Skocz do zawartości

msi z77a-gd55 - problem z uruchomieniem komputera


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez greg326,

Recommended Posts

Cześć,

 

Od kilku dni mam problem z płytą Z77A-GD55. Po wciśnięciu przycisku power komputer uruchamia wentylatory, jednak monitor, klawiatura i myszka pozostają bez sygnału (cały tylny panel złącz). Początkowo myślałem, że pomoże wymiana baterii BIOS (miała już 5 lat), jednak pomogło tylko na kolejne uruchomienie a teraz jest to samo.

 

Teraz prawie nie udaje się go włączyć (nie mam sprawdzonego sposobu jak to zrobić, nie pomaga też reset BIOS przyciskiem na tylnym panelu lub zworką na płycie). W 90%-95% przypadków płyta odpala bez zasilenia tylnego panelu. Proszę o poradę co robić w tej sytuacji. Z komputerem do tej pory nie było żadnych problemów i teraz po udanym uruchomieniu pracuje normalnie kilkanaście godzin.

 

Komputer nie był kręcony, nic nie było przy nim robione od kilku lat, obudowa ma kilka wentylatorów i jest przewiewna. Nie wiem co tu jeszcze podejrzewać oprócz płyty.. zasilacz to Be Quiet BN193 600 W (ma zapas mocy), RAM Kingston HyperX 2x4GB Predator Series KHX18C9T2K2/8X.

 

Bios był aktualizowany chyba 2 lata temu do najnowszej wersji (nie ma obecnie nowszej). 

 

Będę wdzięczny za jakąś sugestię

Edytowane przez greg326
Link to post
Share on other sites

Dzięki za zainteresowanie. Płyta fizycznie wygląda na nietkniętą, także przynajmniej "na oko" nie jestem w stanie niczego stwierdzić. W tym roku komputer kończy 5 lat ale zawsze dbałem o to żeby miał czym oddychać, więc mam nadzieję że się płyta nie utleniła ;-). 

 

Teraz zrobiłem mu restart i wstał bez problemu. Jutro rano pewnie nie będzie już tak kolorowo..

Link to post
Share on other sites

 

 

Jutro rano pewnie nie będzie już tak kolorowo..
To jest tak jakby potwierdzeniem, że na zimnym sprzęcie coś nie łączy prawidłowo. Sprawdź jutrzejsze włączenie PC po wcześniejszy lekkim podgrzaniu np suszarką płyty w okolicach chipsetu, potem uruchom komputer.
Link to post
Share on other sites

To jest tak jakby potwierdzeniem, że na zimnym sprzęcie coś nie łączy prawidłowo. Sprawdź jutrzejsze włączenie PC po wcześniejszy lekkim podgrzaniu np suszarką płyty w okolicach chipsetu, potem uruchom komputer.

Tak zrobię i dam znać jakie były efekty. Sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie. Pewnie skończy się na tym, że będę musiał serdecznie podziękować UE za luty bezołowiowe..

 

aktualizacja 21.09...........................

Dziś rano komp wstał za pierwszym razem bez grzania suszarką. Kolejny raz próbowałem go włączyć wieczorem i skończyło się na 10 próbach odpalania bez efektu, użyłem suszarki na chipset i okolice (tak, że był gorący po dotknięciu radiatora), odpalenie na ciepło się nie powiodło. Podgrzałem okolice pamięci i tylnego panelu i też nic. 

 

Następnie odpiąłem kabel zasilający i zresetowałem bios... i wtedy komp wstał.. po wejściu do biosu i restarcie znów porażka... Spróbowałem ostatni raz odpiąć zasilanie na chwilę (już bez resetu BIOS) i tym razem wstał.. ma to jakiś sens? :-( 

Edytowane przez greg326
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Wygląda na to, że pomogło wgranie nowej kopii BIOS. Nie była to aktualizacja, bo miałem zainstalowaną tą samą wersję (najnowszą) ale musiała być w jakiś sposób uszkodzona. 

 

Podobno nie jest to odosobniony przypadek jeżeli chodzi o MSI Z77A-GD55. 

 

Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi w tym temacie.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...