Skocz do zawartości

Internet światłowodowy Multimedia a dwa routery i publiczny adres IP.


Recommended Posts

Witam,

 

Od kilku dni posiadam internet 500/50 Mb/s w sieci Multimedia.

W zestawie punktem obowiązkowym jest ich router Huawei HG8245H do którego mam również podłączony telefon stacjonarny. Urządzenie pozwala na podpięcie komputera tylko w gnieździe LAN1 (pozostałe to np. telewizja). Nie akceptując tych ograniczeń podłączyłem do LAN1 swój router Asus NT-87U (gniazdo WAN).

Od routera Huawei dostaję prywatny adres 192.168.100.101, Asus ma inną podsieć 192.168.0..

I teraz pytanie do Was:

Zamówiłem zewnętrzny, stały adres IP i taki widzę gdy zaloguję się na router Huawei w zakładce WAN.

Problem w tym, że wszystkie komputery podłączone mam do Asusa, gdzie w zakładce WAN mam adres prywatny 192.168.100.101.

Najbardziej zależy mi na torrentach i trackerach aby być "dostępnym". 

Włączyłem na dwóch routerach funkcje UPnP i próbowałem przekierować porty ale bez rezultatu.

Czy macie jakieś pomysły aby być dostępnym dla innych komputerów w sieci (torrenty)?

Czy w takiej konfiguracji zamawianie stałego zewn IP ma sens?

Do tej pory miałem internet światłowodowy konkurencji i tam dostałem GPon który podpinałem do swojego routera i tam poprzez połączenie PPPoE wpisywałem login i hasło i na swoim routerze otrzymywałem zewnętrzny adres ip w zakładce WAN.

Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Od kilku dni posiadam internet 500/50 Mb/s w sieci Multimedia.

W zestawie punktem obowiązkowym jest ich router Huawei HG8245H do którego mam również podłączony telefon stacjonarny. Urządzenie pozwala na podpięcie komputera tylko w gnieździe LAN1 (pozostałe to np. telewizja). Nie akceptując tych ograniczeń podłączyłem do LAN1 swój router Asus NT-87U (gniazdo WAN).

Od routera Huawei dostaję prywatny adres 192.168.100.101, Asus ma inną podsieć 192.168.0..

I teraz pytanie do Was:

Zamówiłem zewnętrzny, stały adres IP i taki widzę gdy zaloguję się na router Huawei w zakładce WAN.

Problem w tym, że wszystkie komputery podłączone mam do Asusa, gdzie w zakładce WAN mam adres prywatny 192.168.100.101.

Najbardziej zależy mi na torrentach i trackerach aby być "dostępnym". 

Włączyłem na dwóch routerach funkcje UPnP i próbowałem przekierować porty ale bez rezultatu.

Czy macie jakieś pomysły aby być dostępnym dla innych komputerów w sieci (torrenty)?

Czy w takiej konfiguracji zamawianie stałego zewn IP ma sens?

Do tej pory miałem internet światłowodowy konkurencji i tam dostałem GPon który podpinałem do swojego routera i tam poprzez połączenie PPPoE wpisywałem login i hasło i na swoim routerze otrzymywałem zewnętrzny adres ip w zakładce WAN.

 

dlaczego nie puścisz drugie jako brigde, wyłaczasz dhcp przydzielasz z łapy adres 192.168.100.2 i nie masz problemu z brakiem dostępu podstawowej podsieci, oczywiście podpinasz do lan czyli router pełni Ci role switcha, jeśli nie chce Ci się bawić wystarczy najprostszy tp-link gigabitowy 8p ~ 200zł. 

 

wątpię by na tym huawei'u można by puścić 2 sieci by się widziały. 

Edytowane przez Smqi36
Link to post
Share on other sites

dlaczego nie puścisz drugie jako brigde, wyłaczasz dhcp przydzielasz z łapy adres 192.168.100.2 i nie masz problemu z brakiem dostępu podstawowej podsieci, oczywiście podpinasz do lan czyli router pełni Ci role switcha, jeśli nie chce Ci się bawić wystarczy najprostszy tp-link gigabitowy 8p ~ 200zł. 

 

wątpię by na tym huawei'u można by puścić 2 sieci by się widziały. 

Kolego czy mogę Ciebie prosić o dokładniejszy opis "co jak?".

Czy nie kastruje w ten sposób Asusa który jest jednym z topowych modeli na rynku (RT-AC87U)?

 

Na routerze Huawei znalazłem w zakładce LAN opcje: Secondary Address Pool

 

Enable Secondary DHCP Server:    IP Address:
 *
Subnet Mask:
 *
Start IP Address:
 *
End IP Address:
 *
Lease Time:
                  minutes                hours                days                weeks             
Option 60:  * Option 43: NTP Server:
Primary DNS Server: Secondary DNS Server:
Link to post
Share on other sites

Opis jak użyć router jako AP jest opisany w przyklejonym wątku w dziale.

Czy opisane w poradniku dwa sposoby (oba dostępne w routerze) są takie same co do funkcjonalności routera Asus?

Gdy router stanie się AP to wystarczy na routerze głównym przekierować porty dla adresu IP komputera na którym zainstalowany mam program utorrent?

Link to post
Share on other sites

Porty i całą reszte robisz na głównym routerze, asus jest slave, bo on tylko rozsyła dalej sygnał z głównego urządzenia. 

 

I tak tracisz niektóre funcje na VPN, FTP (i cała reszta która jest puszczana na zewnetrz), ale to powinien móc zrobić na tym huaweiu

Nic nie traci, usługi mogą sobie na routerze działać, trzeba tylko porty przekierować. Sformułowanie slave w tym wypadku jest zupełnie nieadekwatne.

Czy opisane w poradniku dwa sposoby (oba dostępne w routerze) są takie same co do funkcjonalności routera Asus?

Gdy router stanie się AP to wystarczy na routerze głównym przekierować porty dla adresu IP komputera na którym zainstalowany mam program utorrent?

 

Jeśli komputer jest na kablu to Asus działa jak switch, z punktu widzenia komputera nie ma różnicy czy jest podłączony do niego czy bezpośrednio do routera.

Link to post
Share on other sites
  • 6 lat później...

Cześć, ja mam podobny problem, chodzi o to, żeby mój 2 ruter (w tym przypadku) ASUS RT-AX5400 mógł mieć publiczny adres IP, żebym mógł mieć VPN, FTP, serwery, dostęp zdalny, ale przez to, że posada prywatny adres IP, jest to niemożliwe. Jest na kablu podłączony do modemu/rutera HL-4GXV-F na porcie WAN/LAN4 do WAN rutera Asusa. Jego podsieć to 192.168.33.xx, a rutera Asusa, 192.168.50.xx. Starałem się przekierować porty i dmz do rutera. Dalej ma prywatny adres ip

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Papaja7 napisał:

jest to niemożliwe

możliwe tylko trzeba przekierować odpowiednie porty

1 godzinę temu, Papaja7 napisał:

Starałem się przekierować porty i dmz do rutera. Dalej ma prywatny adres ip

Przekierowanie portów odpowiada za kierowanie odpowiedniego ruchu do wskzanego urządzenia.
Jeżeli chcesz uzyskać zewnętrzny adres IP na swoim urządzeniu, operator musi przestawić swoje urządzenie w tryb bridge. Nie wiem czy w tym przypadku jest to możliwe, musisz skontaktować się z operatorem.
Jest jeszcze "plomba" w postaci ustawienia DMZ na adres IP Twojego urządzenia.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...