Skocz do zawartości

Odpowiedni montaż dysku w obudowie. Weryfikacja.


Recommended Posts

Cześć. Wrzuciłem ostatnio dość drogi (jak dla mnie) dysk do dość ciasnej obudowy. Zastanawiam się teraz czy obecność wentylatora nie może mu w jakiś sposób zaszkodzić (wibracje). Dysk jest przykręcony obok wentyla do tej samej ściany obudowy. Zarówno dysk jak i wentylator zamontowany jest śrubami z dość cienkimi gumowymi podkładkami które wydaje mi się nic nie dają. Oceńcie i dajcie znać czy tak może zostać.

 

https://zapodaj.net/ca4ec564fb4f1.jpg.html

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

Czasami myślę że już mnie nic nie zaskoczy, ale wy zawsze udowadniacie mi że jestem w błędzie, powiedz mi gdzie dokłądnie jest dół na tym zdjęciu ? i co to za obudowa ? I czy tam jest jakieś specjalne mocowanie na dysk, czy to tylko otwór  wentylacyjny z dziurkami ? 

ca4ec564fb4f1.jpg

Link to post
Share on other sites

Hehe:) Tak myślałem, że może paść pytanie odnośnie orientacji obudowy z powodu dziwnego montażu płyty i karty w tym wynalazku. Jest to bitfenix phenom (micro tower nie mini). Dół obudowy to tam gdzie jest dysk i wentylator. Karta w tej obudowie montowana jest na górze i odwrotnie. Zdjęcie zrobiłem do góry nogami żeby było widać dysk. Dysk jest przykręcany do perforowanej blachy. Można tam założyć dwa dyski, dwa wentylatory 12cm lub jeden 230. Ogólnie są jeszcze dwa inne sposoby montażu dysku. Jeden z nich to pionowa blacha którą się przykręca nad chłodzeniem cpu (zdjąłem ją żeby była lepsza cyrkulacja powietrza). Drugi to plastikowa tacka montowana u góry zamiast napędu i jednego wentylatora wdmuchującego (nie mam tam miejsca na nią). Została albo pionowa blacha albo dół jak na zdjęciu. Dysk ssd jest zamontowany na boczku obudowy. Nie jestem w stanie tego dobrze wytłumaczyć. Musiałbyś zobaczyć to na filmiku.

 

 

Od 12:10 jest temat montażu dysków. Mógłbyś poświęcić parę minut na obejrzenie tego? Byłbym wdzięczny.

 

Dodam, że w tej recenzji gość ma odwrotnie założone panele boczne. Ten z włącznikiem oraz plastikową siatką do montażu dysków 2.5 cala powinien być od strony prawej czyli standardowo. U niego jest po lewej czyli od strony backplate płyty

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

Wibracje od wentylatora są pomijalne w takim wypadku, no chyba że by w rezonans wpadało, ale wątpię bo to inne prędkości. 
Dysk zamontowany jest ok, w tej obudowie lepiej go nie zamocujesz, ale musisz zwrócić uwagę na temperaturę, bo będzie bardzo blisko radiatora od CPU. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Temperatury nie przekraczają 35 stopni. Więc jest ok i tak to zostawić?

 

Jeszcze jedna (ostatnia) sprawa. Mam tu screen z wykresem z hdtune. Mógłbyś zobaczyć czy to tak powinno wyglądać? Dysk to ssd iridium pro. Wydaje mi się, ze nie ma po co zakładać nowego tematu.

 

https://zapodaj.net/e4568a8d8222d.png.html

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

powiedziałbym że nie jest źle, możesz sobie trochę poprawić osiągi robiąc optymalizację ssd programem "auslogics disk defrag" może potrać kilka godzin (u mnie przy irydium pro 240GB chyba z 4-6 godzin szło), więc  raczej na noc zostaw, wklej ponowne wyniki tego benchmarka po tym. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

secure erase usuwa wszystkie ładunki z bramek NAND na dysku, czyli kompletnie usuwa wszystkie pliki na napędzie SSD
Dzięki temu masz dysk jak nowy, jeśli o prędkości chodzi, tylko będziesz musiał zrobić jeszcze raz instalację systemu, bo SE usunie wszystko 


Ja do secure erase używam bootowalnego programu parted magic 


https://www.youtube.com/watch?v=udxNL6sCuDQ

Link to post
Share on other sites

Jak to dobrze mądrego poczytać, zwłaszcza jak chodzi o ATA Secure Erase. Nie ma jak dopasować coś do kwantowej przemiany elektronów w bramkach Nand i wpie*****ić na forum. 

 

Co nie zmienia faktu że Secure Erase zniszczy wszystkie dane na dysku, ale nie cofa jego zużycia.

Edytowane przez paprykarz
Link to post
Share on other sites
Jak to dobrze mądrego poczytać, zwłaszcza jak chodzi o ATA Secure Erase. Nie ma jak dopasować coś do kwantowej przemiany elektronów w bramkach Nand i wpie*****ić na forum. 

yyy kwantowego ruchu elektronów, ale tak, SSD tego typu korzystają z kwantowego efektu tunelowania do zapisu i kasacji danych... 

hmm szczerze to nie spotkałem jeszcze osoby osobiście, która by wiedziała że SSD wykorzystają zjawiska fizyki kwantowej, muszę przyznać że trochę mi zaimponowałeś i masz prawdopodobnie dużą wiedzę w tej dziedzinie (może porównywalną do mojej).Tylko nie wiem po co to tu piszesz, bo to nie ma znaczenia jak dokładnie działa SE w przełożeniu na bramki NAND, ważne są efekty uboczne, czyli przywrócenie prędkości SSD do fabrycznego stanu. 

 

 

ale nie cofa jego zużycia.

 wyraźnie napisałem, że 

 

Dzięki temu masz dysk jak nowy, jeśli o prędkości chodzi

i nie zniszczy, a usunie dane. 

to jest takie zerowanie w przełożeniu na HDD, tylko odwrotnie, bo same jedynki zostają :D 

Link to post
Share on other sites

Nie do końca zgodzę się z tym przywracaniem do fabrycznego stanu, bo gdyby tak było to SSD było by wieczne. Jak dobrze wiesz SSD ma ograniczoną ilość cykli zapisu. SLC, MLC, TLC i inne jeszcze nie wynalezione brednie to potwierdzają.

 

Ale zgodzić się mogę - czyścisz dysk HDD lub SSD komendą Secure Erase dostajesz dysk "jak z fabryki" wypełniony niczym, gdzie nawet zaawansowane techniki odzysku danych się wysypują.

 

No i oczywiście Parted sprawdza się jak chcesz mieć dysk ( zwłaszcza SSD ) wolny od danych i przygotowony do pracy. Z moich obserwacji starsze wersje nawet czasem lepiej działają z dziwnymi konstrukcjami jakimi są laptopy * tak na marginesie.

 

Tak przy okazji widziałem już tak dziwnie zamontowane dyski ( recordery, serwery itp ) że nic mnie nie zdziwi. Jedynym minusem może być temperatura która potrafi zabić wszystko, nawet niska.

Edytowane przez paprykarz
Link to post
Share on other sites

Jezu chłopie, trzeci raz ci piszę, nawet w filmiku gość o tym mówi, że chodzi o przywracanie do fabrycznej prędkości, o żywotności nic tu nie mówiłem... Tu to nie ma nic wspólnego z "zużyciem" kostek. 
Ale chcesz na serio żeby zrobił ci wykład o co biega i czemu to przywraca do prędkości nowego dysku, a reczej czemu dysk zwalnia po pewnym czasie użytkowania? 
Możemy się zagłębić w temat nawet do przyśpieszenia zapisu zużytych bramek NAND, przez zmianę wartości bariery energetycznej ich izolatora i jego wpływ na kwantowe tunelowanie elektronów przez niego, bo tak, pamięci NAND przyśpieszają zapis razem z ich "zużyciem", zaczynają zwalniać dopiero niedługo przed swoją śmiercią, tylko po co... 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...