Skocz do zawartości

Zyxel NAS326 - pierwsze uruchomienie


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kokosnh,

Recommended Posts

Cześć,

 

Kupiłem serwer ZYXEL NAS326.

Jest to mój pierwszy serwer NAS.

Włożyłem dysk z danymi i miałem nadzieję że będę go mógł normalnie udostępnić w sieci lokalnej, ale niestety... Serwer chce utworzyć pierwszy wolumin w ramach pierwszego uruchomienia, nie miałbym z tym problemu, o ile nie chciałby skasować całego dysku... :(

Czy jest jakaś opcja żeby to obejść?

Nie mam drugiego dysku...

 

z góry dziękuję za każdą pomoc.

Edytowane przez sikorkap
Link to post
Share on other sites

Z tego co wiem, chyba każdy nas będzie go chciał sformatować. 
Nawet gdybyś miał dysk na ext4 na którym operuje większość nas-ów (choć tu nie jestem pewien na 100%) 


To jest nas, nie kieszeń zewnętrzna... 


w teorii można by przez USB podpiąć pod nas, ale ma to duże wady 


no i trzeba mieć kontroler USB -> SATA z zasilaniem 

Link to post
Share on other sites

Jedyną opcją zamontowania HDD jaką znam bez utraty danych to właśnie podpięcie przez zewnętrznie USB, inaczej NAS zawsze będzie chciał formatować dysk (wyjątkiem mogą być dyski z ext3/4 ale nie we wszystkich nas-ach, niektóre i tak będą chciały formatować)  
Co do kolejnego dysku, to zależy od nas-a, są takie co tolerują dołożenie dysku przy ustawieniu na RAID 1, przy JBOD już nie jestem pewien, chyba niektóre też tolerują ale na pewno już zdecydowanie mniej, ale to na serio zależy od NAS-a, w dużej części tańszych NAS-ów jakakolwiek zmiana konfiguracji równa się formatem, musisz instrukcje swojego przeczytać dokładnie. 

Link to post
Share on other sites

Kupowanie Nasa żeby podłączać dyski po USB tylko do odczytu to nie zły pomysł. W tym wypadku Nas obsługuje nośniki wewnętrzne tylko i wyłącznie w EXT4. Reasumując - zgrywać dane z dysku lub zakupić nowy dysk do Nas. Rozszerzanie do Raid 0 także pewnie będzie kłopotliwe, natomiast Raid 1 powinno dać radę. Wszystko jednak zależy od oprogramowania tak jak wcześniej wspomniano.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

musisz pójść do kogoś co ma dużo miejsca dyskowego, zgrać dane na jego PC, wsadzić HDD do NAS-a, format, i zgrać z jego PC dane na NAS-a. Tylko musisz mu ufać, bo dane zostaną na jego HDD i zawsze będzie można je odzyskać, póki ich nie nadpisze.  
2-ga opcja to zobaczyć czy twój NAS może rozszerzać do RAID 1 po dołożeniu 1 dysku, wtedy zakup 2-giego dysku by rozwiązał problem. Bo byś dał nowy HDD do NAS-a, format i zgrał pliki z PC na niego, następnie włożył stary HDD, format i rozszerzenie do RAID 1.  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...