Skocz do zawartości

Liczba dysków = Zużycie prądu = obciążenie CPU


Recommended Posts

Cześć! Mam w szafie parę starych dysków ATA i dwa SATA, mają skromne pojemności, ale jako backup czy dysk pod bardzo mało używane aplikacje są jak znalazł, pytanie brzmi czy liczba dysków wpływa na obciążenie CPU?, czy dyski są usypiane podczas braku pracy - jak wiadomo dyski ATA są prądożerne, a nie chcę mieć +100W bo to spory wydatek dla komputera który działa prawie 24/7, mam sporo przejściówek ATA >> SATA, oprócz dysku mam jeszcze napęd, a więc czy to dobry pomysł aby to wszystko podłączyć? :)

Link to post
Share on other sites

99.999% czasu to dysk będzie odpoczywał, pozostały % wgram pliki i zapomnę, na jednym ( najwydajniejszym z tych zabytków ) wgram parę starszych gier i tyle, wywnioskowałem to z autopsji, starsze dyski zużywały więcej W aniżeli nowe.

 

edit kokos // nie cytuj całych postów bezpośrednio pod nimi

Link to post
Share on other sites

tak jak wyżej, CPU, jak i system nie są obciążone przez samą obecność dysków, oraz jak już napisałem będziesz mieć zwykle od 5-12W zależnie od konkretnego dysku, seek i idle zwykle to różnica bardzo mała różnica, sam ruch głowic nie zużywa aż tyle prądu, jedynie uśpienie znacząco zmniejszy pobór. 

Link to post
Share on other sites

Jak system nic nie zapisuje na dysku, to kontroler nie pracuje (nie jest obciążony).

 

Ale talerze ciągle wirują, więc prąd i dysk się zużywają.

 

Od kiedy dysk ATA zużywa więcej prądu niż dysk SATA? Wszystko  zależy od dysku. Nwm jak z obciążeniem cpu. Bardzo na pewno to nie wpłynie, zależy od operacji jakie wykonujesz.

 

Stare dyski potrzebują więcej prądu niż nowe. W pracy mam Qnapa z 4 dyskami: jeden nowszy WD1003FBYZ i 3 starsze WD1003FBYX. Nowszy grzeje się do 33 stopni a starsze do 37. Też wszystko zależy ile mają RPM i ile talerzy.

 

Jeśli zależy ci na ciszy, niskim zużyciu prądu to kup sobie coś takiego: https://www.amazon.co.uk/SISUN-PW4101-Aluminum-Control-Protection/dp/B019PYTCGE/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1505543366&sr=8-2&keywords=HDD+power+switch Jak dysk nie pracuje, to się nie zużywa i żadne Wannacry czy inne wirusy go nie zaszyfrują.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

Myślisz, że jak kolega wsadzi wszystkie swoje stare dyski  to je wszystkie na raz będzie używał? Ja nie mówię, żeby usypiać partycję systemową co 10 sekund, ale dysk na backup, który jest potrzebny raz na ruski rok. Ja swoje mam cały czas wyłączone, a jak potrzebuję coś z nich raz na miesiąc albo dwa, to je uruchamiam.

Link to post
Share on other sites

Backup najbezpieczniej przechowywać na zewnętrznych dyskach. Podłączanie wszystkich dysków na stałe nie ma sensu, gdy np. raz w miesiącu robisz backup. Usypianie rzadko używanego dysku - czemu nie, ale przy starcie komputera i tak dysk się niepotrzebnie rozkręci, a nie będzie dziś używany. Najlepsze rozwiązanie - dysk zewnętrzny na USB, albo choćby taki wyłącznik, który zaproponowałeś.

Link to post
Share on other sites

Od kiedy dysk ATA zużywa więcej prądu niż dysk SATA? Wszystko  zależy od dysku. Nwm jak z obciążeniem cpu. Bardzo na pewno to nie wpłynie, zależy od operacji jakie wykonujesz.

Obciążenie zależne od FS-a taki ZFS więcej żry proca i ramu niż FAT etc. 

Ogólnie jeżeli tak bardzo ci zależy na zużyciu prądu i obciążeniach to podłączaj je tylko gdy potrzebujesz, kup szuflady ata i sata i gotowe.

Link to post
Share on other sites

Pytam aczkolwiek nie o drogę. :) Nerwy tutaj są zbędne, kontroler SATA obciąża w jakimś tam stopniu procesor i pytanie czy są to wartości marginalne/nieodczuwalne w żadnych warunkach, czy takie które można odczuć. Będzie łącznie 6 dysków + napęd, więc może być różnie.  :rudolph:

 

 

Dodatkowo, czy dyski pobierają energie podczas spoczynku? W sensie braku operacji na nich wykonywanych. Killswitche do dysków są dość drogie. 

 

edit kokos // nie cytuj całych postów bezpośrednio pod nimi

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

jak już wyżej powiedziałem, jest mała różnica między zużyciem prądu w idle (spoczynku), i seek (użytku), więc tak, zużywają dużo prądu tylko się kręcąc, czytaj co piszemy! 

Musiałbyś je usypiać aby znacząco zmniejszyć zużycie prądu. 

Sam mam power hub HDD i sobie chwalę, fajna zabawka. 


Co do obciążenia od ilości dysków, to jeśli defragmentator lub antywirus się nimi nie zainteresuje, to jest to pomijalne. 
Przy FPS podobnie, o ile równocześnie nie ma defragmentacji, skanowania czy czegoś podobnego, to nie ma to wpływu. 

Link to post
Share on other sites

Najtańszych bym też jakoś specjalnie nie polecał, ale w Polsce w skalpach nie ma nic jak ostatnio szukałem (mój kosztował mnie 325zł w morele, więc pewnie cię nie interesuje), jedynie może na allegro czasem się coś trafić, a tak to amazon, ali itp.  


Co do podłączenia, to po prostu nie podłączasz dysków pod zasilacz, tylko power hub HDD podpinasz pod zasilacz (zwykle 2xmolex) i z power hub-a wychodzą wtyczki zasilające sata. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...