Skocz do zawartości

Oszust z olx, niesprawna karta graficzna. Co można zrobić?


Recommended Posts

Nijak tego nie udowodnisz. Nawet jak nagrałeś rozpakowanie karty, jej montaż w komputerze i późniejsze uruchomienie gry które pokaże, że jest niesprawna.

Ostatecznie koleś może powiedzieć, że zepsułeś kartę poprzez jakieś przepięcie, czy podczas montażu, po czym spakowałeś ją z powrotem w jego opakowanie i później odstawiłeś całą szopkę z nagraniem całego procesu po fakcie. 

Prawda jest taka, że kupując od jakiejś firmy udzielającej gwarancji rozruchowej miałbyś większe pole manewru. Niestety kupując od osoby fizycznej możesz co najwyżej iść do sądu i nie pomoże ci tutaj żaden rzecznik praw konsumenta, bo nie ma tu do czynienia z transakcją miedzy osobą fizyczną a podmiotem gospodarczym, a między dwoma osobami fizycznymi - może najwyżej udzielić ci jakiejś porady która nic pewnie nie wniesie ponad to co już usłyszałeś. Musisz pamiętać, że obowiązek udowodnienia winy sprzedającego leży po twojej stronie jako powoda, a koszty całej sprawy i czas stracony będą wiele więcej warte niż ta karta.

 

Zastanawia mnie, że zadałeś sobie tyle trudu z nagraniem filmów itp jakbyś od początku podejrzewał, że możesz zostać oszukany, a nie pomyślałeś o oszustach przed zakupem. OLX to tylko odbiór osobisty, zresztą jak każdy portal w przypadku używanego sprzętu i sprzedających o nieznanej reputacji.

Edytowane przez wojciechu15
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W jednym ujęciu od momentu doręczenia, poprzez rozpakowanie, montaż w komputerze, test i rozpoznanie problemu? 

 

Nawet jeśli to mając taki film sprawę na jego korzyść rozstrzygnie tylko sąd z powództwa cywilnego. Ile takie sprawy kosztują zachodu (i pieniędzy jeżeli sam nie umiesz się obrócić w sądzie i wypisać papierów tylko weźmiesz chociaż radcę prawnego) chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę. Z urzędu nikt ci takiej sprawy o oszustwo nie ruszy, jak już koledzy wyżej zauważyli policja umorzy sprawę nawet nie pukając do drzwi sprzedającego. Pamiętajmy, ze chodzi o kartę za 400zł, a nie samochód za 40k zł - a jakie z tymi samochodami składanymi z 3 wtopy ludzie pozaliczali i nigdy pieniędzy nie odzyskali pewnie wiecie.

 

Jeżeli autor nie chce się fatygować do sprzedającego osobiście, co jak zauważono wcześniej czasami pomaga, to można spróbować jakieś pisemko wystosować. Kawałek papieru z prośbą o zwrot pieniędzy za niezgodny z opisem towar z ostrzeżeniem, ze odmowa może poskutkować drogą sądową działa często dużo lepiej niż 100 krzykliwych telefonów i zdjęcie ze szwagrem bokserem. Szczególnie jeżeli podbite i podpisane jest przez chociażby radcę prawnego, co niestety kosztuje zazwyczaj od 100zł w górę.

Link to post
Share on other sites

Jw. dodatkowo akurat mam szkolenie z radcą prawnym i on twierdzi że nawet na zakup używanej części od osoby prywatnej, jest na to rękojma i masz 14 dni na odstąpienie od umowy. Wiec możesz przejść się do jakiegoś radcy by napisał Ci pismo i je wysłać do gościa. Z tytułu wady ukrytej.

 

Edytowane przez MariuszB35PL
Link to post
Share on other sites

No niestety film mam od momentu otwierania paczki, potem brak sterowników, wiec musialem sciagnac, zainstalowac - i tu wylaczylem film. Minelo ok 40 minut, wlaczylem gre na 5 minut i zglosilem mu od razu błąd.

 

Dokladnie taki. Pozniej zaczalem kombinowac z resetrm biosu itp. wiec trwalo to juz dlugo i filmow nie robilem. Az w koncu pojawily sie artefakty na pulpicie i tez ten blad sterownika

LVOWjNj.png


Jw. dodatkowo akurat mam szkolenie z radcą prawnym i on twierdzi że nawet na zakup używanej części od osoby prywatnej, jest na to rękojma i masz 14 dni na odstąpienie od umowy. Wiec możesz przejść się do jakiegoś radcy by napisał Ci pismo i je wysłać do gościa. Z tytułu wady ukrytej.

 

A na to przydałby się paragraf. Raczej nie ma takiego. Oczywiscie jest rękojmia, ale to od sprzedawcy zalezy czy ją przyjmie czy odrzuci, a odrzucają w większości np mowiac "błędy w użytkowaniu" co zrzuca wine na kupujacego i jest po sprawie

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites

Patrząc na screen powyżej, pamiętam, że miałem takie komunikaty po mocnym przetaktowaniu grafiki GF 660Ti. Widocznie gościu (sprzedawca) mocno bawił się w OC :P i najwyrażniej postanowił sprzedać.

Edytowane przez ragon
Link to post
Share on other sites

Nie czytałem całego wątku ale przykra sprawa kolego, szkoda 4 stów. Na olx to normalne ze są oszuści, sporo kombinatorów przeniosło się tam z allegro. Nie ciebie pierwszego i ostatniego oszukali na tym serwisie. Święta zasada olx służy tylko i wyłącznie do odbioru osobistego. Idz z tym na policje zgłoś sprawę zobaczysz co ci powiedzą. Nawet jeśli odeślą karteczkę za miesiąc z umorzeniem sprawy to przynajmniej coś próbowałeś robić. Wiem ze łatwiej jest odzyskać pieniądze jak jest pozew zbiorowy kilka osób doniesie na jednego sprzedawce, a tak to może być ciężko.

Link to post
Share on other sites

A na to przydałby się paragraf. Raczej nie ma takiego. 

 

Nie rozumiem cię trochę. Skoro kolega wyżej pisze, że o takim prawie go radca instruował to znaczy, że jest na to jakiś paragraf. Ty z góry zakładasz, że "raczej nie ma takiego". Wcześniej ktoś ci radził kontakt z rzecznikiem praw konsumenta, do tego też się nie odniosłeś. Oczekujesz rady i pomocy, czy poklepania po ramieniu? Bo na tę chwilę tylko negujesz Dowiedzieć się jaki paragraf upoważnia cię do zwrotu uszkodzonej karty i napisać na jego podstawie pismo do sprzedającego licząc, że się zlęknie sądu to w sumie jedyne co możesz zrobić.

 

ale to od sprzedawcy zalezy czy ją przyjmie czy odrzuci, a odrzucają w większości np mowiac "błędy w użytkowaniu" co zrzuca wine na kupujacego i jest po sprawie

 

Nie jest po sprawie. Jeżeli odrzuci, bo stwierdzi, że to twoja wina, a nie będzie to prawdą to możesz dochodzić swoich praw w sądzie. Jeżeli tego nie chcesz, czemu się nie dziwie bo za taką kwotę to głupota to w sumie sam już sobie odpowiedziałeś co możesz zrobić. Nic. I nikt na forum nic ci tu nie pomoże. Masz nauczkę na przyszłość aby nie kupować używanej elektroniki od randomowych sprzedających w internecie. 

 

Wygląda to tak, że ktoś chciał pozbyć się uszkodzonej karty i się pozbył. Handel ala Mirek handlarz sprzedający passerati od Niemca co płakał jak sprzedawał. 

 

 

BTW rozumiem, że sprawdziłeś kartę w innym komputerze i w 100% jesteś pewien, że jest uszkodzona?

Edytowane przez wojciechu15
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czego tu nie rozumieć? Przeglądałem różne paragrafy dot. sprzedaży osób fizycznych (prywatnych) i rękojmi (bo reklamacji i gwarancji nie ma), np 560, 556 itp. nie ma tam mowy żadnej o 14 dniach zwrotu. Coś zostało pomieszane w tym co powiedział Mariusz i lepiej jakby doprecyzować. Jak będe znał paragraf to będe mógł go użyć, tak?

 

Mogę dochodzic spraw w sądzie, ale pytałem jak udowodnić, że nie ja zepsułem kartę w czasie godziny od montazu albo przy montażu? Sam mi napisałeś że mogłem przecież paczkę od nowa zapakować, specjalnie zepsułem, a potem robię szopkę, że zostałem oszukany. Słowo przeciw słowu. Chyba że ktoś wie coś więcej jak mozna takiego oszusta ud****ć? Na razie wysylam mu list polecony z wezwaniem przedsądowym, potem byc moze policja, choc tez nie mam siły ciągać się po prokuraturze, bo znowu wydam kasę, a wyjdzie, że jest nadal słowo przeciw słowu. Ciezko zrozumiec, ze lubie wiedzieć na czym stoję i czy mam szansę go ud****ć?

 

Na policje rozumiem paragraf 286, oszustwo?

 

Co do sterów, miałem nvidię poprzednio, ale w awaryjnym DDU użyłem.

Rzecznik praw konsumenta, czemu się nie odniosłem do tego? Bo jak sam napisałeś nie jest to sprawa konsumenta, bo nim nie jestem?

Karty nie sprawdzałem, nie mam u kogo - wszyscy mają słabe zasilacze i obudowy w których nie mieści się taki kolos. Z resztą jeśli krzaki są na pulpicie, to jest już bardzo źle i co tu może inny komputer pomóc. Mogę to zrobić nawet w serwisie za 40zł.

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites

OLX należy do grupy Allegro, takze to jedno i to samo tylko inne metody kupowania, ogloszeń.

 

A tak poza tym dlaczego nie kupiłeś uzywki GTX 1050Ti na gwarancji (chłodniej i energoszczedniej), czy juz nawet było lepiej dołozyć z 200zł i kupić nówke.

W ostateczności odbiór osobisty ze solidnym sprawdzeniem na miejscu, w innym wypadku to kupowanie kota w worku moze sie udać a nie musi takze trzeba być świadomym ryzyka.

Wystaw karte jako uszkodzoną za 100-120zł i tyle, szkoda zdrowia i nerwów na jakiegoś pasożyta, na pocieszenie ludzie nie takie pieniądze tracą, przynajmniej na plus masz z tego lekcję na przyszłość.

Edytowane przez PeterMac
Link to post
Share on other sites

Wiesz, to jest takie pytanie, a dlaczego ludzie kupuja uzywane samochody, a nie tylko nowki z salonow? Bo ich nie stać. Do tego mam stary monitor vga i przejsciowka ktora na 100% by dzialala kosztuje 50-70zł, wiec 300zł dopłaty do 1050ti ktora ma taka sama wydajnosc lub czasem nawet mniejsza niz 770 to nie widzialo mi się. Po prostu liczylem na uczciwego sprzedawce i tyle.

Link to post
Share on other sites

Wykręcony 950 bez problemu dogania stock 770 i 960, ale nie ma co o tym gadać bo już po fakcie. Ja na Twoim miejscu podniósłbym napięcie karty i jednocześnie lekko obniżył taktowania ( tak jak to wcześniej było mówione ) ewentualnie podnieść power limity, a jeśli nie będzie efektu to zawsze można spróbować metody z piekarnikiem :

https://www.mpcforum.pl/topic/770635-naprawiamy-kartę-graficzną-pieczeń-z-karty-graficznej/

Mój dawny GTX 280 nie chciał przyjąć sterowników a później kompletnie był czarny obraz, pieczenie pomogło i śmiga już 2 lata.

Także ze swojego doświadczenia wiem, że pieczenie może pomóc nie tylko na artefakty, ale na różne inne sytuacje bo wtedy po prostu rdzeń układa się na nowo, ale musisz być też świadomy, że jeśli podejmiesz próbę takiej naprawy to tak jakbyś ustąpił tamtemu gościowi bo odwrotu już nie będzie. Ja w ogóle na Twoim miejscu wysłałbym link temu "sprzedawcy " do tego tematu żeby o sobie poczytał. I możesz też wstawić tutaj link do jego ogłoszenia OLX żeby każdy z nas widział

Edytowane przez Vemorion
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

trochę kiepsko szukałeś ja z miesiąc temu kupiłem 2x 960 jedną za 400zł a druga za 450 obie jeszcze na gw... 

 

Nie wiem gdzie. Codziennie przegladam olx i allegro po kilka razy. 960 za 400zł i z gwarancją to bym brał ile wlezie.

 

Ja w ogóle na Twoim miejscu wysłałbym link temu "sprzedawcy " do tego tematu żeby o sobie poczytał. I możesz też wstawić tutaj link do jego ogłoszenia OLX żeby każdy z nas widział

 

I po co jak cwaniak sie smieje w zywe oczy ze dał zrobić w balona uczciwego gościa? Co mu da to ze zobaczy rozmowę? Albo co da ze wiecie który to? Pojedziemy mu przetłumaczyć co nie co? Piekarnik zostawie jako ostatecznosc, bo i nigdy tego nie robiłem, a nieumiejętnie jak ktos zrobi to wychodzi tak

 

https://www.olx.pl/oferta/gtx-770-sprzedam-CID99-IDnQBnS.html#3a26c1827e

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites

Dobra mówi. Dawaj jego linka i popatrzymy. A co do napięć i taktowań. To na prawdę może pomóc, mówię z własnego doświadczenia z prawie takiej samej karty

 

//edit

Ta karta z linka to widac, że jakiś "inżynierski" produkt  :rotfl:  :rotfl:  I ten wentylator z molexów przerobiony na grafe :D 

Edytowane przez Zelazo94
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...