Skocz do zawartości

Nowa karta graficzna i czarny ekran


Recommended Posts

   Cześć,

mam problem z nową kartą graficzną - Gigabyte GeForce GTX 1060 G1 6GB GDDR5. Otóż, po poprawnym podłączeniu(podłączam ją tak, jak poprzednią, plus doczepiam 8 pinów, które idą od zasilacza), kiedy odpalam kompa mam czarny ekran monitora - Samsung S22C150. Za pierwszym podejściem, korzystałem z przejściówki "DVI to VGA  adapter", ale oczywiście to nie zadziałało, tym bardziej, że musiałem wyrwać 4 piny. Później spróbowałem z inną przejściówką "adapter HDMI-VGA", niestety i ten sposób zawiódł i teraz nie mam pojęcia co zrobić, żeby zacząć cieszyć się nowym nabytkiem. Zależy mi na tym, aby obecny monitor dało się podłączyć pod nowego GTX'a, ale wyczerpały mi się pomysły. Monitor ma wyjście VGA, a karta graficzna ma wyjścia DVI-D, HDMI oraz 3 x DP(nawet nie wiem do czego służą). Jeżeli coś jest niejasne to piszcie, siedzę w tym dopiero od kilku dni i może coś pomieszałem. Pozdrawiam :)

 

Specyfikacja komputera:

Procesor: Intel Core i5-3470 3.20 GHz

Pamięć RAM: 8GB

Zasilacz: CORSAIR VS550

Stara karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 650

Link to post
Share on other sites

Potrzebny ci aktywny konwerter z sygnału cyfrowego na analogowy. Nowe grafiki mają wyjście tylko cyfrowe. Nie wyrywa się żadnych pinów z przejściówki bo to nic nie daje, to właśnie one odpowiadają za sygnał analogowy o ile taką przejściówke podepniesz pod złącze DVI-I. DVI-D nie ma tych pinów bo nie wysyła sygnału analogowego.

Link to post
Share on other sites

Obaj  mówicie o tej pierwszej przejściówce. Natomiast jeśli chodzi o drugą, to z tego co czytałem, ta druga ma właśnie zmienić sygnał z VGA na HDMI, a mimo tej przejściówki/adaptera/konwertera mam czarny ekran(w tej drugiej nic nie wyrywałem itp). Chce po prostu wiedzieć czemu ta druga również zawodzi i co ewentualnie musiałbym zakupić, żeby wszystko działało?

Link to post
Share on other sites

Czym jest ta druga przejściówka mógłbyś wyjaśnić?
Ja bez żadnych informacji już ci odpowiem że jeśli to zwykła przelotka z VGA na HDMI bez konwertera to nic ona nie da.
To musi być nie tyle przelotka co konwerter obrazu cyfrowego ( HDMI / DVI / DisplayPort ) na analogowy ( VGA ).
Dla sprostowania DVI-I ma sygnał cyfrowy jak i analogowy dzięki tym 4 pinom które wyrwałeś w przelotce. DVI-D ma już tylko cyfrowy i VGA nie podłączysz bez konwertera obrazu.

Edytowane przez joggy
Link to post
Share on other sites

Teoretycznie z tą drugą przejściówką (HDMI>D-SUB) powinno działać (niektóre monitory robią cyrki z rozdzielczością przez takie konwertery, ale obraz powinien być).

 

Ale takie konwertery zazwyczaj kosztują w okolicach 20-30zł, nie 8, więc może dostałeś jakąś uwaloną.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Dzisiaj podłączałem tę, która widnieje na zdjęciu w komnetarzu wyżej i kosztowała ona 70zł. Ta z allegro za 8zł dopiero do mnie dojdzie(po weekendzie pewnie) i będę ją testował. Nie rozumiem zbytnio czym obie przejściówki się różnią, bo z tego co rozumiem obie mają za zadanie zmienić sygnał na cyfrowy. Ewentualnie, żeby nie czekać to polecacie jakieś modele w przystępnej cenie i łatwo dostępne w sklepach(bo z tym chyba trudno, ten dzisiaj używany był jednym w całym MediaMarkt)?

Link to post
Share on other sites

Owszem, zgadzam się, po prostu chciałem sprecyzować, którego kabla używałem i który zawiódł. Wnioskuje, że ten za 8zł, który idzie do mnie z allegro też zawiedzie. W takim razie moje pytanie brzmi: co zrobić, żeby obecny monitor działał z nową kartą graficzną i jeśli jest mi potrzebny konwerter, to bardzo bym prosił o konkrety(modele/linki), bo jak widać, wciąż nie do końca rozumiem różnicę między zwykłą przejściówką a konwerterem(albo opisy kłamią i wprowadzają w błąd, ale to inna sprawa).

Link to post
Share on other sites

Dobra, a więc karta graficzna działa poprawnie, nawet w tej chwili z niej korzystam, bo mam monitor, który obsługuje HDMI. Tylko, że wciąż problem z Samsungiem S22C150 jest nierozwiązany, a do tego dochodzi komplikacja, bo chciałbym używać obu monitorów. Nawet pomijając kwestie, że nie ma tylu wejść(bo podejrzewam, że są jakieś rozgałęziacze), wciąż nie wiem, jak zmienić sygnał monitora VGA na DVI-D lub HDMI, bo ten konwerter/adapter, który posiadam(nie wiem jak to nazwać) po prostu nie spełnia swojego zadania. Może ktoś miał podobny problem i jest w stanie polecić konkretny, sprawdzony model takiego konwertera?

Link to post
Share on other sites

Skoro masz ten monitor, działa i nie musisz go oddać (co zakładam ze stwierdzenia, że chcesz używać dwóch), to poczekaj spokojnie na ten konwerter z alle, może zadziała i okaże się, że ta przejściówka z MM jest uwalona, zwrócisz ją, odzyskasz swoje 70zł, wszystko będzie ideolo. Jak nie zadziała, to wtedy będziesz kupował następny. Ja używałam tych przy kilku monitorach kiedyś (wzięte z historii zakupów): https://www.morele.net/kabel-gembird-hdmi-d-sub-0-15m-czarny-a-hdmi-vga-04-980933/ i działały.

 

W ramach eksperymentów w między czasie możesz sprawdzić kilka rzeczy:

 

- jeżeli nowy monitor (ten z HDMI) ma też wyjście vga, spróbuj podłączyć go przez ten kabel i przejściówkę, zobacz czy działa.

 

- sprawdź, czy stary monitor nadal działa na jakimś urządzeniu z wyjściem vga. Wiem, że to brzmi dziwnie, że ci mówię, żebyś to sprawdzał, bo przecież działał, ale sama miałam taką sytuację, że spędziłam kilka ładnych godzin na troubleshootowaniu nowej jednostki znajomego, bo nie wyświetlała obrazu po podpięciu do monitora w domu, chociaż monitor działał ze starym kompem, a nowy komp działał po złożeniu u mnie w domu. Okazało się, że nieruszany od kilku lat zasilacz od monitora doznał szoku podczas przepinania i wziął i zdedził. Nie mówię, że to jest jakieś nagminne, ale warto sprawdzić.

 

A, i podłączenie dwóch monitorów nie będzie problemem, jeżeli już ci ta przejściówka zadziała, można kupić kabel z HDMI z jednej strony i DVI lup DP z drugiej. Albo jakąś przejściówkę.

Link to post
Share on other sites

I tak miałem plany, żeby kupić drugi monitor, a teraz nadarzyła się okazja. Zrobię, jak mówisz i pobawię się w testera przejściówek. Ta z allegro powinna przyjść na dniach, więc jak ją sprawdzę dam znać co i jak.


Przyszedł do mnie konwerter VGA-HDMI i o dziwo działa. Teraz tylko się zastanawiam, jaką przejściówkę wybrać, z HDMI na DVI-D czy DP, a może to bez znaczenia i nieważne jakich wejść będę używał, to i tak uda się korzystać z obu monitorów w tym samym czasie?  Również serdecznie dziękuję za wszelką pomoc :)

Link to post
Share on other sites

Obydwa monitory działają i ciągle staram się je skonfigurować, tak aby działały po mojej myśli. Bardzo dziękuję za pomoc!

 

Mam ostatnie pytanie, bo nie chce zakładać nowego tematu, polecacie jakieś programy, które ułatwią konfigurację monitorów? Obecnie używam DisplayFusion, ale nie umiem jeszcze tu wszystkiego poustawiać i nie jestem pewny czy się w ogóle da. Może są jakieś lepsze programy niż ten, który wymieniłem, albo dyskusja gdzie mógłbym poczytać na ten temat?

 

I na sam koniec wypowiedzi może napiszę, jak poradziłem sobie z podłączeniem monitoru Samsung S22C150, w razie, jakby ktoś kiedyś potrzebował takiej wiedzy. Otóż zakupiłem konwerter sygnału VGA na HDMI - za 8zł - (dokładna nazwa - Adapter Konwerter z HDMI do VGA kabel DSUB FV), a następnie zwykłą przejściówkę z HDMI do DVI-D.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...