Skocz do zawartości

Różnice w procesorach


Recommended Posts

Cześć,

może dla wielu to będą dość oczywiste pytania, ale jednak kto pyta ten nie błądzi i warto się dowiadywać ;p

Ostatnio zainteresowałem się procesorami i nie bardzo rozumiem czym się od siebie różnią. Zawsze ważne dla mnie było tylko ile ma rdzeni/wątków i jakie taktowanie, ale to chyba byłoby zbyt proste (?).

 

Dla przykładów wziąłem sobie:

I7 4790K vs. I7 6700K

Oba mają bardzo podobną cenę, oba mają 4 rdzenie i 8 wątków, ta sama pamięć podręczna L1, L2 i L3 (nie wiem co to znaczy, ale póki te same to bez różnicy ;p), ta sama Architektura 64 bit.

Jedyne czym się różnią, to jak dla mnie taktowanie turbo i to na plus dla starszego 4790K, przez co jak na mój rozum wychodziłoby że jest on lepszy od nowego 6700K?

 

Innym przykładem też z i7 będą tutaj 6 rdzeniowce:

I7 6800K oraz I7 6850K

Tutaj różnica w cenie jest już znaczna (około 200zł droższy jest 6850K), a mają razem 6 rdzeni i 12 wątków, tyle samo podane w pamięci L1, L2, L3, ta sama architektura 64 bit. 

Różnią się tym, że 6850K ma o 0.2GHz lepsze taktowania bez OC oraz lepszy mnożnik magistrali (x36, a 6800K ma x34, nie wiem co to oznacza). 

 

Kolejny powód do rozmyśleń to różnica między i5 oraz i7:

I5 7600K vs. I7 6700K

Różnica w cenie bardzo duża (o 400zł droższa i7), rdzeni tyle samo, ale i7 ma 2x więcej wątków. Pamięci L1 i L2 takie same, L3 6MB i5 vs 8MB i7. Architektura ta sama 64 bit.

No i różnica w taktowaniach bez OC - w turbo identyczne, jedynie podstawowe się lekko różni o 0.2GHz.

 

Jakie są więc tutaj różnice i czy mają one duży wpływ (np. na ilość fps w grach w miejscach procesorowych), na co zwracać uwagę kupując procesor?

Link to post
Share on other sites

nie ,  liczy się architektura ...

podam ci zresztą przykład - i5 6400 - 4 wątki - 2.7ghz więc lipa niby a taki fx8350 4ghz , 8 wątkow więc wygląda na mocny , nie ?

a w realu taki fx dostanie bardzo dużego łupnia od tego i5 .

Nie wiem jak to wytłumaczyć laikowi ale mam nadzieje że zrozumiesz że wątki i taktowanie to nie jedyne wyznaczniki wydajności i procesory w różnej architekturze w ten sposób porównywać nie można .

Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak to wytłumaczyć laikowi ale mam nadzieje że zrozumiesz że wątki i taktowanie to nie jedyne wyznaczniki wydajności i procesory w różnej architekturze w ten sposób porównywać nie można .

 

To jak jako np. potencjalny kupujący mógłbym wybrać najlepszy procesor w danym budżecie? Szczególnie dziwi mnie teraz ta różnica między 6700K i 4790K, gdzie jeden ma nowszą architekturę, a drugi wyższe taktowania turbo ;p 

Może być nie zupełnie łopatologicznie wytłumaczone to jakoś sobie to poskładam.

Link to post
Share on other sites

Lepszy jest 6700K.Ma wyższą wydajnoścć i można go sparować z lepszym ramem

Tylko jak robisz oc to lepszy będzie 6800K w nowych grach

 

A to fakt, nie przemyślałem że 4790K nie połączymy z ramem ddr4, ale to tym bardziej nie rozumiem czemu jego cena jest nadal tak wysoka, wyższa niż 6700K.

 

 

Co to za link powyżej? Nie o to IPC chodzi :Dhttps://en.m.wikipedia.org/wiki/Instructions_per_cycle

Rozumiem, że im więcej tych DP CPI z tej tabelki tym lepiej?

Link to post
Share on other sites

Nie będę się rozpisywał (nie mam na to czasu, chęci, ani wiedzy), ale... diabeł tkwi w szczegółach. Te same taktowania i ilości rdzeni/cache-u nie oznaczają identycznej wydajności, jeżeli architektura jest inna. Pod słowem "architektura" (budowa procesora) mieści się wiele aspektów m.in. obsługiwane zestawy instrukcji, rejestry, mechanizm predykcji, magistrale, asic-i i wiele innych. Nawet zmiana lokalizacji jednego fragmentu (bez jego udoskonalania) może mieć wpływ na wydajność (stąd tak duży wpływ ma proces technologiczny).

Czym się sugerować przy zakupie? Wydajnością, w zastosowaniach do których CPU kupujemy, mierzoną w rzeczywistych testach.

Link to post
Share on other sites

To, że starszy procesor trzyma cenę jest spowodowane czymś zupełnie innym. Otóż, ktoś kto posiada komputer na poprzedniej platformie i tak nie może kupić nowego CPU. Stoi więc przed wyborem zapłacić X za starszy CPU, albo zapłacić tyle samo za nowszy procesor, który jest szybszy o Y, ale zmienić przy tym całą platformę (MOBO i może RAM). Pytanie ile wynosi Y?

ASIC, to dedykowane mikro-układy. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Specjalizowany_uk%C5%82ad_scalony

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A to fakt, nie przemyślałem że 4790K nie połączymy z ramem ddr4, ale to tym bardziej nie rozumiem czemu jego cena jest nadal tak wysoka, wyższa niż 6700K.

 

 

To że 6700K jest lepszym wyborem od 4790K wynika z faktu że korzysta z nowszej podstawki co wiąże się z obsługa DDR4, poza tym to inny proces technologiczny inne nowe technologie i instrukcje, inna wydajniejsza zintegrowana grafika itd.. tu masz porównanie. https://ark.intel.com/pl/compare/80807,88195

 

6800K i 6850K to nie są te same procesory i nie różnią się one tylko taktowaniem, 6800K obsługuje 28 linii pcie a 6850K 40 linii.

https://ark.intel.com/pl/compare/94189,94189,94188

 

7600K i 6700K to 2 róże poziomy 6700K dysponuje HT i dlatego ma dwa razy więcej wątków i to robi robotę w przypadku aplikacje które pozwalają ten fakt wykorzystać natomiast seria 7 wykorzystuje min obsługę szybszej pamięci, nowsze iGPU i usprawnienia energetyczne architektury. https://ark.intel.com/pl/compare/97144,97144,88195

 

Dlaczego i7 4790K jest dalej drogi a no dlatego że jest to najszybszy procesor pod socket 1150 z obsługa ddr3 i szybszego już nie będzie. Sytuacja wygląda podobnie jak z płytami z chipsetem Z77 jest to już można powiedzieć stara technologia ale ceny mobo za 500zł to nie jest rzadkość. 

 

W przypadku rzeczy używanych o cenie nie decyduje to za ile ktoś chce to sprzedać tylko to za ile ludzie chcą to kupić, więc jeśli ludzie płacą za 4790K więcej niż za 6700k to znaczy że są w stanie tyle za to dać.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@up

 

nie tylko do kart graficzny ale ogólnie rzecz ujmując do innych urządzeń.

 

@spidster135

 

Generalnie większość "cywilnych" CPU posiada 16 linii pcie co pozwala na podłączenie bezpośrednio pod procesor karty graficznej z pełną szybkością x16 lub dwóch kart z szybkością x8 ale nie wszystkie płyty główne to umożliwiają zwykle najtańsze nie.

 

Chipset na płycie posiada połączenie z procesorem za pomocą dedykowanej magistrali, zwykle jest to pochodna pcie gen2 x4 lub gen3 x4 stąd pewne ograniczenie przepustowości między chipsetem a CPU.

 

Chipset posiada własne linii pcie do podłączenia różnych urządzeń min. kontrolery usb, sieci, czytnika kart, port m.2, dźwięk, lan, itd, lub druga lub kolejna karta graficzna. Obecnie konstrukcje które są posiadają np. Z77, Z87, Z97 - 8 linii gen2, Z170 - 20 linii gen3, Z270 - 24liniie gen3, itd. Różne warianty H i B mają inną liczbę co przekłada się na konstrukcje płyt głównych i ich cenę.

 

Istnieje możliwość podłączenia 2 kart graficznych jednej bezpośrednio do CPU x16 drugiej poprzez chipset jako x4 ale wtedy nie mamy możliwości skorzystania z SLI czy CF jest kilka płyt na rynku z taką możliwością.

 

Więc po co tyle linii w CPU np 28 czy 40 ano dlatego że:

- możemy podłączyć więcej GPU np 4 w konfiguracji x8 x8 x8 x4

- możemy podłączyć 2 GPU i 2 ssd nvme na pcie pod procesor, bo :)

 

jeśli mamy szybkie SSD np Samsunga 960Pro i podłączamy go na cywilnej płycie gdzie port m.2 jest podłączony pod chipset to nie uzyskamy maksymalnej wydajności z tego dysku, ponieważ między CPU a chipsetem jest węższa magistrala niż możliwości tego dysku.

 

Nawet jeśli mamy 16 + 24 linii na płycie to nie są one w pełni konfigurowalne wynika to z fizycznych możliwości płyty więc stworzenie konfiguracji np z 4 GPU w konfiguracji x8 x8 x8 x8 co daje 32 linie na płycie z chipsetem z270 jest niemożliwe.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dobra to trochę mi rozjaśniliście jak to wygląda, dzięki :)


Mam jeszcze takie pytanie, bo zacząłem czytać o Hyper Threadingu i wikipedia pisze tak "Dla każdego fizycznego rdzenia procesora system operacyjnyprzypisuje dwa procesory wirtualne (ang. virtual processors), a następnie dzieli obciążenie obliczeniami między nimi, jeżeli jest to możliwe.".

 

Powiedzmy że mam procesor 4.2 GHz, 6 rdzeni i 12 wątków, to tak na prawdę mam 6x te 4.2GHz czy 12x 4.2GHz?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...