Skocz do zawartości

Custom LC +- 1000zł (sam CPU)


Recommended Posts

Witam, 
w następnym tygodniu będę prawdopodobnie rozpoczynał zbieranie sprzętu na nowy komputer. Chciałbym zwodować na początek sam procesor, potem za jakiś czas dołączyć grafikę. 

Co do sprzętu, będzie to i8700k do schłodzenia, karta gtx 1080, albo Palit Jetsteam, Zotac, lub Aorus. 
Trochę rozglądałem się, jak to wygląda, co jest mi potrzebne i wykombinowałem coś takiego:

Obudowa to prawdopodobnie Corsair Crystal 460x lub Carbide 400C. Jeśli macie jakieś inne propozycje (z oknem, a najlepiej całym przeszklonym bokiem) to słucham.

Myślę, że chłodnica 240mm na procesor wystarczy( potem dodatkowo 280 lub kolejna 240 na grafikę)

 

Ek-CoolStream PE 240mm + 2x  bequiet! Pure Wings 120mm

 

Pompa + Rezerwuar EK-XRES 140 Revo D5 PWM (a może lepiej rozdzielić pompę i rezerwuar?)
 

Blok na CPU - Ek-Supremacy EVO (niklowana) 

 

Do tego jakieś 2-3 metry Mayhems Ultra Clear Schlauch 16/10mm (pierwsze LC, więc wole trochę więcej)
 

Kilka złączek XSPC Adapter G1/4" - 16/10mm

 

No i płyn + barwnik.

 

Co o tym myślicie? Przydadzą mi się jeszcze jakieś złączki / zawory? Jakieś opinie o tym wężu? Warto zainteresować się inną firmą niż EK jeśli chodzi o pompę i blok na CPU?

Link to post
Share on other sites

Lepiej wyjdzie jak zrobisz układ na chłodnicach  360+240. Pamiętaj też o porządnych wentylatorach np silent wings3 czy nb e-loop, pure wingsy wypadają średnio.

 

reszta komponentów jest ok, złączki sobie weź do pary od ekwb. Zanim zaczniesz kupować to rozeznaj się na necie jak ludzie budowali układy w wybranej obudowie, da Ci to rozeznanie z rozmieszczeniem elementów i zapotrzebowaniem na adaptery kątowe 

 

 

Jak będziesz wybierać gpu i chcesz je wodować, to wcześniej wejdź na strone np ekwb i zobacz czy w ogole jest do tej karty blok wodny

Edytowane przez PatrykT
Link to post
Share on other sites

Patrząc na te obudowy, np w takim Corsair Crystal 460X, jest miejsce na wentylatory 3x 120mm z przodu, ale na dole jest kieszeń na dyski, więc nie wiem czy pomieszczę tam też chłodnicę. Zrobię tak jak mówisz i popatrzę na "budowę LC" w różnych obudowach, które mnie interesują. Przynajmniej dowiem się co się zmieści. 

Nie są potrzebne jakieś zawory, złączki ciśnieniowe czy inne magiczne urządzenia? :D

Link to post
Share on other sites

Ja myślę że chłodnica 360mm o grubości 60mm do samego procesora jak masz i7 idealnie się wpasuje i pozwoli na solidne OC przy zachowaniu ciszy.  Reszta to jak ci tylko pasuje od siebie dodam że pompa D5 przy takich zestawach potrafi lekko pracować na 1 obrocie co czyni ją chyba najcichszą albo jedną z najcichszych na rynku to też ci ją polecam.

Link to post
Share on other sites

@up, trochę bez sensu. W obecnej sytuacji to bez delidu czy weźmie 30mm, 45mm czy 60mm grubości chłodnice będzie tak samo wydajnie pracować układ. 

 

 

Tak poza tym, to najbardziej opłacalną grubością chłodnicy jest 45mm. Idealny kompromis między wydajnością a ciszą

Link to post
Share on other sites

Wymyśliłem coś takiego: Wszystko w jednym koszyku. https://www.morele.net/inventory/info/Ng5XYG/ (bez płynu i korka)

 

Jeśli chodzi o złączki G1/4" to wygląda to tak:

2 z chłodnicy

2 z bloku CPU

2 z Rezerwuaru

1 z Pompy + splitter Y

2 ze splittera

+1 - zakończenie węza wychodzącego z jednego ramienia splittera Y - do opróżniania układu - zamknięty korkiem.
 

Wychodzi 10 złączek G1/4"

 

O niczym nie zapomniałem? :D
 

Chłodnica 360mm na topie + 3x SilentWings.

 

Zostało dołożenie płynu i węża. Wystarczy najzwyklejsza woda destylowana + barwnik? Chciałbym uzyskać mocny żółty kolor, najlepiej nie przezroczysty (coś w stylu pastel).

 

Macie jakieś doświadczenie jeśli chodzi o węże? Coś godnego polecenia. Potrzebowałbym pewnie jakieś 2-3 metry.

Edytowane przez Erevi
Link to post
Share on other sites

Przy OC NIE na najwyższym poziomie wcale zdejmowanie czapki nie jest rzeczą konieczną, choć bardzo przydatną. Najpierw bym zamontował wszystko i sprawdził jak temperatury się mają, a potem ewentualnie myślał o zdejmowaniu IHS (utrata gwarancji blabla) narazie bym się z tym wstrzymał. Do i7 360x60mm bez dyskusyjnie jeśli chcesz zachować ciszę. Węże primochill dosyć drogie bo chyba 40zł za metr ale jak kupisz 10/16 to sobie powyginasz je jak będziesz chciał w obudowie bez załamania, sam mam już je około 2 lata i jak były na początku elastyczne tak dzisiaj są.

Z kolorami nie pomogę bo używam zielonego borygo które elegancko wygląda i tak samo działa. ;)

Link to post
Share on other sites

Postanowiłem, że nie będę bardzo oszczędzał na LC. Początkowe założenia +-1000zł już dawno przestało być aktualnie. Czy chłodnica z serii PE (38 mm grubości) da radę? Czy naprawdę warto dopłacać do grubszej sztuki?

+110 zł. Czy w razie dopłaty i wzięcia  EK-CoolStream XE 360 (360 x 60 mm) nie powinienem wziąć mocniejszych wentylatorów niż Silent Wings3?

Link to post
Share on other sites

Co do wentylatorów na chłodnicy wszystko zależy od zagęszczenia finów. Dla przykładu chłodnice firm Thermochill, Phobya nie potrzebują mega wydajnych wentylatorów a jedynie "przewiewu" przez nie :)

Moim zdaniem najlepszą opcją byłoby szukanie chłodnicy 420 bądź 360 60mm

Natomiast co do płynu to woda demineralizowana + Mayhems Pastel Sunset Yellow

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...