Skocz do zawartości

240hz vs 144hz


Recommended Posts

Witam 

jestem zainteresowany kupnem 2 monitorów BenQ ZOWIE XL2430 i AOC AG251FZ oba monitory są w podobnej cenie, szperając po sieci trafiłem na na ten temat 

http://forum.pclab.pl/topic/1201263-Jaki-monitor-240-HZ/page__st__80

 

Monitor LG 24GM77-B - 10.8-12 ms 9 klatek na kamerze 
Monitor Asus VG248QE - 0.0-1.2 ms 1 klatka na kamerze 
Monitor BenQ ZOWIE XL2411 - 9.6-10.8 ms - 8 klatek 
Monitor BenQ ZOWIE XL2430 - 10.8-12 ms - 9 klatek 
Monitor Acer XB241Hbmipr - 8.4-9.6 ms - 7 klatki 
Monitor AOC AG251FZ - 3.6-4.8 ms - 3 klatki
Monitor Benq XL 2440 - 15.6-16.8 ms - 13 klatek 

 

​według tego i rożnych testów w sieci ten aoc jest lepszy od benq ale ile w tym prawdy to nie wiem, teraz mam takie pytanie czy w monitorze aoc są stale 240hz a nie jakieś zakłamane ? kiedyś wyczytałem ze na 240hz, jest stale 120 hz i jakaś dodatkowa ramka boost 120 hz i lepiej mieć stale 144 hz.

 

kupić pewniaka 144hz czy brać nowsze 240hz ?

 

Monitor tylko do cs go 

 

mój sprzęt: 

i7 6800k

MSI GTX 1080 Plus Gaming X
16GB Corsair DDR4 3000MHz
Link to post
Share on other sites

120hz jeśli grasz na prywatnych serwerach z 128tickrate jak najbardziej się sprawdzi. Przy grze na serwerach cs go z tickratem 64 mało wniesie ten monitor. 240HZ moim zdaniem to czysty wymysł marketingu ale wiadomo jak poleca go jakiś znany gracz to już większość myśli że z tym monitorem będą grać na poziomie x2 wyższym niż dotychczas i nagle to coś zmieni. ;)

Mam kilku znajomych z "globalem" i większość gra na monitorach za jakieś grosze sprzed kilku lat.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

120hz jeśli grasz na prywatnych serwerach z 128tickrate jak najbardziej się sprawdzi. Przy grze na serwerach cs go z tickratem 64 mało wniesie ten monitor. 240HZ moim zdaniem to czysty wymysł marketingu ale wiadomo jak poleca go jakiś znany gracz to już większość myśli że z tym monitorem będą grać na poziomie x2 wyższym niż dotychczas i nagle to coś zmieni. ;)

Mam kilku znajomych z "globalem" i większość gra na monitorach za jakieś grosze sprzed kilku lat.

 

A co ma tickrate do odświeżania matrycy? Bo nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi... Grałeś kiedykolwiek w CS:GO? 

Dodatkowo jakim wymysłem jest 240Hz? To tak jakby powiedzieć, że Ferrari to wymysł dla marketingu, bo przecież Passat 1.8 TDI wystarczy żeby przejechać z punktu A do punktu B...

Jasne że można wbić globala na starym monitorze, starej myszce, starej klawiaturze czy starym komputerze, ale to nie znaczy, że na nowym nieograniczającym sprzęcie nie byłoby łatwiej, szybciej i przyjemniej ;)

 

Osobiście nie widziałem nigdy 240Hz bo nie miałem po prostu okazji, a nie chodzę po sklepach, ale chyba każdy kto grał na 240Hz powie że jest różnica, bo dziwne gdyby jej miało nie być.

Monitory 240Hz to nie jest 120 klatek + 120 czarnych klatek (tak działa MBR). Monitor 240Hz obecnie odświeża ekran 240 razy na sekundę, więc jeśli komputer generuje Ci tyle klatek to będzie po prostu płynniej.

 

Słyszałem kiedyś fajną opinię: "144Hz to inna, lepsza planeta niż 60Hz, a 240Hz to najlepsze miejsce na tej planecie" :P Coś w tym jest, bo różnica między 60 a 144 jest ogromna, a między 144 a 240 jest podobno dość spora, ale już nie ma aż takiego przeskoku.

 

Na pewno im więcej Hz (o ile masz wystarczająco fps) tym będzie grało się przyjemniej, ale to zależy od tego czy chcesz aż tyle wydać na 240Hz monitor. 

 

 

Co do tych pomiarów które podałeś, to zmierzył to jakiś zwykły Kowalski jakąś kamerą (input laga chyba mierzy się inaczej xD) i wyszły mu różnice rzędu 15ms około, gdzie jak dla mnie to sam błąd pomiaru takiego Kowalskiego wynosi jakieś 20-30ms :P

 

 

Kupić pewniaka 144 czy 240? Takim samym pewniakiem jest 144 jak i 240, bo to i to odświeża się z tą częstotliwością co napisano. Zdecyduj ile chcesz wydać. Na pewno w CS:GO będziesz zadowolony z 240Hz, ale wątpię że w innych grach wykorzystasz to odświeżanie, a jednak za to płacisz. 144Hz w 100% wystarczają do gry w CS:GO na najwyższym poziomie.

 

A no i pamiętaj, więcej Hz nie doda skilla, jedynie nie będzie ograniczało w tych momentach kiedy 60Hz by nie wystarczyło ;P

Edytowane przez spidster135
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

"spidster135" pisze:

"znaczy, że na nowym nieograniczającym sprzęcie nie byłoby łatwiej, szybciej i przyjemniej ;)"

po czym jednak twierdzi:

"A no i pamiętaj, więcej Hz nie doda skilla, jedynie nie będzie ograniczało w tych momentach kiedy 60Hz by nie wystarczyło ;P"

tylko pośmiać mi się pozostaje, hehe

"A co ma tickrate do odświeżania matrycy?"

Coś tam ma tak to bym o nim nie wspomniał. ;)

Edytowane przez Overclock666G
Link to post
Share on other sites

"spidster135" pisze:

"znaczy, że na nowym nieograniczającym sprzęcie nie byłoby łatwiej, szybciej i przyjemniej ;)"

po czym jednak twierdzi:

"A no i pamiętaj, więcej Hz nie doda skilla, jedynie nie będzie ograniczało w tych momentach kiedy 60Hz by nie wystarczyło ;P"

tylko pośmiać mi się pozostaje, hehe

"A co ma tickrate do odświeżania matrycy?"

Coś tam ma. ;)

 

Gdzie widzisz jakąś sprzeczność? Napisałem że na nowszym sprzęcie jest łatwiej, szybciej i przyjemniej, a później dodałem że nie ogranicza on skilla wtedy kiedy ogranicza go starszy sprzęt, czyli jedno zdanie potwierdza drugie, więc nie wiem po co to cytujesz i co tu śmiesznego. 

 

Drugiej części nawet nie komentuję, skoro twierdzisz że tickrate ma wpływ na odświeżanie, to chyba nie ma o czym dyskutować. Szkoda że powtarzasz jakąś bzdurę którą gdzieś pewnie usłyszałeś, a nawet nie wiesz czym by to poprzeć. Inna sprawa że chyba nie wiesz nawet czym jest tickrate, skoro takie coś napisałeś...

Edytowane przez spidster135
Link to post
Share on other sites

posiadam tego AOCa, sam kupiłem go do csa, przesiadałem się z LG 60hz, różnica widoczna jak również skill trochę do przodu, natomiast sam monitor trzeba wykalibrować bo nie da się przy nim siedzieć po odpakowaniu, jak nabędziesz to mogę Ci screena z ustawieniami wysłać. 

Link to post
Share on other sites

w cs mam 3k h godzin i Globala ale mm rzadko co gram jedynie faceit i od czasu do czasu inna ligia, gdy gram w cs brakuje mi tego czegoś, czuje ten obraz rozmazany podczas szybszych ruchów i nie mam tej płynności, grałem na 144hz obecnie 60hz wiec mam porównanie, zaryzykuje i zdecyduję się na monitor BenQ ZOWIE XL2540 https://www.morele.net/monitor-benq-zowie-xl2540-e-sport-1100028/ 

trochę wyższa półka cenowa ale zobaczymy czy będzie warto 

 

 

ten aoc nie ma regulacji ostrości (Sharpness) zawsze jak gram to na obecnym monitorze ustawiam ostrość na 8/10

 

znalazłem taki test 

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/8f0bc76d

według tego AOC AG251FZ ma niższy input lag od BenQ ZOWIE XL2540 

 

nie wiem co zrobić, poczytam więcej o tych monitorach.

Link to post
Share on other sites

@XDkostekXD

 

tak na szybko napisze, bo nie mam czasu :)

 

mam kolesia(maniak), który ma rozegranie 5k h w CSGO drugie tyle w v1.6. Miał benqa zowie xl2411 (144hz), niedawno wymienił na Dell Alienware AW2518Hf (wersja z freesynciem) wersja z  gysnciem kosztuje 2400,-

 

i tak jak to opisał:

 

" przejście z 144hz  na 240hz TN - pierwsze włączenie komputera - ruszam myszką na pulpicie - W O W JAK PŁYNNIE -

odpalam CSGO, wchodzę na serwer - W O W JAK PŁYNNIE, zero blurru, zero szarpania ekranu, zero tearingu - K O S M O S - co najlepsze nie czuć w ogóle dropów fpsów do poniżej 200 - a tego się bałem najbardziej.:

 

Gdy się go spytałem, jak wrażenia po kilkunastu godzinach grania, to krótko to skomentował:

 

" zagrałem pierwszy meczyk na PPL-u* i różnica w gameplayu jest kosmiczna, wszystko śmiga płynniej i nie mam efektu "EJ CELOWAŁEM W NIEGO I NIE TRAFIŁEM. Widać tą różnicę 144 v 240. Myślałem, że będzie to ściema marketingowa ale nie, powtórzę jeszcze raz KOSMOS". 

 

* Polish Pro League /polska liga, zrzeszająca  najlepszych, profesjonalnych graczy CS:GO z polskiej sceny esportowej./

 

W tygodniu podejde do niego to potestuję i dam znać. Sam jestem ciekaw. Miałem przejście z 60 na 144 i różnica to jest  mega mega  etc. ciekawe co powiem o 240 :)

Edytowane przez serafin1
Link to post
Share on other sites

mam kolesia(maniak), który ma rozegranie 5k h w CSGO drugie tyle w v1.6. Miał benqa zowie xl2411 (144hz), niedawno wymienił na Dell Alienware AW2518Hf (wersja z freesynciem) wersja z  gysnciem kosztuje 2400,-

 

i tak jak to opisał:

 

" przejście z 144hz  na 240hz TN - pierwsze włączenie komputera - ruszam myszką na pulpicie - W O W JAK PŁYNNIE -

odpalam CSGO, wchodzę na serwer - W O W JAK PŁYNNIE, zero blurru, zero szarpania ekranu, zero tearingu - K O S M O S - co najlepsze nie czuć w ogóle dropów fpsów do poniżej 200 - a tego się bałem najbardziej.:

 

Gdy się go spytałem, jak wrażenia po kilkunastu godzinach grania, to krótko to skomentował:

 

" zagrałem pierwszy meczyk na PPL-u* i różnica w gameplayu jest kosmiczna, wszystko śmiga płynniej i nie mam efektu "EJ CELOWAŁEM W NIEGO I NIE TRAFIŁEM. Widać tą różnicę 144 v 240. Myślałem, że będzie to ściema marketingowa ale nie, powtórzę jeszcze raz KOSMOS". 

 

* Polish Pro League /polska liga, zrzeszająca  najlepszych, profesjonalnych graczy CS:GO z polskiej sceny esportowej./

 

Na 144 też nie ma widocznego blura, szarpania ekranu itp ;P Warto zaznaczyć, żeby kupujący nie myślał sobie "144 pewnie ma lekkie ścinki to wezmę 240". 240 jest po prostu jeszcze bardziej płynne, ale moim zdaniem nie ma co się doszukiwać aż takich różnic.

Na majorach i innych turniejach CS:GO z najwyższym światowym poziomem gra się na 144Hz monitorach, także chyba da się ;P

 

Co do PPLa to w sumie polska liga zrzeszająca streamerów i celebrytów bez jakiegokolwiek podejścia do FPL/Rank S + jakichś 10-15 najlepszych, profesjonalnych polskich graczy CS:GO, którzy grają tam żeby się rozgrzać i wyżyć xD Ale w sumie Twój opis robi lepszą reklamę.

Link to post
Share on other sites
  • 5 miesięcy temu...

Na 144 też nie ma widocznego blura, szarpania ekranu itp ;P Warto zaznaczyć, żeby kupujący nie myślał sobie "144 pewnie ma lekkie ścinki to wezmę 240". 240 jest po prostu jeszcze bardziej płynne, ale moim zdaniem nie ma co się doszukiwać aż takich różnic.

Na majorach i innych turniejach CS:GO z najwyższym światowym poziomem gra się na 144Hz monitorach, także chyba da się ;P

 

Co do PPLa to w sumie polska liga zrzeszająca streamerów i celebrytów bez jakiegokolwiek podejścia do FPL/Rank S + jakichś 10-15 najlepszych, profesjonalnych polskich graczy CS:GO, którzy grają tam żeby się rozgrzać i wyżyć xD Ale w sumie Twój opis robi lepszą reklamę.

 

jakby cie było stać, to byś kupił dobry  lcd 240hz ;) widać możliwości, też nie miałeś zobaczyć różnice 144 v 240hz. Więc sobie  tak możesz tylko dywagować. Grunt, że jesteś zadowolony z LG. I tak na koniec zobacz sobie na jakich monitorach grają gracze pro w CSGO  jak jak i ci mniej zaawansowani.

Edytowane przez serafin1
Link to post
Share on other sites

@serafin1

 

Problem z takimi opiniami jest przede wszystkim taki, że nie wiadomo ile w tym jest faktycznie różnicy a ile efektu placebo. Jakby siadł przed monitorem A i potem przed monitorem B nie widząc który to który to można mówić o różnicy.

 

Był kiedyś artykuł opierając się o badania amerykańskiego lotnictwa nad czasem reakcji i spostrzegawczościa. Badanie mniej więcej polegało na tym że w obrazie na jakiś coraz krótszy czas wyświetlal się inny obraz i chodziło o zauważenie i rozpoznanie go. Coś tam jeszcze było ale nie pamiętam. Bada byli piloci, żołnierze i cywile. Ostatecznie autor artykułu przeliczal że na podstawie wyników przeciętny człowiek nie zobaczy różnicy przy więcej jak 150Hz,zakladajac że gracz ma reakcje i spostrzegawczość lepsza niż zwykły człowiek to pewnie byłoby więcej. Piloci odrzutowcow wedle jego wyliczeń widzieliby różnice chyba do nawet 250 albo 300 Hz. Nie pamiętam.

Link to post
Share on other sites

W Poniedziałek dostanę tego Benqa więc będę Ci mógł napisać coś o Tym monitorze. Mi się jednak wydaje że w tej cenie 1500 zl to najlepsze rozwiązanie. Kolega ma benqa model wstecz od tego 120hz i bardzo fajnie to wygląda:)

 

Nie ma sensu się spierać o 144 czy 240 hz bo to zależy od wielu czynników. Pewnie jest różnica pytanie czy taki tani monitor z 240 hz będzie dobrym monitorem. Bo kupujesz monitor pewnie na conajmiej 5 lat a nie na rok. Więc lepiej się zastanowić czy nie lepiej 144 hz z jakimiś tam programami czy goły 240 hz

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...