Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć. Od roku jestem posiadaczem procesora i5-4690k, lecz dopiero ostatnio zacząłem mieć z nim problemy. Częstotliwość w  grach lata od 900 do 1500MHz, przez co moje FPSy, które powinny być powyżej 300, są na poziomie 90-150. Nie wiem co mam robić. Dokładne specyfikacje mojego komputera to:

 

 

CPU: i5-4690k

GPU: Gainward GTX 1060 6GB

Motherboard: Asus Z97-P

RAM: Ballistix Sport 8GB DDR3 1600MHz

OS: Windows 7 Ultimate x64

Zasilacz: Silentium PC Vero M1 600W

 

Co już próbowałem robić:

 

- zaktualizowałem BIOSa -

- zrobiłem test Intel Extreme Tuning Utility https://i.gyazo.com/dd287189ffcebbe084a3e036b55f03d1.png oraz Prime95, w którym częstotliwość w grze nie podskoczyła -

- wyłączyłem wszystkie opcje oszczędzania energii w biosie, w Windowsie upewniłem się że mój plan oszczędzania energii jest wyłączony, ustawiona jest wysoka wydajność -

- resetowałem BIOSa do ustawień fabrycznych -

 

 

 

Komputer jest czyszczony na bieżąco. Pastę w procesorze wymieniam co kilka miesięcy, sprężonym powietrzem czyszczę MOBO i GPU. Jak wcześniej wspomniałem ma dopiero rok. Mam nadzieję, że nie mam problemu z procesorem ani płytą główną - ponieważ wydałem trochę pieniędzy już i szybko na nowe podzespoły nie uzbieram.

 

Mam nadzieję, że jesteście w stanie mi pomóc. Jak coś stawiam piwo.

 

Link to post
Share on other sites

Z tego zdjęcia za dużo nie wynika. Daj zdjęcie z włączonego prime i np hwinfo. Procek kręcony? :P

 

Dziękuję za odpowiedź,

Prime95 włączyłem na okres około dziesięciu minut, po jakichś sześciu doszedł do stówki. [ten test najbardziej obciążający procesor, nie Blend]

 

472556630bd6b315229677c49463170d.png

e01934e97eb5c70486046b20f6121846.png

 

Jeżeli zrobiłem źle zdjęcia lub Prime95 musi chodzić dlużej - daj mi znać.

Aha - rozmawiałem też z kolegą, mówi że to dziwne, że procesor który niby chodzi 4x 1.5GHz w grach ma takie temperatury po 6 minutach, mu 4x 4.4GHz w teście Blend robi się max 90 stopni.

 

^^ Filmik z gry. W lewym górnym rogu jest co się dzieje z MSIAfterburner podczas stress testu.

Edytowane przez rxq1337
Link to post
Share on other sites

Spartan jest wydajnością na poziomie BOX'a, ale o wiele cichszy. Do OC się nie nadaje. Na dodatek ten CPU ma glut pod IHS, który tylko pogarsza sprawę. I jakby zrobić delid(skalpowanie) to tak -10*C.

 

Tutaj dla przykładu: http://forum.pclab.pl/topic/1044122-i5-4690k-Wysokie-temperatury/ z Dark Rock Pro 3 dużo lepsze chłodzenie 4.4GHz 1.182v i 95*C.

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites

Spartan jest wydajnością na poziomie BOX'a, ale o wiele cichszy. Do OC się nie nadaje. Na dodatek ten CPU ma glut pod IHS, który tylko pogarsza sprawę. I jakby zrobić delid(skalpowanie) to tak -10*C.

 

Tutaj dla przykładu: http://forum.pclab.pl/topic/1044122-i5-4690k-Wysokie-temperatury/ z Dark Rock Pro 3 dużo lepsze chłodzenie 4.4GHz 1.182v i 95*C.

 

W takim razie będę się przykładał do jego wymiany, dziękuję.

Ale ogólnie jechałem cały czas na stockowym - i na stockowym mam te wszystkie same problemy z tą częstotliwością.

Link to post
Share on other sites

Procek nimby na 4.1GHz toś go kręcił? Jakie napięcie mu dałeś? I gdzie ty widzisz te 1.5GHz boś chyba patrzymy na coś innego  :roll:

A po za tym to chłodzenie powinno być gorące jak taka temperatura czy zimne jest? :P

 

Podkręciłem go ostatnio, żeby się upewnić że wszystkie opcje związane z oszczędzaniem energii są wyłączone, napięcie jest na 1.185 - ale to nie działa na 4100MHz tylko na 900-1900 max. I widzę to przez MSIAfterburner w grach. Tak samo moje FPSy są jakoś trzy razy mniejsze niż były.

Link to post
Share on other sites

Ale zdajesz sobie sprawę ,że to taktowanie GPU czyli grafy a nie CPU czyli procka  :P Z tego co pokazujesz( mogę się oczywiście mylić). Jak dajesz filmik to byś dawał większe cyferki. Nagraj filmik np. z cs w oknie a koło tego program Hwinfo64 i przesuwaj go by było widać wszystkie informacje i trochę dłuższy.

Spróbuj zwiększyć wirtualny ram. I byś odpowiedział na pytanie wyżej co było  :P

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...