Skocz do zawartości

Kabel sieciowy Kat 5 czy kat 6


Recommended Posts

Witam,

 

Planuję podłączyć kilka komputerów i urządzeń kablem sieciowym, będą puszczone w peszli. Internet który teraz dostanę to 1Gbts czy RJ45 i Kat 5e wystarczy na podłączenie do 20 max 30m by był max sygnał? Podobno kat 6 to juz inne wtyki kable jakies ekranowane, wyczytałem że polecają firmę Madex tylko jest tyle kabli ze głowa mała jaki tu wybrać :) Posiadam standardową zaciskarkę do rj 45 czy zaciśnie te wtyki na kat 6? Ktoś coś poradzi? Nie potrzebuję wiecej jak 100m kabla.

Link to post
Share on other sites

Kategoria 5e i kabel z miedzi (a nie CCA) będzie wystarczający. Cat6 nie musi być ekranowana. Druga sprawa - kabli nie zakańczasz wtykami tylko gniazdami i do nich wpinasz się patchcordami. Z drugiej strony patchpanel.

 

Tu masz wszystko wyjaśnione jeśli chodzi o kategorie: http://www.linkbasic.eu/jak-dobrac-skretke-komputerowa-do-budowy-sieci-lan

Więcej o montażu gniazd, patchpaneli itd też tam znajdziesz: http://www.linkbasic.eu/poradniki

Link to post
Share on other sites

Ok rozumiem.

 

Teraz mam tak podłączone:

 

instalacja.jpg

 

 

Chciałbym podłączyc 1 kurs.

 

Zamienić gniazdo za swiatłowodem na 2x8pin

- 1 wykorzystac od centrali z swiatłowodu

- 2 podłączyć router do gniazda od gniazda przeprowadzić ten np. kat 5e w peszli 20m do 2 gniazda w 2 pomieszczeniu, nastepnie zrobic jakis kabel 2m z 2xRJ45 podłączyć PC.

 

Czy wogóle moje podłączenie ma sens ?

 

Czy powinienem używac od centrali swiatłowodowej patchcorda, bo ja zacisłem sobie kat5e :)

 

Są różne kolory czym to się różni /?

Link to post
Share on other sites

Kabel dołączony z routerem to zwykły kabel, który działa tak samo jak zaciśnięty samodzielnie zaciskarką lub kombinerkami i śrubokrętem jak się nie ma porządnej zaciskarki pod ręką. To co masz to nie jest żadna centrala, co najwyżej media konwerter. Użyj jakiegokolwiek kabla miedzianego. Będzie działać. Albo nie będzie działać wcale jak źle pozaciskasz rjotki. To czy użyjesz 5e czy cokolwiek innego nie ma żadnego wpływu na jakość transmisji i szybkość na takim dystansie.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Witajcie wróciłem do domu :)

 

oto fotki:

 

Tutaj w tej skrzynecce jest swiatłowód z zewnatrz i wychodzi rj45 do routera:

Sam zacisłem  RJ45 która idzie do gniazdka w ścianie.

 

20171022_104609.jpg

 

Tutaj mamy kontakt kat 5. który sam zacisłem następnie idzie ktrutkim 1mb kablem kat 5e do routera.

 

20171022_104623.jpg

 

Moje pytanie jest takie:

Chce zamienic ten kontakt z 1xRJ45 na 2xRJ45:

- podłączenie od świtłowodu do routera zostanie tak jak jest na tą chwile.

- 2 RJ45 chce podłączyć: router - gniazdo nr2. w ścianie chcę puścic kabel około 20mb  od gniazda do kolejnego gniazda w innym pokoju. 

- nastpenie w pokoju zacisnac np 2mb kabla od gniazda do komputera.

 

Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak inni ale ja się totalnie pogubiłem.

 

1. Ze skrzyneczki idzie kabel bezpośrednio do routera czy do jakiegoś gniazdka? I z tego gniazdka dopiero do routera?

2. Ty chcesz dorzucić drugie gniazdo od tak? Na zasadzie rozdzielacza?

2. Po co ci kolejne połączenie z routerem (to na żółto)?

 

Ogólnie kilka rzeczy:

- samym podwójnym gniazdkiem nie rozdzielisz sygnału - od tego służą switche i dopiero od nich możesz łączyć gniazda (każde gniazdo to osobne połączenie ze switchem). Chyba że masz drugie (działąjące) gniazdo w skrzyneczce. To wtedy z tego gniazda drugi kabel ciągniesz do drugiego gniazda w ścianie.

- powyższe jest ogólnie słabym pomysłem bo twój router powinien być punktem centralnym dla wszystkich twoich urządzeń. Do niego powinno być tylko 1 zewnętrzne połączenie ze skrzyneczki od niego powinny wychodzić połączenia do wszystkich twoich urządzeń

- każdy kabel w ścianie powinnien być zakończony z jednej strony gniazdem patchpanelu, z drugiej gniazdem w pokoju (pisał o tym cooger). Z patchpanelu powinny lecieć krótkie kable z routera do każdego gniazda.

- co do kategorii kabla: osobiście jednak zainwestowałbym w 6e - urządzenia 10Gbit rj45 powolutku wchodzą na rynek konsumencki (ASUS XG-C100C, ASUS XG-U2008) i choć ceny są jeszcze zaporowe to kto wie czy autor nie zechce sobie za 3,4 lata wrzucić bibliotekę Steama na NAS. A kabli z peszli przecież nie będzie wyciągał.

 

 

Tutaj pierwszy lepszy z brzegu filmik żeby zobaczyć jak to mniej więcej powinno wyglądać.

Edytowane przez doman18
Link to post
Share on other sites

do 6e normalnej rj45 nie zrobisz kabel jest za gruby zarówno izolacja jak i same druty. do sieci 1gbit/s 30m wal śmiało 5e możesz kupić kabel lepszej jakości ekranowany a nawet żelowany jeśli chcesz by wytrzymał dłuuuugi czas np w wilgotnym miejscu

Robienie patchcorda 6e jest bez sensu. A przy zaciskach w patchpanelu i gniazdach nie powinno być żadnego problemu.

Link to post
Share on other sites

1. Ze skrzyneczki idzie kabel bezpośrednio do routera czy do jakiegoś gniazdka? I z tego gniazdka dopiero do routera?


 


Tak ze skrzyneczki idzie do tego gniazdka widocznego na zdjeciu i od gniazdka jak widac Rj45 niebieska jest podlaczona z routerem


 


2. Ty chcesz dorzucić drugie gniazdo od tak? Na zasadzie rozdzielacza?


 


2 gniazdo chce zamątowac po to by od routera kablem np o dł 1m przeslac sygnal do gniazda od gniazda w scianie do innego pokoju w ktorym bedzie znajdowac sie kolejne gniazdo a od gniazda znow 2mb kablem do kompa.


 


Czy poprostu jakos bezposrednio od routera pociagnac kabel i podlaczyc do gniazda w innym pomieszczeniu, a nastepnie 2mb kablem od gniazda do pc.


 


 


3. Po co ci kolejne połączenie z routerem (to na żółto)?


 


ten wlasnie kabel to internet do z routera do PC


Edytowane przez kampers
Link to post
Share on other sites

Chyba już rozumiem, trochę zamotałeś ale z tego co widzę chcesz zrobić coś takiego
- czerwone - obecnie
- żółte - w planach
 
siec.jpg

I powiem że jak najbardziej ma to sens. Tylko nie wiem po co chcesz dawać drugie gniazdo od strony skrzynki? Kabel ciągnij bezpośrednio od gniazda do którego wpinasz lan do gniazda w "Office". Chyba że pomieszczenie ze skrzyneczką i Office to jedno pomieszczenie. Wtedy tak, na jedno wychodzi.

 

Tym bardziej radziłbym cat 6 położyć w peszlu. Bo to nie są jakieś długie odcinki i nie wydasz majątku. A będziesz miał spokój. Tylko trzeba dobrze gniazda zarobić bo i cat7 na nic jak zrobisz to niechlujnie.

 

Tam peszel według "sztuki" chyba powinien być po drugiej stronie ściany ale rób jak ci wygodnie.

 

Nadal jednak nie wiem co to jest ten czerwony kabel poprowadzony do Office między kablem do amplitunera a kablem do sypialni. To taki luźny kabel przeciągnięty między pomieszczeniami tak? Tymczasowy?

 

//edycja

Gwoli ścisłości: ta peszel/peszla to będzie w ścianie zamurowana tak?

Edytowane przez doman18
Link to post
Share on other sites

Zgadza sie jak na towim rysunku :) tylko ze od skrzyni mam bezposrednio do 1 gniazda :)

 

Czerwony kabel to kabel puszczony w listwie przypodłogowej :) od routera do sypialni bez gniazdek .

 

A co do peszla nie ma problemu poniewaz konstrukcja jest z drewna wiec wierce jak chce :)

 

Cat 6 co potrzeba by zacisnac to wszystko ? jakie narzedzia? mam zaciskarke do kat 5 :)

Link to post
Share on other sites

Skoro i tak przerabiasz to przerób wszystko tak jak należy czyli żeby wszystkie kable (nie patchcordy) były zakończone gniazdkami. Nie może być tak że z jednej strony wtyczka z drugiej gniazdo. Uwierz na słowo że oszczędzi ci to wielu problemów.

 

Do zaciskania w gniazdach potrzebny ci tylko nożyk zaciskający. To są grosze aczkolwiek warto rozejrzeć się za czymś o potwierdzonej jakości. Nie podpowiem firmy, szukaj, albo niech ktoś inny się wypowie. Niektórzy zaciskają śrubokrętem nawet. 

 

Patchcordy możesz nadal robić z 5e, dlatego każda, nawet najtańsza zaciskarka da radę. Ważne żebyś w ścianach miał 6e (i jakieś dobre gniazda) bo tego zmieniał nie będziesz.

Link to post
Share on other sites

Nigdzie nie widziałem instalacji w standardzie Cat 6e, jest 6a. Ludzie to często mylą, bo skoro było 5e to myślą, że nowy standard to 6e

 

Kabel z żelem do mieszkania? Gratuluje kreatywności.

 

Niech kolega kupi porządny kabel i odpowiednie RJ dobrane do kabla i po temacie. Nie wiem nad czym tu się więcej rozwodzić. Jak masz drut cat6 to kup RJ do drutu do cat6 a nie jakieś uniwersalne czy do linki.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...