Skocz do zawartości

Znikające miejsce na dysku systemowym.


Recommended Posts

Witam. Mam następujący problem- zagadkę. Mam zainstalowany Win7 i z racji tego, że mam dysk SSD podzielony na 2 systemy, Win7 jest na partycji o rozmiarze 53,1 GB. Folder Użytkownicy i wszystkie podfoldery przeniesione na inny dysk pulpit również, programy są instalowane na innym dysku (oprócz tych, których ścieżki nie dało się zmienić), wyłączyłam tryb hibernacji, pamięć wirtualna ma przydzielone 4 GB. Wszystkie foldery które są na partycji systemowej zajmują 29,2 GB, miejsca na punkty przywracania systemu jest ustawione 5 procent. W tej chwili system pokazuje mi, że wolnego miejsca jest 4,12 GB. Gdzie więc podziało się 20 GB??? Dysk jest oczyszczony z kopii zapasowych i innych pierdół.nalazłam ukryty folder ProgramData, który ma 4,34 GB ale nadal nie mam 15,5 GB.

Edytowane przez reni442
Link to post
Share on other sites

System świeżo postawiony może to aktualizacje systemu? Nie włączyłeś przypadkiem nagrywania postępu w grze i ląduje na dysku?

 

Możesz zainstalować Total Commandera, w konfiguracja/wyświetlanie zaznacz pokaż ukryte pliki, naciskając Spację na wszystkich katalogach program szybko zliczy ile miejsca on zajmuje (będzie szybciej niż klikanie pojedynczo we Właściwości)

Zazwyczaj najwięcej śmieci zostaje w Users/twoja nazwa/%AppData/Local/Temp (%appdata jest ukryty)

%ProgramData nie ruszaj :)

Link to post
Share on other sites

Najpierw uruchom Start, Akcesoria, Narzędzia systemowe, Oczyszczanie dysku.

Oprócz zwykłego czyszczenia kliknij też Oczyść pliki systemowe.

 

Jeżeli nadal będziesz miał za mało wolnego miejsca na dysku to mogą je zajmować pliki związane z aktualizacjami systemu. Domyślnie nie są usuwane starsze wersje komponentów systemu.

 

https://technet.microsoft.com/pl-pl/library/dn251565.aspx

 

Uruchom:

Dism.exe /online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup 

 

Dodatkowy parametr /ResetBase powinien zwolnić jeszcze więcej miejsca na dysku. Jednak po jego użyciu nie będziesz mógł już odinstalować zainstalowanych do tej pory aktualizacji.

Edytowane przez SebastianFM
Link to post
Share on other sites

Najpierw uruchom Start, Akcesoria, Narzędzia systemowe, Oczyszczanie dysku.

Oprócz zwykłego czyszczenia kliknij też Oczyść pliki systemowe.

 

Jeżeli nadal będziesz miał za mało wolnego miejsca na dysku to mogą je zajmować pliki związane z aktualizacjami systemu. Domyślnie nie są usuwane starsze wersje komponentów systemu.

 

https://technet.microsoft.com/pl-pl/library/dn251565.aspx

 

Uruchom:

Dism.exe /online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup 

 

Dodatkowy parametr /ResetBase powinien zwolnić jeszcze więcej miejsca na dysku. Jednak po jego użyciu nie będziesz mógł już odinstalować zainstalowanych do tej pory aktualizacji.

Pierwszy krok czyli oczyszczanie plików systemowych robię dość często. W jakim folderze system instaluje sobie aktualizacje? Jeśli włączyłam, żeby pokazał ukryte foldery, to tak jak pisałam, tylko folder ProgramData miał 4,34 GB i odliczyłam je od tego czego brakuje i nadal nie ma 15,6 GB

System świeżo postawiony może to aktualizacje systemu? Nie włączyłeś przypadkiem nagrywania postępu w grze i ląduje na dysku?

 

Możesz zainstalować Total Commandera, w konfiguracja/wyświetlanie zaznacz pokaż ukryte pliki, naciskając Spację na wszystkich katalogach program szybko zliczy ile miejsca on zajmuje (będzie szybciej niż klikanie pojedynczo we Właściwości)

Zazwyczaj najwięcej śmieci zostaje w Users/twoja nazwa/%AppData/Local/Temp (%appdata jest ukryty)

 

%ProgramData nie ruszaj :)

Jak mam sprawdzić, czy włączone może być nagrywania postępu w grze?

W total commanderze wyszło mi coś takiego - https://pre00.deviantart.net/190c/th/pre/f/2017/271/4/8/11_by_sailorsetsuna-dbou5cg.jpg

Edytowane przez reni442
Link to post
Share on other sites

Aktualne i poprzednie wersje plików są przechowywane w katalogu Windows\WinSxS. Jednak sprawdzanie wielkości folderów nie da ci prawidłowego wyniku, ponieważ są użyte hard linki, czyli plik jest na dysku w jednym miejscu a za pomocą hard linka jest umieszczony w WinSxS oraz np. w Program Files.

W Windows 10 można sprawdzić faktycznie zajęte miejsce za pomocą:

Dism.exe /online /Cleanup-Image /AnalyzeComponentStore

Ty korzystasz z Windows 7 więc po prostu użyj tych komend, co napisałem wcześniej i sprawdź, ile miejsca się zwolniło.

 

Z tego screena, który zamieściłeś widać, że katalog Windows zajmuje zdecydowanie za dużo. Sprawdź jeszcze C:Users\[nazwa użytkownika]\AppData\Local\Temp.

Edytowane przez SebastianFM
Link to post
Share on other sites

Aktualne i poprzednie wersje plików są przechowywane w katalogu Windows\WinSxS. Jednak sprawdzanie wielkości folderów nie da ci prawidłowego wyniku, ponieważ są użyte hard linki, czyli plik jest na dysku w jednym miejscu a za pomocą hard linka jest umieszczony w WinSxS oraz np. w Program Files.

W Windows 10 można sprawdzić faktycznie zajęte miejsce za pomocą:

Dism.exe /online /Cleanup-Image /AnalyzeComponentStore

Ty korzystasz z Windows 7 więc po prostu użyj tych komend, co napisałem wcześniej i sprawdź, ile miejsca się zwolniło.

 

Z tego screena, który zamieściłeś widać, że katalog Windows zajmuje zdecydowanie za dużo. Sprawdź jeszcze C:Users\[nazwa użytkownika]\AppData\Local\Temp.

Folder Temp ma 6,8 MB. Jak mam uruchomić tą komendę Dism.exe /online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup?

 Wpisuję w Uruchom Dism.exe (okno znika i nic się nie zmienia) i gdy wpisuję całą komendę też nic. Okno po prostu znika.

Sprawdziłam po kolei wszystkie foldery systemowe i spisałam listę tych powyżej 100 MB:

assembly 1,35 GB,  eHome 112 MB

Fonts 386 MB,  Help 110 MB

I 712 MB,  IME 136 MB

Logs 4,01 GB,  Microsoft.NET 806 MB

SoftwareDidtribution 186 MB,  system32  3,87 MB

SysWow64 1,31 GB,  winsxs 8,65 GB

Wielkość jakich folderów powinna mnie niepokoić? Które są za duże?

Link to post
Share on other sites

U mnie folder Logs zajmuje 109 MB. Włączałaś oczyszczanie dysku z poziomu Właściwości i następnie Oczyść pliki systemowe. Tu masz możliwość oczyszczenia systemu z plików raportowania o błędach. Bardo dobrym programem do analizy zawartości dysków jest SpaceSniffer 1.3.0.2, uruchamiasz z uprawnieniami administratora.

Odnośnie przywracania systemu to zły pomysł na dysku SSD, bo te 5% już zajmuje 6GB. U siebie wydzieliłem partycje 100GB na HDD i w niej zapisuję raz w miesiącu obraz systemu. Hibernacje wyłączyłaś komendą w konsoli CMD? Jeżeli nie to nie został opróżniony plik systemowy Hiberfil.sys.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

U mnie folder Logs zajmuje 109 MB. Włączałaś oczyszczanie dysku z poziomu Właściwości i następnie Oczyść pliki systemowe. Tu masz możliwość oczyszczenia systemu z plików raportowania o błędach. Bardo dobrym programem do analizy zawartości dysków jest SpaceSniffer 1.3.0.2, uruchamiasz z uprawnieniami administratora.

Odnośnie przywracania systemu to zły pomysł na dysku SSD, bo te 5% już zajmuje 6GB. U siebie wydzieliłem partycje 100GB na HDD i w niej zapisuję raz w miesiącu obraz systemu. Hibernacje wyłączyłaś komendą w konsoli CMD? Jeżeli nie to nie został opróżniony plik systemowy Hiberfil.sys.

Tak, hibernację wyłączyłam komendą, oczyściłam pliki systemowe. Przywracanie dysku te 5 procent na tej partycji win7 wynosi 2,66 GB. Obraz systemu również zapisuję na innej partycji raz w miesiącu.Nadal nie znalazłam rozwiązania problemu. Przypomniałam sobie, że raz przywracałam system z obrazu - może nadpisało jakieś pliki nie kasując poprzednich???

Link to post
Share on other sites

Może po prostu włącz skanowanie dysku: Właściwości C:/Narzędzia/Sprawdzanie błędów/Sprawdź z zaznaczoną automatyczną naprawą (błędnie zlicza)

Wejdź do Przywracania Sytemu przez Panel Sterowania i sprawdź ile kopi/punktów jest utworzone.

Windows Update - system aktualny, nic się w tle nie pobiera?

Link to post
Share on other sites

Grzebałam, szukałam i nic nie mogłam znaleźć, aż przez przypadek w Driver Booster znalazłam opcję optymalizacji systemu. Aktywowałam ją, program wykonał jakieś działania (niby czyścił i usuwał niepotrzebne pliki) i po tej akcji z 5 GB wolnego zrobiło się 21 GB. Mam tylko nadzieję, że nie usunął nic ważnego ani potrzebnego... Zobaczymy :) Ten program nazywa się Advanced SystemCare


Grzebałam, szukałam i nic nie mogłam znaleźć, aż przez przypadek w Driver Booster znalazłam opcję optymalizacji systemu. Aktywowałam ją, program wykonał jakieś działania (niby czyścił i usuwał niepotrzebne pliki) i po tej akcji z 5 GB wolnego zrobiło się 21 GB. Mam tylko nadzieję, że nie usunął nic ważnego ani potrzebnego... Zobaczymy :) Ten program nazywa się Advanced SystemCare

Wyłączając komputer na dysku systemowym było 21 GB wolnego, dziś po półtorej godziny samego przeglądania internetu jest już tylko 17,8 GB. Co się dzieje z tym systemem?

Edytowane przez reni442
Link to post
Share on other sites
W total commanderze wyszło mi coś takiego

 

A gdzie reszta czyli pliki systemowe, hiberfile i inne cuda. Zacznij od ogarnięcia Total Commandera. Jak się pojawią symlinki, pliki które wcześniej nie były widoczne, dane które mogą ale nie muszą być przeniesione na inne partycje itp. Podejście - mam 60GB na dane na dysku systemowym musi skończyć się katastrofą w dzisiejszych czasach.

 

Zaznacz sobie w opcjach total commandera - pokaż pliki systemowe. Zlicz spacją i zobacz co rośnie w oczach.

Edytowane przez paprykarz
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

A gdzie reszta czyli pliki systemowe, hiberfile i inne cuda. Zacznij od ogarnięcia Total Commandera. Jak się pojawią symlinki, pliki które wcześniej nie były widoczne, dane które mogą ale nie muszą być przeniesione na inne partycje itp. Podejście - mam 60GB na dane na dysku systemowym musi skończyć się katastrofą w dzisiejszych czasach.

 

Zaznacz sobie w opcjach total commandera - pokaż pliki systemowe. Zlicz spacją i zobacz co rośnie w oczach.

https://img00.deviantart.net/70ae/i/2017/290/0/2/33_by_sailorsetsuna-dbqvw5w.jpg

Link to post
Share on other sites

A gdzie reszta czyli pliki systemowe, hiberfile i inne cuda. Zacznij od ogarnięcia Total Commandera. Jak się pojawią symlinki, pliki które wcześniej nie były widoczne, dane które mogą ale nie muszą być przeniesione na inne partycje itp. Podejście - mam 60GB na dane na dysku systemowym musi skończyć się katastrofą w dzisiejszych czasach.

 

Zaznacz sobie w opcjach total commandera - pokaż pliki systemowe. Zlicz spacją i zobacz co rośnie w oczach.

https://img00.deviantart.net/70ae/i/2017/290/0/2/33_by_sailorsetsuna-dbqvw5w.jpg

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...