Skocz do zawartości

Wymiana i5 4690k


Recommended Posts

Cześć, zastanawiam się nad wymianą swojego i5 4690k na jakieś i7. Rozumiem że wymieniać go na i7 4790k nie ma sensu. Wymiana na i7 5xxx/6xxx/7xxx wiąże się z wymianą płyty głównej (msi z97-g43) i ramu (mam 8gb savage ddr3). Pozostałe części mojego komputera to: zasilacz thermaltake smart se modular 530w / dysk hdd + sdd / msi gtx970 / cooler grandis xe1236

Opłaca się wymieniać tego procka? Jeśli tak, to na co i jaki byłby tego koszt.

 

Jeśli chodzi o zastosowanie to czasami gram sobie w path of exile/hearthstone, czasami w coś bardziej wymagającego/nowszego. Czasami odpalam też sobie streama, a przy path of exile po nowym update fpsy strasznie skaczą.

Link to post
Share on other sites

 

 

Rozumiem że wymieniać go na i7 4790k nie ma sensu.

Dlaczego? Przyrost wydajności w kolejnych seriach nie powala.

 

 

wymagającego/nowszego

Jakieś przykłady?

 

Jeśli koniecznie zmieniać na nową platformę to lepiej zaczekaj na nowe procki intela.  

Link to post
Share on other sites

Dlaczego? Przyrost wydajności w kolejnych seriach nie powala.

 

 

Jakieś przykłady?

 

Jeśli koniecznie zmieniać na nową platformę to lepiej zaczekaj na nowe procki intela.  

Tak słyszałem. Przy zakupie swojego komputera już czytałem że brać i7 nie ma sensu, bo "paanie tej i5 to nawet w połowie nie wykorzystasz" no i du*a, bo procesor ewidentnie nie wyrabia przy poe/h1z1

 

Jeśli chodzi o nowe tytuły, to nie wiem, ale jeżeli najdzie mnie ochota na zagranie w coś nowego to chciałbym bez przeszkód sobie w to zagrać. Niekoniecznie na ultra, bo rozumiem że 970tka nie jest już wystarczającą kartą. Na streamie też na pewno chciałbym odpalić h1/poe/pillarsy/divinity/dd czy chociażby csa i nie czuć że komputer się męczy.

 

Tylko czy zmiana na nową platformę zapewni mi stream w normalnej jakości w/w gier i jaki będzie koszt takiej wymiany.

 

Nie do końca rozumiem po co zmieniać (chyba, że dążysz do wartości wyższych niż 60 fps). Ostatecznie, jeżeli rzeczywiście czujesz braki, to i7 4790k da Ci jakiś 30% wzrost wydajności. Jeżeli to za mało musisz niestety zmienić platformę.

 

Dążę do tego, żeby móc odpalić stream z w/w gier w normalnej jakości, bez skaczących fpsów i konieczności zmiany presetu, co powoduje spadek jakości streama mimo wysokiego bitrate'u. Jeśli stream będzie działał, to bez streamu tym bardziej, więc uznajmy to za wyznacznik.

Link to post
Share on other sites

do streamu potrzeba proców z większą ilością rdzeni . jak byś kupił ryzena 7 to byś dopiero odczuł kopa przy streamingu bo w procu byłby zapas i by nie było różnicy stream czy nie .

Jednak jeżeli twój proc się dobrze kręcił to w niektórych grach mógł by być lekko niższy fps ale za to stabilny .

Link to post
Share on other sites

Procesor podkręcony i albo przez to się zdupił bo wydajność fatalna, albo przez te update'y gier. Teraz pracuje na 4.4ghz bodajże. 

Czy jestem pewny że procek nie wyrabia? Gram w gry wydaje mi się bardziej oparte na procku niż na karcie graficznej. Ponadto w h1z1 bez streama da się grać, natomiast po odpaleniu streama na "podstawowych" ustawieniach wywala na czerwono że przeciążony enkoder, w grze lagi, na streamie lagi - generalnie patologia się dzieje.

 

Tam wyżej kolega polecał i7 4790k i +8gb ramu. Nie wiem czy to na pewno pomoże. To znaczy, ciężko mi oprzeć decyzję o opinie jednej osoby, nie umniejszając doświadczeniu kolegi wyżej. Po jednym poście na forum i to tak ogólnym, ciężko cokolwiek powiedzieć.

Link to post
Share on other sites

Jesteś pewien, że w podanych grach nie wyrabia CPU?

 

O właśnie - kluczowe pytanie :)

 

Autor tematu napisał, że ma 970-tkę. Coś czuję, że to właśnie grafa może być "wąskim gardłem".

 

Co do streamów - to tak, większa liczba wątków w i7 będzie pomocna.

 

Generalnie trzeba sprawdzić jak się ma użycie procka, grafy oraz RAM-u w tym H1Z1. Pomoże nam to stwierdzić co się zapycha (CPU czy GPU) oraz czy trzeba dołożyć pamięci. Najlepiej w MSI Afterburner.

Link to post
Share on other sites

O właśnie - kluczowe pytanie :)

 

Autor tematu napisał, że ma 970-tkę. Coś czuję, że to właśnie grafa może być "wąskim gardłem".

 

Co do streamów - to tak, większa liczba wątków w i7 będzie pomocna.

 

Generalnie trzeba sprawdzić jak się ma użycie procka, grafy oraz RAM-u w tym H1Z1. Pomoże nam to stwierdzić co się zapycha (CPU czy GPU) oraz czy trzeba dołożyć pamięci. Najlepiej w MSI Afterburner.

 

sprawdziłem to na szybko w path of exile. gdzie wydawało mi się że to procesor robi większą robotę niż karta a wg msi afterurnera użycie gpu jest na poziomie 90-95% co jest dla mnie mega dziwne, bo nawet przy wiedźminie 3 tyle nie miałem. Użycie cpu1-4 50-70%, ram ok. 5500mb.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...