Skocz do zawartości

notebook, ultrabook z wydajną baterią dla studenta


Recommended Posts

Witam.

Muszę w najbliższym czasie zakupić dla mojego syna, który został studentem notebooka z wydajną baterią.

Absolutnym priorytetem jest wydajna bateria gwarantująca nieprzerwaną pracę  w okolicach 10h przy normalnym korzystaniu z aplikacji biurowych i przeglądaniu zasobów sieci internet.

 

Wymagania stawiane dla takiego sprzętu to:

wydajna bateria

matryca max 14 cali

ram - 4GB

HDD - 64-128 SSD

wydajność - gwarantująca komfortową pracę dla aplikacji biurowych, multimediów, przeglądarka z kilkoma otwartymi oknami.

 

Budżet jakim dysponuję to 2-2,5tys. zł.

 

Nie interesują mnie jakieś dziwactwa i hybrydy typu laptop i tablet w jednym.

Sprzęt wykorzystywany będzie jedynie do codziennej pracy na uczelni, pracy z aplikacjami biurowymi, do przeglądania zasobów sieciowych. Stąd decyzja o wyborze dysku ssd flash, co przełoży się na dłuższą pracę na baterii. Wydajność jest więc sprawą drugorzędną.

Jeśli macie jakieś sprawdzone propozycje, będę wdzięczny. Nie chcę kupować sprzętu w oparciu o naciągane często parametry techniczne. Wolę zdać się na Was.

Pozdrawiam.

 

 

Link to post
Share on other sites

http://allegro.pl/dell-latitude-e5440-i5-4300-8gb-128gb-gt720-w10-i6930910148.html

 

Jest wszystko czego potrzeba:

- System operacyjny

- 14 cali

- 8GB pamięci RAM

- Dedykowana karta graficzna (wyłączona gdy nie jest potrzebna)

- SSD 128GB

- Dobry procesor wystarczający do wszystkiego

- Bateria ok. 6-8 godzin pracy z włączonym WiFi wg. notebookcheck.net (sam jestem studentem i 10 godzin pracy bez wifi jest nieosiągalne w tym przedziale cenowym)

Edytowane przez thegoghe
Link to post
Share on other sites

thegoghe​ - dzięki za szybką odpowiedź.

Specyfikacja bardzo ciekawa. 

Napisz jeszcze proszę, czy te 6h w realiach studenckich wystarczy?

W realiach studenckich ? Na uczelni mamy przecież w każdej sali gniazdka w dużych ilościach. Wykłady to tutaj juz trochę trudniej aczkolwiek wszystko do ogarnięcia. Zależy oczywiście od kierunku. W krytycznych sytuacjach polecam POWERBANKA>

Link to post
Share on other sites

Potrzebujesz system operacyjny? Jeśli niekoniecznie to dobrą propozycją może być Dell Vostro 5468. Przykładowa konfiguracja bez OS http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6959681004 Na innej aukcji można kupić tą samą konfiguracje z win 10 Pro za trochę ponad 2500. Plusem tego modelu jest aluminiowa obudowa, podświetlana klawiatura, matowy ekran 14" HD. Są dostępne też konfiguracje z czytnikiem linii papilarnych ale to już większe kwoty. To sporo lepsza IMO opcja niż wymieniony wcześniej latitude. Nowsza, bardziej energooszczędna generacja CPU włącznie z RAM już ddr4, dysk ssd M.2 ze slotem na drugi dysk. Gwarancja 36 miesięcy producenta, nie sklepu jak w ofercie wyżej - w przypadku awarii to sprzedawca dyktowałby warunki naprawy takiego laptopa. W dodatku to jakiś leżak z zagranicy w przepakowanym pudełku, z wcale nie niską ceną. I5 4300U miał premierę w 2013 roku, więc już dawno. Pożytek z grafy klasy gt 720M również żaden. Pograć nie pogramy, a dodatkowy ciężar daje się we znaki.

Bateria jeśli zapewni 5-6 godzin ciągłej pracy powinno być całkowicie wystarczająco. Jako były student mogę powiedzieć, że nie wyobrażam sobie spędzać 10 godzin przy komputerze. Notatki z reguły korzystniej i tak robić pisemnie. U niektórych wykładowców arogancko wystawiony laptop nie jest mile widziany.

Link to post
Share on other sites

Longhorn​ - dzięki za pomoc w wyborze. System jest sprawą drugorzędną - zawsze można dokupić klucz do windowsa.

Póki co analizuję ofertę rynkową i dużo czytam...


Dziś wpadł mi w ręce Lenovo miix 300. Niestety maleństwo jest zbyt małe by można było komfortowo z niego korzystać.

Z racji idealnego stanu - praktycznie nówka i możliwości bezgotówkowego rozliczenia w równowartości 400zł. zostawiłem go sobie jako gadżet do pracy - multimedia, filmy, tv online.

Niestety syn stwierdził, że musi to być większa maszyna i problem leży nie tylko w małej matrycy ale przede wszystkim w małej klawiaturze. Więc nadal drążę temat a w międzyczasie podjedziemy gdzieś do jakiegoś marketu by na miejscu "przymierzyć się" do jakiejś 14-tki.


Praktycznie zdecydowałem się na proponowanego dell`a jednak zastanawiam się nad wyborem konfiguracji z większą pamięcią ram 8GB i z dodatkowym dyskiem hybrydowym 500GB. I tutaj pytanie. Czy taki dodatkowy dysk hybrydowy znacznie skróci żywotnośc baterii? Jak się to odbije na czasie pracy sprzetu? Jest możliwość programowego wyłączenia dysku podczas mobilnej pracy i ponownego włączenia go w domu gdy sprzęt podpięty jest do ładowania? Myślę, że w menadżerze urządzeń powinno się to dać zrobić.

http://allegro.pl/dell-vostro-5468-i3-8gb-128ssd-500sshd-alu-pods-i6959680959.html

Link to post
Share on other sites

Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad dyskiem może lepiej wziąć dysk zewnętrzny i podłączyć gdy będzie potrzeba. Przy podłączeniu przez USB 3.0 transfer praktycznie nie różni się od tego przy bezpośrednim połączeniu przez sata. Dodatkowy dysk nie skróci drastycznie czasu pracy na baterii, pobór prądu jak widać nie jest duży http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3004159.html

Konfiguracja z 8GB RAM to b.dobry wybór. Jeśli dopłata do Intela 7gen byłaby nieduża warto to zrobić.

Link to post
Share on other sites

Chcę się zmieścić w założony budżecie 2500zł.

Dopłacając zaledwie 150zł. do zaproponowanej przez kolegę Longhorn konfiguracji zyskuję dodatkowe 4GB ramu i dysk hybrydowy 500GB i mieszczę się w zakładanym budżecie.

http://allegro.pl/dell-vostro-5468-i3-4gb-128ssd-mat-mat-alu-pods-kl-i6959681004.html

vs

http://allegro.pl/dell-vostro-5468-i3-8gb-128ssd-500sshd-alu-pods-i6959680959.html

Napiszcie jeszcze proszę jak to jest z tymi kluczami do licencji windowsa 10 sprzedawanych na aukcjach za kilkadziesiąt zł?

Widziałem takie klucze nawet za 20zł :-( To nie jest jakaś ściema?

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Laptop zakupiony, intensywnie użytkowany więc podzielę się moimi spostrzeżeniami.

Kupiliśmy DELL`a w bogatszej wersji 8GB z dodatkowym dyskiem hybrydowym 500GB.

Rewelacyjne wykonanie, świetna ergonomia. Oryginalny klucz do win 10 - nowy, nie używany za 45zł - instalacja bezproblemowa, błyskawiczna. Wsparcie techniczne dell`a wzorowe - system zaktualizował szybko najnowsze sterowniki.

Po wyłączeniu zbędnych usług w tle, BT i wifi syn odnotował rekordowy czas pracy na baterii przy korzystaniu z Worda 11-12h. Korzystając w przerwach z wifi czas pracy nieznacznie się skraca. 

Podsumowując. Sprzęt idealny do codziennej pracy, gwarantujący długi czas działania. 

PS

Za 10zł kupiłem nowy klucz do najnowszego pakietu office`a - klucz jednorazowy do jednorazowej instalacji. Po przeinstalowaniu systemu klucz już nie będzie aktualny. Zrobiłem więc kopię systemu - obraz za pomocą programu acronis true image - by w razie potrzeby przywrócić kopię z aktywowanym pakietem office`a. Acronis true image bez problemu przywraca na tym sprzęcie system z wcześniej utworzonego obrazu - bałem się że z dyskami ssd może być z tym problem ale udało się :-)

Zestaw wraz z dedykowaną torbą dell`a wyniósł 2450zł. Zmieściłem się w zakładanym budżecie - zostało jeszcze na bezprzewodową mysz Logitecha :-)

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...