Skocz do zawartości

Problem z zasilaczem


Recommended Posts

Witam mam problem ponieważ od czasu do czasu zasilacz chodzi bardzo głośno jak traktor xD łączy sie to tez ze nie czuć powietrza z tyłu pomaga mu jedynie mocny cios od góry ale jest to trochę niezdrowe. Po "ciosie" wraca wszystko do normy (powietrze i dzwiek) 3 lata temu mialem już wymieniany zasilacz z tego samego powodu. I tutaj mam pytanie da się jakąś wymienić wiatrak czy kupić po prostu nowy zasilacz ? Oczywiście zasilacz czyściłem sprężonym itp. (PSU: Corsair VS Series 450W 80 Plus)

Link to post
Share on other sites

Jaką masz obudowę (o mocowanie PSU chodzi), próbowałeś może go czyścić sprężonym powietrzem ? 

Tak czyściłem. Mocowanie góra stary typ obudowy

Pożycz miernik i sprawdź napięcia 3/5/12V jak są w normie i nie ma wahań to wymontuj wentylator i podmień na inny o takich samych wartościach albo na sztywno do płyty

aab2b0142ed048852e04917688cb3e73.png

https://gyazo.com/aab2b0142ed048852e04917688cb3e73 tak nie sprawdze tego ?

ps:. Zdarza się to 1-3 razy na tydzień czasami nawet kilka razy dziennie

Link to post
Share on other sites

Programowe pomiary są do czterech liter, w linku masz procedurę pomiaru miernikiem napięć zasilacza pod spoczynkiem jak i pod obciążeniem, miernik wystarczy z supermarketu za 20 zł aby miał nową baterię.

http://overclock.pl/articles/showall/id/252,jak-mierzyc-napiecia-w-zasilaczach-atx-czyli-przewodnik-po-tych-12-v

Link to post
Share on other sites

napięcia są ok, wręcz bardzo stabilne jak na ta jednostkę pod obciążeniem, aż dziwne.
Tu największym problemem jest defacto obudowa, bo zasilacz zasysa ciepłe powietrze z radiatora CPU, spróbuj wyjąć zasilacz z obudowy i tak popracować parę dni i zobaczyć jak się zachowa (jeśli to nie będzie niewygodne, nie masz dzieci, zwierząt itp.)

Link to post
Share on other sites

napięcia są ok, wręcz bardzo stabilne jak na ta jednostkę pod obciążeniem, aż dziwne.

Tu największym problemem jest defacto obudowa, bo zasilacz zasysa ciepłe powietrze z radiatora CPU, spróbuj wyjąć zasilacz z obudowy i tak popracować parę dni i zobaczyć jak się zachowa (jeśli to nie będzie niewygodne, nie masz dzieci, zwierząt itp.)

Ostatnio nie miałem zabardzo czasu i nie wykręcałem zasilacza na ten moment jest spokój nic się nie dzieje obudowa jest otworzona z jednej strony i chodzi. Mała i stara obudowa może być tego problemem ?

Link to post
Share on other sites

Ej, to brzmi jak uwalony wentylator po prostu, blokuje się, temperatura wzrasta, więc automatyczna kontrola próbuje nim kręcić szybciej, walnięcie pomaga na chwilę.

 

Kupiłabym nowy wentylator 140mm (czy co to tam jest) i wymieniła, powinno być wszystko okej. Chyba, że zasilacz jest jeszcze na gwarancji, to wtedy odsyłaj, bo grzebiąc w środku stracisz gwarancję.

Link to post
Share on other sites

Ej, to brzmi jak uwalony wentylator po prostu, blokuje się, temperatura wzrasta, więc automatyczna kontrola próbuje nim kręcić szybciej, walnięcie pomaga na chwilę.

 

Kupiłabym nowy wentylator 140mm (czy co to tam jest) i wymieniła, powinno być wszystko okej. Chyba, że zasilacz jest jeszcze na gwarancji, to wtedy odsyłaj, bo grzebiąc w środku stracisz gwarancję.

Właśnie gwarancji nie ma od grudnia, mógłbyś mi podrzucić jakiś link do wentylatora?

Link to post
Share on other sites

Generalnie każdy typowy wentylator 120mm (bo taki, po sprawdzeniu się okazało, ma twój zasilacz) wejdzie i będzie pasował wymiarami. Musisz natomiast przerobić końcówkę z 3/4 pin na 2 pin (albo kupić taki z 2 pinami), tu masz filmik jak to zrobić:

 

Ja w swoich nieszczęsnych biurowych CXach wymieniałam wentylatory na te: https://www.morele.net/cryorig-qf120-performace-pwm-pwm-cr-qfc-740050/ i działają idealnie, ale nie podpiszę się pod tym, że to najlepszy zakup w tej cenie, albo że nie można czegoś lepszego taniej, bo się nie znam na wentylatorach.

Link to post
Share on other sites

Przy fanswapie ważne jest aby nowy wentylator posiadał podobny przepływ powietrza co stary. Trzeba spisać nazwę strego z naklejki i poszukać parametrów w necie. Zazwyczaj są to duże wartości. Wentylator z małym przepływem będzie sprawiał ze zasilacz będzie się przegrzewał.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...