Skocz do zawartości

Czarny ekran po zmianie RAMu


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez rebus,

Recommended Posts

Cześć Wam.

 

Sprawa konkretna i długa, liczę na ekspertów.

 

Dokupiłem RAM LPX Vengeance 3000MHz Cl15 2 kości. Sprawa wygląda tak: Po odłączeniu od prądu komputera, wyciągnięciu crucialów, włożeniu LPXów - i włączeniu ponownie > czarny ekran(no signal), dioda DRAM na płycie głównej świeci się na czerwono, a komputer pracuje.

Wkładałem w DIMM 2,3,4 pojedyńcze kości LPX - to samo. Włożyłem Crucial - działa.

Kolega sprawdził w swoim kompie LPXy - działają bez zarzutu. Z tego powodu zrobiłem Clear CMOS przy włożonych ramach i wyłączonym prądzie > po włączeniu nadal to samo, po podłączeniu crucialów dopiero widać komunikat o zmianie sprzętu i czy chcesz przejść do bios. Karta graficzna 100% działająca - z crucialami wstaje i odpalam 3dmarka bez problemu.

Płyta wspiera pamięci o takich szybkościach.

 

Pytanie do Was, Panowie eksperci - O CO CHODZI?

 

 

Pozostałe komponenty: 

i7 6700K

Z170A Gaming M3

Crucial 2133 Cl15

CM 750W

GTX1070 Gamerock

Asus Xonar DX

 

Link to post
Share on other sites

Właśnie sprawdziłem @jarrino, kompatybilność 100% - CMK16GX4M2B3000C15. 

Dzisiaj jeszcze będę testował odłączając wszystkie zbędne rzeczy, resetując BIOS, ale sytuacja dziwna. Mam jeszcze tydzień na oddanie więc najwyżej oddam zaprzyjaźnionym serwisantom do weryfikacji jak nie dostanę więcej pomysłów.
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

A przyjrzyj się bliżej naklejce na tych pamięciach Vengeance - czy przypadkiem nie ma tam dopisku o wersji, np. "ver. 5.20"?

 

I przeczytaj to, co napisałem swego czasu w tym temacie:

 

http://forum.benchmark.pl/topic/230430-problem-z-3000-mhz-pamięci-ddr4-vengeance-lpx-3000mhz-2x8-gb/

 

Miałem ogromne problemy z tymi pamięciami. Okazało się, że na tych pamięciach Vengeance, które kupiłem, był dopisek "ver. 5.20" - a na liście QVL od płyty głównej - były i owszem te pamięci z symbolem CMK16GX4M2B3000C15 oraz z symbolem CMK16GX4M2B3000C15 ver.4.23 (są też z dopiskiem ver.5.29 - ale nie są to zestawy 2x8 GB i w symbolu zamiast liczby "2" po literze "M" jest liczba "4"). Natomiast z dopiskiem "ver. 5.20" - nie było ich.

Link to post
Share on other sites

Dzisiaj sprawdzę wersję RAM i aktualizację BIOS, bo reset nic nie dał :)

A przyjrzyj się bliżej naklejce na tych pamięciach Vengeance - czy przypadkiem nie ma tam dopisku o wersji, np. "ver. 5.20"?

I przeczytaj to, co napisałem swego czasu w tym temacie:

http://forum.benchmark.pl/topic/230430-problem-z-3000-mhz-pamięci-ddr4-vengeance-lpx-3000mhz-2x8-gb/

Miałem ogromne problemy z tymi pamięciami. Okazało się, że na tych pamięciach Vengeance, które kupiłem, był dopisek "ver. 5.20" - a na liście QVL od płyty głównej - były i owszem te pamięci z symbolem CMK16GX4M2B3000C15 oraz z symbolem CMK16GX4M2B3000C15 ver.4.23 (są też z dopiskiem ver.5.29 - ale nie są to zestawy 2x8 GB i w symbolu zamiast liczby "2" po literze "M" jest liczba "4"). Natomiast z dopiskiem "ver. 5.20" - nie było ich.


Jest wersja 5.30 RAM - sprawdziłem i na stronie RAM i płyty głównej - nigdzie nie ma dopisku o wersji obsługującej. 

 

Zaktualizowałem BIOS i uwaga - SUKCES.(połowiczny) 

 

Jeden RAM zaskakuje - działa w każdym porcie na 2133. (XMP niedostępny)

Druga kość nie działa w żadnym porcie zarówno sama, jak z koleżanką.

 

Jednak kolega podłączył obie do siebie i działał mu komputer, miał 32GB RAM.

 

Pobawię się jeszcze w różne pozycje i resety BIOSu, ale może macie jeszcze jakieś podpowiedzi?

Edytowane przez fiLEMONs
Link to post
Share on other sites

Jest wersja 5.30 RAM - sprawdziłem i na stronie RAM i płyty głównej - nigdzie nie ma dopisku o wersji obsługującej.

 

Możliwe, że dopisków o wersji RAM nie ma - bo jest to płyta główna MSI. Asus takie dopiski zamieszcza - tak jak w mojej płycie głównej: https://www.asus.com/pl/Motherboards/Z170-PRO-GAMING/HelpDesk_QVL/ W najnowszej liście QVL - nie wymieniono pamięci Vengeance ver. 5.30 (5.20 też brak). Są za to inne wersje tych pamięci. No ale piszesz, że u kolegi one działają. A jaką on ma płytę główną?

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...