Skocz do zawartości

Lenovo Legion Y520 - SSD m.2 - wyjaśnienie i pomoc


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez prohans,

Recommended Posts

Witam.

Przymierzam się do kupna laptopa - Lenovo Legion y520. Znalazłem ciekawą ofertę z kartą graficzną GTX 1050ti, lecz komputer jest wyposażony tylko w dysk HDD. Chciałbym dokupić i zamontować dysk ssd na złącze m.2 .

Problem w tym, że po prześledzeniu postów na innych forach pogubiłem się. Laptop odczytuje tylko dyski na interfejsie PCI-E. Ale po czym odróżnić taki dysk od dysku na interfejsie Sata/mSata. Tak samo czym się różni dysk na PCI-E od dysku na PCI-E NVME. 

Ewentualnie poprosiłbym do o jakąś propozycję dysku 120-128gb do 300zł. 

Dzięki i pozdrawiam. 

Link to post
Share on other sites

Przeglądając zdjęcia dysków zauważyłem różnicę w złączu ( tak mi sie wydaje że to chyba to ) - mSata ma 2 wcięcia po bokach , natomiast PCI-E ma tylko jedno z jednej strony tak jak ten Plextor. Z tym że często w wyszukiwarkach - chyba nawet na morele o ile dobrze pamiętam - jest w opcjach filtrowania interfejs PCI-E x4 oraz PCI-E x4 NVME - no i o co chodzi z tym NVME. 

Ten Plextor ciekawy ale ponad mój budżet. Potrzebował bym czegoś tańszego tylko pod system i kilka programów, gdyż w miejsce normalnego HDD będę chciał zamontować swojego SSD z komputera ( crucial mx200 250gb ) a owego HDD zrobić na dysk zewnętrzny pod USB - i tak jest to wolnoobrotowy dysk więc za dużej prędkości transferu on nie osiąga. 

Link to post
Share on other sites

Ogólnie jest zamieszania trochę z M.2 bo masz 2 różne klucze w złączach B i M, oznaczają one max obsługiwany protokół PCI-e dokłądnie 2.0 lub 3.0, prędkość złącza x2 i x4 są już zależnie jak od tego ile producent linii pod złącze podpiął. Do tego wszystkiego dochodzą protokołu AHCI i NVMe, które mogą w teorii działać na złączach z kluczami B i M, ale zazwyczaj dyski pod AHCI mają oba wycięcia na B i na M, kosztem max prędkości, ale są wyjątki co mają M (np wersja AHCI samsunga 951 ), lub B. Dyski pod NVMe mają zwykle klucz M, aby wykorzystać prędkość PCI-e 3.0 x4, choć są takie co obsługują tylko PCI-e 2.0 x4 mimo takiego złącza, przez ograniczenie kontrolera. 
mSATA to zupełnie inne złącze, nie wejdzie nawet w m.2 (tak samo jak wynalazki jak EeePC i mPCI-e), tak samo mSATA nie zadziała wpięte bezpośrednio pod PCI-e mimo że fizycznie jest identyczne jak dyski na nie. 

Ogólnie poplątane z pomieszanym przy tych złączach, radzę oszczędzić sobie bólu głowy z przebijaniem się przez to. 

Ps zakładam że złącze ma długość 80mm i klucz m, możesz to sprawdzić jak będziesz mieć laptopa. 
Taniej masz jeszcze szybszego samsunga SM961 128GB 338zł, nie zauważyłem go wcześniej, to już jest bestia wydajności. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Rozumiem. Próbowałem na samym benchmarku jak i innych forach o tym poczytać - trochę się to miesza. Ogólnie wiem że laptop wspiera złącze PCI-E x4 ( nie wiem co z tym NVME ). W specyfikacji jest podane że format dysku to M.2 2280 czyli tak jak wspomniałeś 80mm. 

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, lecz skoro to ma być dysk tylko pod system to jakoś nie ciągnie mnie na MLC. W przypadku komputera kupiłem dysk na kościach MLC ale to miał być dysk na system i kilka gier + programy. Tutaj wiem definitywnie że dysk będzie tylko pod system i kilka programów więc wydaje mi się że TLC starczy, jakoś bardziej przywiązuję wagę aby kontroler był dobry. Do 300zł na morele znalazłem dysk Adaty 120gb:

https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-sx7000-128gb-pcie-x4-nvme-asx7000np-128gt-c-1217374/

Oprócz tego w laptopie będzie SSD Cruciala a fabryczny HDD zamontuje do obudowy zewnętrznej i będę używał pod kablem usb.

Co do laptopa , jest zamówiony i jutro powinien być. Sprawdzę dokładnie opis złacza m.2 jaki dysk będzie pasować, lecz ze wstępnych poszukiwać na forum lenovo, w.w. dysk adaty będzie działać tym bardziej że jest to dysk fabrycznie montowany w tych laptopach, które można kupić na allegro.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Jeśli to ma być dysk pod system to chyba oczywiste że musi być to MLC a nie TLC. Na 128GB zmieścisz też sporo programów.

 

Inna sprawa to taka że ten SX7000 128GB to chyba najwolniejszy dysk NVME jaki widziałem :D Parametry ma niewiele wyższe niż dyski pod SATA3. 660/450 r/w i 35k/95k IOPS no to sorry ale szału niema żadnego przy cenie 289zł.

Dla porównania Plextor PX-128M8PeG 1600/500 r/w i 120k/130k IOPS za 349 zł i bezkonkurencyjny SM961 3100/700 r/w 330k/170k IOPS za 338zł.

Wiec ta Adata to jakieś nieporozumienie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
jakoś bardziej przywiązuję wagę aby kontroler był dobry.

 

ADATA SX7000 128GB 289zł (SM2260G + Micron 3D TLC :majty:

Sequential Read 660 MB/s 

Sequential Write 450 MB/s

Random Read IOPS 35K IOPS 

Random Write IOPS 95K IOPS

No to powodzenia :D

Link to post
Share on other sites

Nie kombinuj tylko bier tego samsunga sm961. Będziesz mega zadowolony. Mam go u siebie więc mogę coś powiedzieć. 

Edit kokos // brak argumentacji
( to proszę powiedz cokolwiek odnośnie ceny, opłacalności, osiągów, czy nawet żywotności, "Mam więc polecam" nie jest argumentem, nie chce musieć skreślać postów, zwłaszcza tych "dobrych" )

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ehh to najwyżej się wstrzymam na chwile, dozbieram i kupię Samsunga. Brałbym teraz gdyby nie brak $$$, które wyłożyłem aktualnie na laptopa. Oczywiście plusiki dla pomocnych użytkowników ;) . Dzięki wielkie za propozycje i wyjaśnienia.

Edytowane przez Puciek15
Link to post
Share on other sites
Ehh to najwyżej się wstrzymam na chwile, dozbieram i kupię Samsunga.

To jest najrozsądniejsza decyzja, ten ADATA SX7000 128GB za 289zł to na serio wtopa za tą kasę. Pamiętaj aby sprawdzić to złącze (klucz, i długość), oraz czy masz śrubkę mocującą, bo prawie wszystkie dyski przychodzą bez niej. 

 

http://media.kingston.com/images/ssd/faq/M2-FAQ-Q17_BOTTOM.png

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Cześć. Posiadam legion y520 wersja z i5 chociaz nie wiem czy to ma jakieś znaczenie. Chce sobie dołożyć dysk ssd m.2 a mówiąc szczerze prawie się na tym nie znam. Dysk ma byc pod system jeden program do obróbki zdjęć i gierkę :D W oko wpadły mi 2 dyski dość mocno różniące się   Dysk SSD Samsung 960 Evo 250GB  oraz Dysk Crucial SSD MX300 275GB, M.2  Znacznie różnią się prędkością ale i pojemnością. Czy mocno bym odczul różnice miedzy prędkościami? No i najważniejsze czy będą pasowały do mojego laptopa. No chyba ze polecacie jakiś inny. 

Link to post
Share on other sites

Zamykam, bo zbyt wiele osób zaczyna tu pisać @Puciek15, gdybyś chciał żebym otworzył to napisz mi na pw
@@owsiaklg, wszystko co potrzebne powinieneś mieć już wyżej wyjaśnione, jeśli nadal czegoś nie rozumiesz to przeczytaj jeszcze raz wszystko, jak nadal czegoś nie będziesz rozumieć to załóż własny temat.  

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...