Skocz do zawartości

Odblokowanie Athlona X3 435, czy na pewno się powiodło?


Recommended Posts

Zachęcony słynnym poradnikiem Gi3rka (purepc), postanowiłem pobawić się w OC ale najpierw podjąłem próbę odblokowania swojego procesora.

 

Najpierw wyłączyłem w biosie Cool`n`Quiet. Następnie znalazłem opcję ACC którą ustawiłem na all cores i bodajże NCC którą ustawiłem na hybrid. Komputer uruchomił się ponownie w biosie pokazując nazwę Phenoma X4 B35 natomiast system windows nie ładował się. Zresetowałem jeszcze komputer i zamiast all cores ustawiłem auto i w opcji CPU Core Control wyłączyłem core 3 (wg poradnika jest to 4 rdzeń). Komputer uruchomił się poprawnie. Zrzucam teraz screeny z kilku programów.

 

AMD Over Drive (załapałem też kawałek tego co jest po kliknięciu ppm na mój komputer i właściwości):

http://img6.imageshack.us/i/amdover.jpg/

 

CPU Z

http://img846.imageshack.us/i/cpuz.jpg/

 

Mam jeszcze pewne wątpliwości- speed fan zawiesza komputer. Proszę o opinie i porady co robić żeby sprawdzić na 100% co odblokowałem, bo wygląda na to że pamięć L3 jest sprawna natomiast nie wiem jak z tym 4 rdzeniem.

 

CPU-z pokazuje wyraźnie 'cores 3' czyli prawdopodobnie mam Phenoma X3

Link to post
Share on other sites

Na to wygląda.

Co do zawieszania się przy odpalaniu speedfana, to może to być jakiś jego babol, pewien nie jestem.

Dla pewności przetestuj memtestem pamięci, jeśli L3 ma jakiś feler po odblokowaniu, to pewnie pojawią się błędy podczas testu.

Link to post
Share on other sites

Te Athlony to jajka niespodzianki :hahaha: Jedym trafił się L3, a drugim 4 rdzeń, a już nielicznym oba jednocześnie. W twoim przypadku to tylko L3, a może nie tylko a aż bo taki Phenom X3 to tak jak Athlon X4

Link to post
Share on other sites

Po uruchomieniu ponownie kompa speed fan już działał bez zarzutu. Przeczytałem trochę o tym wszystkim w sieci i w trakcie wielu testów jeśli ten 4 rdzeń faktycznie jest uszkodzony to zmiana napięć nic nie dawała. Zobaczę z tym dokładniej jeszcze wieczorem. Aktualnie obniżyłem prędkość pamięci w biosie do około 533 co daje te efektywnie 1066mhz i zacząłem bawić się w OC programem AMD Overdrive na początek. Obniżyłem HT Multipler, zwiększyłem suwaczkiem HT ref Clock i podbiłem trochę napięcie NB vid otrzymując taktowanie procka 3.4ghz.

 

A teraz spadam trochę posprzątać, muszę też odkurzyć kompa, bo tam już chyba smoki się zalęgły. Ważne, że po tych zabiegach TDU2 zaczął chodzić żwawiej- jest realny przyrost wydajności.

Wieczorem rzucam się na wyższe wyniki OC tym razem w biosie.

Link to post
Share on other sites

najszybszy sposób:

ściągnij program @bios http://www.gigabyte.com/MicroSite/121/tech_a_bios.htm

zapisz na dysk, wypakuj a potem setup instalacja wchodzisz w katalog gigabyte/@bios i uruchamiasz bios_run exe. a potem po prawej "download bios from gigabyte serwer" jak skończy restart i po sprawie

dajesz pochwałę dla Cougara V6 jak będziesz miał 4 rdzeń mi to wypadło z głowy:)

Link to post
Share on other sites

Zaktualizowałem BIOS, niestety w dalszym ciągu ten 4 rdzeń nie działa, wyłączyłem więc go ale cieszę się z tej pamięci podręcznej.

Teraz kwestia jak podkręcać ten procesor? Bardzo był bym wdzięczny za dokładne wskazówki co tam robić w biosie, zwłaszcza z napięciami. Chciałbym go podbić na 3.6ghz, na więcej raczej nie liczę z uwagi na ram. Konfiguracja PC na moim profilu.

 

/podziękowania dla Couga i lukyeti - zawsze jakoś bałem się aktualizować bios a teraz okazało się jakie to proste

Link to post
Share on other sites

jak rozumiem mnożnik masz 14,5 dla 3,6 potrzebujesz fsb w okolicach 250

wchodzisz w cpu host control dajesz manual i ustawiasz szynę na 250

trzeba zmniejszyć (i tutaj jest sprawa nazewnictwa ostatni się kłóciłem na tym forum) wg mnie mnoznik ramu (jak pisze x6.66 to wg mnie mnozymy szynę 200 x 6,66 ) wg innych dzielnik dla ramu dobra nieważne

tutaj masz foto pisze memory clock x 6,66 zmniejsz na 5,33

http://www.tomshardware.com/reviews/amd ... 41-12.html

drugą sprawą jest ht link trzeba utrzymywać w granicach 2000 chociaż jak u mnie jest 2100 też nic się nie dzieje otrzymaasz to zmnieniąjac mnożnik w biosie w linijce cpu northbrige freq jest 10 trzeba zmienić na 8 i będzie git (250x8=2000)

dalej system voltage control z auto na manual

no i masz chyba cpu voltage control nie wiem jakie masz napięcie ale dla 3,6 stawiam że w granicach 1,44 będzie potrzebne więc musisz zaznaczyć np +0,125v (chyba masz 1,35 więc może daj na początek +0,1v)

to chyba wszystko po tym dajesz f10 zapis ustawień i zobaczymy czy wstanie jakby nie chciał się włączyć to zrestetuj bios śrubokrętem na płycie gdzie piszę clr cmos (dwa pręciki) lub wyjęcie baterii na chwilę mam nadzieje że nic nie zapomniałem możesz poczytać na necie jest masę takich tematów

zacznij od viewtopic.php?f=43&t=17326

gdybyś miał procka w wersji be wtedy zwiększasz mnożnik proca i napięcie i po sprawie

(ps możesz zacząć od 3,5GHz szynę wtedy daj 240 i resztę ustawień jak powyżej jak się uda to daj znać) będziemy testować temperatury

Link to post
Share on other sites

testowałeś pod obciążeniem? jakie temp?

nawet torture pisze w poradniku

HT Link Frequency dobieramy tak, by było poniżej 2100MHz. Przy szynie 230, można dobrać mnożnik x9

weź sprawdź jeszcze raz ten mnożnik

zobacz jeszcze ht link freq może tutaj ma być zamiast auto 2000

Link to post
Share on other sites

Hmm po prostu zrobiłem bez zastanowienia to co pisałeś i zmieniłem to cpu northbridge freq z 10 do 8 ale trzeba było też zmienić tą HT link freq z bodajrze auto na 8. Teraz jest dobrze. Biorę się za testy temp, co polecasz? Może być wPrime2003, czy trzeba jeszcze Orthosy i inne takie?

Link to post
Share on other sites

Przetestowałem OCCT na pół godziny- temperatury dobiły do 46 stopni i jakoś im się nie spieszyło rosnąć a w wPrime2003 do 48 stopni, obroty wentylatora na fortisie ustabilizowały się na poziomie 1100-1200rpm i temperatura już utrzymywała się na tym poziomie. Włączyłem również Crysisa, tym razem bez kręcenia grafy. Chodzi żwawiej, nie zacina przy zaglądaniu w 'snajperkę' i w kilku momentach jest znacznie lepiej. Można więc uznać, że OC zakończone sukcesem. Wielkie dzięki:)

 

Jeszcze jedna kwestia odnośnie mojego pcta- muszę przejmować się zasilaczem? Wybrałem go po przejrzeniu masy testów, okazało się, że jeśli chodzi o sprawność, kulturę pracy itp to jest bardzo dobry, natomiast czy da się stwierdzić czy wystarczy po OC procka i karty graf? Nie mam miernika, chciałbym wiedzieć tak orientacyjnie co sądzicie.

Link to post
Share on other sites

jak przejdzie godzinny test w occt to nie powinieneś mieć podstaw do obaw

Tu się akurat nie zgodzę.

Moje przygody z OC dowodzą, że nawet 4 godzinny test nie gwarantuje stabilności.

Komp po OC potrafił raz na tydzień czasem raz na miesiąc zrestartować się podczas grania.

Totalny random, ale dopiero podbicie napięcia zlikwidowało problem.

OCCT nie wykazał problemów.

Link to post
Share on other sites

dlatego nie używam occt co podkreślam na każdym kroku bo mnie akurat komp nie przechodził testu w occt za to spokojnie przechodził test w amd overdrive (tam jest porządnie katowany komp) i na tych ustawieniach grałem w wiedźmina chyba 12h i nic się nie zawiesiło dla mnie akurat occt nie jest żadnym wyznacznikiem stabilności a test z amd overdrive 10 różnych operacji na raz i w nich komp ma szansę się wykazać :)

a co do twojego postu powyżej może przyczyna tego była inna? nie pomyślałeś o tym?

Link to post
Share on other sites

a co do twojego postu powyżej może przyczyna tego była inna? nie pomyślałeś o tym?

Hmm, przez baaaardzo długi czas używałem sprzętu na stockowych zegarach i był stabilny jak skała. Potem po OC przez parę miesięcy miałem te problemy z restartem i po delikatnym podbiciu vcore wszystko od paru miesięcy pięknie gra.

Dlatego wyciągam wniosek, że cpu przy OC potrzebuje więcej napięcia niż wynikało z testu occt.

Coś jeszcze byś sugerował?

Link to post
Share on other sites

A co ze zjawiskiem degradacji procesora? Czytałem, że niektóre egzemplarze mogą pracować dobrze na pewnym napięciu, a za jakiś czas komputer może chodzić niestabilnie i wtedy trzeba podbić znów napięcie-ale to chyba podczas na prawdę ostrego OC.

Link to post
Share on other sites

/Nie widzę nigdzie opcji edycji...

 

Cougar masz rację, podczas grania wczoraj w age of empires 3 zdarzały mi się na chwilę dziwne 'zwiechy', następnie komp wysypał się przy crysisie- dźwięk przez jakiś czas był i muzyka słodko grała ale komputer na nic nie reagował, skończyło się resetem.

 

Dziś zwiększyłem napięcie, jeśli dobrze pamiętam na 4,5v (cpu-z pokazuje Core Voltage 1.440 V). Mam nadzieje, że teraz będzie wszystko dobrze.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...