Skocz do zawartości

Porządny router w cenie 300 - 400 zł ( zamiast FUNBOX-a )


Recommended Posts

Witam wszystkich.

 

Niedługo rezygnuję z neostrady i będę zmuszony oddać router Funbox.

Stąd moje pytanko do Was. Jaki router polecilibyście dla mnie w podanym przedziale cenowym? Obecnie korzystam z prędkości 80 Mbit, jednak chciałbym aby zakup był przyszłościowy, bym nie musiał ponownie zmieniać routera, w przypadku zwiększenia prędkości łącza. Router będzie współpracować z kartą sieciową TP-LINK TL-WN822N której używam. Zależy mi na maksymalnej stabilności działania Wi - Fi.

Poza tym z Wi - Fi korzystam za pomocą laptopa i smartfona. Do routera musi być też możliwość podłączenia kabla telefonicznego od telefonu stacjonarnego.

Link to post
Share on other sites

Internet nie jest po linii telefonicznej, lecz przez Wi-Fi. Do routera podłączony jest kabel telefoniczny, ponieważ korzystam z telefonu internetowego. Tak wiem, że dostałbym router od nowego dostawcy internetu, lecz w zamian za router od niego muszę płacić miesięczny abonament za niego i korzystniej mi po prostu wyjdzie zakup routera niż jego " dzierżawa " od dostawcy internetu.

Link to post
Share on other sites

Wi-Fi to już kwestia twojej sieci lokalnej, Internet jak sam piszesz trafia do Ciebie linią telefoniczną.

Jakiego telefonu używasz? Piszesz o telefonie internetowym co sugeruje telefonie Voip. Wtedy musisz mieć telefon z bramką voip lub kupić osobną bramkę czy router-kombajn, który oferowałby też taką funkcjonalność.

Link to post
Share on other sites

Napiszę nieco inaczej, bo może wprowadzam w błąd. Otóż pomińmy kwestię telefonu, gdyż po 1 i tak zamierzam z niego zrezygnować,  a po 2 u nowego operatora aby mieć internet będę musiał podłączyć router jedynie to gniazda prądowego. Zatem interesuje mnie taki właśnie router który będzie dawał taką możliwość, oraz dopóki nie zrezygnuję z telefonu stacjonarnego  możliwość podłączenia kabla do routera ( internet będzie od innego operatora niż telefon stacjonarny ). Być może wyrażam się nieprecyzyjnie, ale po prostu niezbyt znam się na technologiach internetowych. 

 

I zapomniałem napisać co ważne - chodzi o router LTE z Wi-Fi. Operator proponuje mi router Huawei B315, jednak w związku z kosztami jakie są związane z jego dzierżawą wolę kupić sam.

Link to post
Share on other sites

Czyli zamierzasz przejść na Internet mobilny. Nie wiem czy to dobry wybór patrząc na obciążenie i jednocześnie ograniczenia sieci komórkowych. Na pewno będzie to spory krok wstecz względem neo 80Mbit. Ale odpowiadając na pytanie, routera który miałby modem VDSL pod obecne łącze Orange i modem LTE pod przyszłe łącze komórkowe nie ma na rynku. Modele takie jak VR400 TP linka czy FritzBox 3490 mają obsługę VDSL, ale już do LTE potrzebujesz zewnętrzny modem.

W takim wypadku polecałbym dotrwać na obecnym sprzęcie do końca umowy z neo. Natomiast dobrym routerem pod Internet mobilny byłby np Huawei B593 czy B525, gdy zależy ci na agregacji łącza LTE-A (główna zaleta to przynajmniej w teorii większe możliwe do osiągnięcia szybkości Internetu).

Link to post
Share on other sites

Dziękuje za Twoje wyjaśnienia i poświęcony dla mnie czas. Oczywiście do końca umowy z neo będę używać nadal wyłącznie funbox-a, a nowy router zakupię dopiero w momencie przejścia na internet innego operatora.

 

Myślę, że B525 byłby jednak lepszym wyborem w moim przypadku? Tylko czym się różni model B525 od B525s ?

Edytowane przez raventes
Link to post
Share on other sites

Jeśli jesteś w bliskiej odległości od BTS operatora, z którym masz zamiar podpisać umowę, to zakup modelu routera z obsługą LTE Advanced może mieć sens. Mówiąc o bliskich odległościach mam na myśli ok. 1km w linii prostej. Przy większych odległościach pożytku z droższego routera może nie być i aby wykorzystać potencjał musiałbyś zainwestować w anteny zewnętrzne. A to kłopotliwy temat w przypadku LTE-A http://forum.benchmark.pl/topic/250063-antena-lte-do-routera-huawei-e5186/

B593 zapewnia osiągi do 100Mbit w przypadku pobierania danych. W praktyce spodziewałbym się bardziej 10-30 procent tej wartości. Przed podpisaniem umowy możesz potestować jak działa Internet mobilny w twojej okolicy, np wykorzystując telefon z LTE.

Link to post
Share on other sites

Więc myślę, ze warto rozważyć zakup routera obsługującego LTE - Advanced, ponieważ na pewno odległość w linii prostej jest poniżej 1 km,a dodatkowo nie jest zasłonięta żadnymi budynkami. Tylko, że nie chciałbym wykraczać poza założony budżet na zakup takiego routera.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...