlatego, że przykładali większą wagę do jakości bo aktualnie produkowany szrot to słabizna. Tak to wygląda niestety nie kolorowo.

 

Zobaczę jak się sprawa rozwinie. Gardłowo nie jest bo posiadam PS4 i w/w laptopa tak wiec na czym zagrać i pracować jest. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...