Skocz do zawartości

1x8 czy 2x4 pod B250M + i5 7400


Recommended Posts

Witam. Do pełnego złożenia komputera brakuje mi jedynie doboru kostek pamięci ram. Chciałbym się poradzić, jaka kombinacja najlepiej pasowałaby do:

-MSI B250M

-i5 7400

-GTX 1050 ti

 

Zastanawiam się czy kupić 1x8gb i z czasem, gdyby brakowało jednak ramu, dokupić kolejną kość 8gb. Czy kupić 2x4gb, i za jakiś czas kolejne 1x4gb lub 2x4gb. Zajęło by to co prawda wszystkie 4 sloty, ale nie sądzę, żeby w ciągu kilku najbliższych lat potrzeba było więcej jak 16gb do grania+przeglądania internetu. Stąd moje pytania:

1. Jaki wybór będzie najbardziej optymalny?

2. Jest różnica między dual 2x8 a quad 4x4?

Pamięci, którym się przyglądam to GoodRam IRDM ddr4 2400hz.

Link to post
Share on other sites

Z jednej strony single channel jest moim zdaniem niezbyt dobrym wyborem (a przynajmniej przy moim i5 6660 - wydaje mi się że mój RAM w single channel jest trochę ograniczeniem tego procka). 

Obecnie w ostatnich grach standardem już jest 8-16GB, więc nie wiadomo jak to będzie za rok czy dwa. Może być tak że 16GB będzie za 2-3 lata do średnich ustawień ;p Z drugiej strony to za 2-3 lata i5 7400 i tak ustawień wysokich pewnie nie uciągnie, więc ten RAM styknie.

Jak Ci zależy koniecznie teraz na wydajności to kup 2x4 i drugie 2x4 dokupisz jak bedziesz potrzebował RAMu po prostu. A jeśli planujesz np. za 2-3 miechy dokupić RAM to weź teraz 1x8. 

Ogólnie to dual channel to jakieś + 5-20% więcej FPS w miejscach procesorowych (zależy od gry).

Link to post
Share on other sites

https://www.morele.net/pamiec-ballistix-ddr4-sport-lt-16gb-2400-2-8gb-bls2c8g4d240fsb-720771/ Cenowo nieźle to wygląda. Te mają CL16

Czy lepiej kupić taką jedną i z czasem drugą:

https://www.morele.net/pamiec-goodram-irdm-ddr4-8gb-2400mhz-cl15-ir-r2400d464l15s-8g-1222104/ Ta ma CL 15. Wyszłoby 80zł drożej. Jest jakaś różnica w wydajności/fps między CL 15 a 16?

Link to post
Share on other sites

https://www.morele.net/pamiec-adata-ddr4-8gb-2133mhz-cl13-xpg-z1-dual-ax4u2133w4g13-drz-722601/

2133

2133cl13 na 1.2V dobrze rokują, po ustawieniu na 2400MHz i 1.35V możesz prawdopodobnie zejść z cl na nawet 10.


Nie wiem jakie tam kości siedzą ale ja np swoje Kingstony 2133cl14 1.2V 4x4Gb pocisnąłem na 3200MHzcl13 1.35V na Gigsie x99 UD3.

Link to post
Share on other sites

 

 

kup 2x4 i drugie 2x4 dokupisz jak bedziesz potrzebował RAMu po prostu.
dokłądnie
Jeśli radiator nie przeszkadza to coś takiego 2x4GB 2400MHz cl16 1.2V 311zł, lub tak jak kolega wyżej podał. płyta i tak cię  do 2400MHz ogranicza przy OC, więc jedynie z timingami można zejść przy 1.35V. 
Link to post
Share on other sites

To może coś takiego: https://www.morele.net/pamiec-ballistix-ddr4-sport-lt-16gb-2400-2-8gb-bls2c8g4d240fsb-720771/?reviews_rate=4

Wychodzi 260 zł za jedną.

Szczerze mówiąc nigdy nie bawiłem się w podkręcanie. Bardzo to skomplikowane? Z dużym ryzykiem to się wiąże? Czy moglibyście to jakoś z grubsza wytłumaczyć, bądź podesłać jakieś poradniki, żebym zobaczył jak taka operacja wygląda? Jeśli to nie proste, to brał bym jednak jakaś tańszą 8gb 2400hz i 15cl, z czasem kolejną bym dokupił. I byłyby 2 sloty na przyszłość. Płytę główną, jak i pamięci czy zasilacz kupuję teraz na lata (jeżeli wytrzymają) a, gdy gry staną się bardziej wymagające wymienię wtedy tylko procesor i grafikę, jak już wcześniej wspomniałem.

Link to post
Share on other sites
Bardzo to skomplikowane?

trudność porównywalna do OC CPU+GPU*4, chociaż u ciebie to się ogranicza do timingów, więc może być trochę łatwiej, ale ogólnie, OC ram-u to najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne OC do zrobienia. Ryzykujesz BSOD-ami i innymi niestabilnościami systemu, aktualizacji itp raczej tylko na pewnym OC radzę przeprowadzać. 

Jeśli nie chcesz kłopotów, to kup od razu zestaw do dual channel, zwłaszcza jak chcesz robić OC. 

 

jak cię stać, to tak,to jest najbardziej optymalne rozwiązanie, 16GB starcza obecnie na prawie wszystko. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...