Skocz do zawartości

Nowa karta do FX-8120


Recommended Posts

Witam, jako iż dawno nie śledzę dokładnie sytuacji na rynku kart graficznych zgłaszam się do was o pomoc w jak najlepszym wyborze. Z tego co widzę to ceny są strasznie podbite przez kopaczy i ciężko się zorientować co i jak, a od czytania wszelkich testów już mnie boli głowa.

Nigdy nie byłem za zielonymi i jednak do radzia sentyment mam, ale te ceny chyba mnie zmuszą do zmiany obozu.

Dodam tylko, że nie interesuje mnie hałas lubię jedynie jak jest chłodno na podzespołach dla tego bardziej patrze na modele z 2 wiatrakami.

 

Komputer tylko do grania i do filmów, żadnych zastosowań profesjonalnych, rozdzielczość 1920x1080.

 

Jak na razie upatrzyłem sobie te modele:

-ZOTAC GTX 1060 AMP 6GB OC za 1300zł

-ZOTAC GTX 1060 AMP 3GB OC za 930zł 

 

-Asus Radeon RX 580 DUAL OC 4GB za 1370zł

-Gigabyte Radeon RX570 AORUS 4GB za 1200zł

 

3GB nawet w mojej 7950 już powili zaczynało dochodzić do limitu (swoją drogą byłem bardzo zadowolony, że dopiero teraz i dalej bym jej używał gdyby nie artefakty) więc czy taki gtx 1060 z 3GB nie będzie zakupem na rok, a potem obcinanie detali z braku ram'u?? Z 2giej strony to jest 370zł różnicy więc zawsze można opylić ją za rok i dołożyć te 370zł.

 

Czy tanie przejściówki z D-SUB na cyfrowe DVI, takie po 30zł dają radę?? Działa to?? Do czasu uzbierania na monitor jednak muszę na czymś wyświetlać obraz, a coś to tanie takie.

 

A może jednak lepiej czaić się na jakiegoś używanego 7950/7970, r9 280/290, r8 380/390, GTX 970/980 z chociaż roczną gwarancją?? Pewnie jeszcze z 2lata bym całkiem komfortowo pohulał na nich.

Edytowane przez Arekabat
Link to post
Share on other sites

Żeby adapter z DVI na VGA działał to najpierw karta musi go obsługiwać - inaczej fizycznie nie wejdzie i tyle, zobacz na wiki rodzaje DVI nie ma sensu sie rozpisywać. Sporo nowych kart nie obsługuje tej opcji, a 30zł to jest nawet wygórowana cena za taki prosty adapter ;) Do nowych kart szukaj DP (display port) -> VGA, sporo zawsze było od HP po 2-3 dychy bo te noname wypadają z gniazda i ogólnie syf troche, że czasami musisz 5x wyładać i wyciącać żeby załączyło.

Inna sprawa, że do tego procesora nie wiem czy jest jeszcze sens nowe GPU dawać, chyba nic wyżej niż R9 280 / RX 460 bym tam nie dał.

Link to post
Share on other sites

Zupełnie nie wiem czemu narzekacie na FX-8120, z r7950 to dopiero Tomb Raider i Wiedźmin 3 zużyły tyle mocy, że musiałem włączyć 8 rdzeni bo tak to na 6 jechałem sobie z lekkim oc, do tych 5GHz ponad co mogę go podkręcić to jeszcze sporo brakuje zużycia i się nudził. Tak że całkiem poczciwy procek jak za tą cenę co go kopiłem i kiedy.

Link to post
Share on other sites

jeżeli masz monitor tylko z wejściem vga to nie odpalisz wyżej wymienionych kart, musiałbyś mieć adapter sygnału, ale z tego co słyszałem to jest to słabe rozwiązanie. Ostatnie dobre karty z dvi-i do których bez problemu można zastosowac zwykłą przejściówkę to GTX 960/970/980. Tak więc już lepiej kupić monitor nowy, albo używany, pozdr

Link to post
Share on other sites

Zupełnie nie wiem czemu narzekacie na FX-8120, z r7950 to dopiero Tomb Raider i Wiedźmin 3 zużyły tyle mocy, że musiałem włączyć 8 rdzeni bo tak to na 6 jechałem sobie z lekkim oc, do tych 5GHz ponad co mogę go podkręcić to jeszcze sporo brakuje zużycia i się nudził. Tak że całkiem poczciwy procek jak za tą cenę co go kopiłem i kiedy.

 

Jeśli twoim wyznacznikiem wydajności procesora jest w jakim stopniu jest wykorzystywany przez aplikację to jesteś w błędzie. Ten procesor jest słabszy od i7 2600k, a nawet nieco słabszy od mojego FX-6300, który ma rzekomo 6 rdzeni. Używam RX 480 i ten procek to dla tej karty to o wiele za mało by rozwinąć skrzydła. 1050 TI to realny max jaki może w parze z FX-8120 działać idealnie bez planów na zmianę.

 

A jeśli masz monitor VGA to musisz go zmienić. Żadne przejściówki, konwertery się nie nadają, chyba,że chcesz przeglądać tylko internet i filmy oglądać. Z racji tego, że sygnał musi być konwertowany na analogowy do monitora miałbyś input lag w grach.

Edytowane przez CrisPell
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

jeżeli masz monitor tylko z wejściem vga to nie odpalisz wyżej wymienionych kart, musiałbyś mieć adapter sygnału, ale z tego co słyszałem to jest to słabe rozwiązanie. Ostatnie dobre karty z dvi-i do których bez problemu można zastosowac zwykłą przejściówkę to GTX 960/970/980. Tak więc już lepiej kupić monitor nowy, albo używany, pozdr

 

Nie mieszaj mu w głowie.... DisplayPort działa na VGA

 

@up masz na myśli jakiśzewnętrzny DAC? Jeszcze się nie spotkałęm z GPU bez DAC wbudowanego ;) Jak jest z lagiem nie mam pojęcia ale skoro tak ma i nie narzeka to nie urośnie mu przecież lag na nowej karcie. 

 

Dokładnie taki adapterek od HP używałem już na wielu systemach głównie podczas diagnostyki i zawsze działał. Istnieje jakas mikro szansa, że nie zadziała ale zawsze możesz wygooglować czy ktoś dany model tak podpinał i masz już odpowiedź... 

d2OMfjv.png

 

Widzę, że teraz prawie 6 dych wołaja za nie, jak ja kupowałem były po 2 dychy no ale możesz jnnej firmy też w końcu poszukać ;)

Edytowane przez bololabich
Link to post
Share on other sites

@up masz na myśli jakiśzewnętrzny DAC? Jeszcze się nie spotkałęm z GPU bez DAC wbudowanego ;) Jak jest z lagiem nie mam pojęcia ale skoro tak ma i nie narzeka to nie urośnie mu przecież lag na nowej karcie.

Przecież żadna z nowych kart nie posiada już VGA czy nawet DVI-I, które to jeszcze przesyłało sygnał analogowy. Więc logicznym jest, że producent pozbył się RAMDAC z kart graficznych. Teraz montowane są wyjścia cyfrowe DisplayPort, HDMI, DVI-D itp.

Dlatego też przejściówka musi mieć konwerter, a to już nie to samo.

 

Twój Radeon 7870 jak patrzę z sygnatury posiada jeszcze DVI-I, które pozwala na użycie przejściówki bez konwertera.

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites

Ok Już wiem, że mam brać adapter z DisplayPort na D-SUB, input lag był by na jakim poziomie, będę tak musiał wytrzymać tylko z 3 miesiące więc do przeżycia?? 

Z tym prockiem to inaczej HD7950 dopiero na wieśku(stałe 40-50k/s po podkręceniu proca) i larze zaczął mieć braki (bo wszystko dałem prawie na ultra, tylko kilka nieistotnych opcji obciąłem), były spadki fps i użycia karty, na wszystkim innym było pełne 60fps bez potrzeby użycia karty na max i sobie spokojnie pykała na te 50-70%. 

 

Z drużyny FX-8120 i HD7950 byłem bardziej niż mocno zadowolony, wystarczy mi to do komfortowego grania na 30-50fps w ustawieniach ultra we wszystkie aktualnie dostępne gry, jak nie to się utnie to i tam.

 

Moje główne pytanie to czy GTX 1060 3GB zapewni mi tak samo komfortowe granie jak HD7950 (a może i lepsze), czy inwestować w 6GB??

 

Co do i7 2600k to porównanie trochę z czapy bo, żeby go teraz kupić z gwarancją trzeba by dać około 800zł, za swojego dałem 450-550zł (teraz 360zł z 30 dniową gwarancją) 4 czy 5 lat temu i był prawie nowy.

Edytowane przez Arekabat
Link to post
Share on other sites

Przecież żadna z nowych kart nie posiada już VGA czy nawet DVI-I, które to jeszcze przesyłało sygnał analogowy. Więc logicznym jest, że producent pozbył się RAMDAC z kart graficznych. Teraz montowane są wyjścia cyfrowe DisplayPort, HDMI, DVI-D itp.

Dlatego też przejściówka musi mieć konwerter, a to już nie to samo.

 

Twój Radeon 7870 jak patrzę z sygnatury posiada jeszcze DVI-I, które pozwala na użycie przejściówki bez konwertera.

 

To, że mam taką GPU jaką mam to inna sprawa, a ten adapter działał bez problemu na R9 290 która w żadnym wariancie nie posiada wyjścia analogowego ani jako VGA, ani jako DVI.  

 

Ale oczywiscie jak wspomniałem wcześniej należy to już sprawdzać indywidualnie bo faktycznie niektóre GPU mogą nie posiadać DAC

Edytowane przez bololabich
Link to post
Share on other sites

Nie wiem, ale dla mnie strzałem w kolano jest polecanie karty z 3GB na koniec 2017 roku. Kiedy 4GB wydaje być się tym minimum. Wiele z nowych gier ciągnie mi 3-3.5GB vRAM aktualnie.

Edytowane przez CrisPell
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ooo, dyskusja na poziomie to i ja się podłączę :D

 

@Up, AMEN! - pewnie, że można wziąc kartę nawet i z 1.5 GB ramu (GTX 660?), pytanie tylko po co? Bardzo rozsądnym minimum jest 4GB i tu świetnym wyborem jest karta, która siedzi u Crisa (miałem, sprzedałem do kopalni, zdecydowanie polecam). Fakt, pozostaje problem podłączenia monitora, no i kwestia ceny (rx 480 Sapphire Nitro 4GB dalej kopie zacnie, szczególnie że da się bez probolemów wgrać bios z 580 - sprawdzone w autopsji)

 

@Hakelbery, coś chyba źle wkleiłeś, bo ani nie linkujesz wyników do testów na FX'ach (widze tylko Ryzen vs Kaby Lake), ani nie pokazujesz testów z Polaristem w roli głownej jako GPU (Vega to co innego przeca). Poza tym mogę rzucić w ramach przeciwwagi dwa inne wykresiki, z których płynie zupełnie inny przekaz:

 

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/amd_radeon_rx_vega_56_test_na_core_i57600k_i_ryzen_5_1600?page=0,30

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/amd_radeon_rx_vega_56_test_na_core_i57600k_i_ryzen_5_1600?page=0,18

Link to post
Share on other sites
@Hakelbery, coś chyba źle wkleiłeś, bo ani nie linkujesz wyników do testów na FX'ach (widze tylko Ryzen vs Kaby Lake), ani nie pokazujesz testów z Polaristem w roli głownej jako GPU (Vega to co innego przeca). Poza tym mogę rzucić w ramach przeciwwagi dwa inne wykresiki, z których płynie zupełnie inny przekaz:

 

Wkleiłem bardzo dobrze .

Ukazuje narzut sterownika na radeonach który jest dużo większy na procesorach o niższym IPC a i występuje w ogóle np można zobaczyć tutaj ,gdzie vega w fhd wolniejsza a w 4K szybsza od GTX 1070

http://forum.benchmark.pl/topic/243404-temat-o-kartach-graficznych-amd-vega/?p=2405870

 

Zresztą wystarczy przeczytać podsumowanie z tego testu co sam wkleiłeś

3460cb2acea39f2d.jpg

I nie powielaj mitów jakoby polaris narzutu nie posiadał .Radeon to radeon i narzut posiada ok 20% względem gtx

Edytowane przez HAKELBERY
Link to post
Share on other sites

Ależ ja nie neguję istnienia narzutu kart AMD na procesor, abolutnie - pokazuję tylko, że to nie jest aż taki wielki problem jak niektórzy mówią, szczególnie w nowszych tytułach :)

 

EDIT: A masz świadomość, że niedługo po tym teście w końcu człowiek wyłapał tego buga z Ryzenami w Wiedźminie? I że owy test jest jeszcze na "starym" środowisku testowym?

 

EDIT2: Właśnie się dopatrzyłem co tam na dole podkreśliłeś (i3-4170 @ Rx 480) i tak mnie tkneło, że jakiś czas temu, chyba nawet z powodu zakupu GPU, przelazłem sterego dobrego Crysisa i nie przypominam sobie, żebym grał w jakości "kinowej" ;)

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

FX 8120 nie jest 8R/8W tylko 4M/8W i dodatkowo jest to starsza pierwsza generacja, gdzie GTX 780 to było absolutne max co wkładano do tych procków ( po bardzo grubym OC ) , dzisiaj oczywiście 780 nie polecamy z wiadomych przyczyn

 

i5 2400 stock jest lepszy w grach od 8120 @4.7Ghz, pewnie nawet Pentium G4560 w niektórych grach potrafiłby go pogonić, także moim zdaniem, wkładanie tutaj 1060-6 czy nawet 1060-3 to lekkie nieporozumienie

 

jeśli chcesz kartę pod obecną platformę, proponuję używkę 960 4GB do 550zł lub nowego 1050Ti do 700zł, względem posiadanego HD 7950 dostaniesz 1GB pamięci więcej, kilkanaście % więcej mocy oraz energooszczędność i kulturę pracy

 

pod mocniejsze karty według mnie powinna być rozważana wymiana platformy

Edytowane przez Vemorion
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...