Skocz do zawartości

Problem z taktowaniem RAMu


Recommended Posts

Witam,

 

Mam problem z taktowaniem pamięci RAM. Posiadam płytę Asus prime b350 plus i ram Corsair 8gb 3000MHz CL15 Vengeance LPX. Był wgrany bios z maja i ram chodził na taktowaniu 2667, zmienione timingi na 16-17-17-36. Dzisiaj postanowiłem zaktualizować bios z uefi przez internet i wgrany został z 12 lipca wersja 0.806. Niestety po wgraniu tego biosu nie da się ustawić RAMu na więcej niż Auto (2133). Bawiłem się na różne sposoby czy to podnosząc taktowanie, napięcie lub timingi ale komputer nie wstaje albo jest niestabilny. Ram włożony jest na miejscach A2 B2.

Nie wiem czy to jest wina ramu czy może tej aktualizacji? Za każdą poradę dziękuję ;)
Komputer został zakupiony przez internet 20.09.2017 także jakby coś to mogę oddać.

 

Link to post
Share on other sites

Wróciłem do domu i zacząłem testować. Domyślnie 2133... Mam do wyboru albo auto (wybieram taktowanie) albo ten profil d.o.c.p (2933 15-15-15-35). Przy profilu płyta nie wstaje, nawet jak dam 1.4v. przy ręcznym wyborze 2933 płyta nie wstaje. Jak dałem 2800 i 1.35 to wstała ale była niestabilna (z aida64 wywaliło po 4 sekundach). Teraz dałem znowu profil, napięcie 1.4 ale podniosłem VDDCR SOC Voltage z auto (0.85) podbiłem o 0.15 i płyta wstała, ale jest niestabilna (wyrzuciło z aida po 5 sekundach). Timingi na chwilę obecną to 16-17-17-35. Co podbić albo poluźnić?

Edytowane przez szymko9881
Link to post
Share on other sites

Tutaj piszmy, co za problem :) .

Jeśli faktycznie ramy 3000cl15 nie chcą chodzić na 2400MHz to jest dramat.

Proponuję ci wgrać domyślne ustawienia biosu i sprawdzić programem czy to 2133MHz jest stabilne bo może się okazać, że masz wadliwy ram/płytę.

Link to post
Share on other sites

Mi to problemu nie robi xD
Właśnie już 3 raz przywracam i te 2133 jest stabilne :/
Zastanawiam się, może przełożyć z A2 B2 na A1 B1 może coś sloty pomogą?
Dla mnie to dramat, zastanawiam się czy nie zwrócić ich bo mam jeszcze 7 dni na to, tylko, że znowu będę bez komputera  :/  :/ 
Na auto (2133) ma 15-15-15-35 i jest to stabilne

Edytowane przez szymko9881
Link to post
Share on other sites

Aż ciężko mi uwierzyć, że nie chcą nawet na 2400MHz chodzić. Ja mam w tym momencie wszystkie sloty zapełnione 32GB ramu 2666MHz cl12 i chodzą jak złoto(kingstony 2 rank, dwustronne).

Możesz zrobić przekładkę by wykluczyć ewentualny problem ze slotami.

Link to post
Share on other sites

Slot nie jest problemem, przełożyłem i dalej to samo...
No nic zadzwonię jutro do esc i się spytam co oni mogą mi zaoferować, jak nie to oddaje go i tyle.


Dzisiaj postanowiłem pobawić się jeszcze raz napięciami, ale w odwrotną stronę czyli zmniejszyć. Ustawiłem 2667 1.275v i timingi 16-17-17-36. Uruchomił się, puściłem aida i patrzę a on się nie wywala. Od razu odpalam CPUz i hwinfo patrze i taktowanie ma 2667 ale timingi było coś takiego 16-17-27-61 bodajże. Test pochodził 5 min i zakończyłem go. Postanowiłem jeszcze zmniejszyć napięcie, więc dałem 1.25v i jeszcze raz ustawiłem timingi 16-17-17-36 i na razie test leci 6min i trwa. Jest nadzieja  :D

Edit: 30 min upłynęło, więc stabilnie w miarę

Edytowane przez szymko9881
Link to post
Share on other sites

Też tego nie rozumiem, ale w tym przypadku tak widocznie jest. 2933 w ogóle jest niestabilne nawet na timingach 18-18-18-38 i napięciu 1.25-1.4v. Za to 2800 jest stabilne na napięciu 1.275v 16-17-17-36.
Teraz leci 2800 napięcie 1.275vv i 16-16-16-36 test trwa już 11 min i na razie jest okey.

Dziwna sytuacja z tym, ale co poradzić... Jak się okaże że te ustawienie jest stabilne to dalej walczyć z timingami?
jakby co to moje pamięci są ver.5.20

Link to post
Share on other sites

No to jaja jak berety, dzisiaj dalej się bawiłem. Każde napięcie powyżej 1.275v powoduje zakończenie testu po 3 sekundach.

Aktualnie udało mi się coś takiego zmajstrować, przetestowane wiedźminem 3 jakieś 40min + ten test.

https://zapodaj.net/b4ec02d538863.png.html

 

Na tych wcześniejszych ustawieniach (jeden post wcześniej) rzadko, ale się stawało że czasem jak daje uruchom ponownie komputer to nie wstanie za 1 razem, ale za 2 już tak. Na tych teraz ustawieniach RAMu też tak raz miałem. Czy w czymś to przeszkadza, czy coś się może stać? A może po prostu ten typ tak ma? xd

 

 

Link to post
Share on other sites

2800MHz cl14 jest już oki. U siebie przy 16GB założonych 2933cl12 śmiga a przy 32GB 2800cl12 1.4V.

Sprawa z tym napięciem ramu jest dziwna i jak dla mnie niezrozumiała, być może bios ma jakiś bug.

Jest tez prosty program memtest64 z techpowerup, odpal sobie go chociaż na kwadrans i zobacz czy nie będzie sypać błędami.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...