Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kupiłem używany komputer i z ciekawości przeskanowałem dysk Seagate Barracuda 7200 250gb i wyszło, że ma bady 7b6de53ef60ea.png  

bf2d0f51f2764.pngCzy zerowanie coś pomoże? Obecnie na tym dysku jest postawiony system. Chciałem wrzucić dane na drugi dysk i też go przeskanowałem i o ile bad sectorów nie pokazało to jednak pojawił się jeden sektor do relokowania. 0d4787276e811.pngTeż najlepiej poprzenosić dane i wyzerować, czy ten dysk to już też początek końca?

Link to post
Share on other sites

Ten drugi  dysk to mój stary wyciągnięty z laptopa. Przeskanowałem go i jest cały na zielono. 

 

Sprzedawca nie mówił o dysku, ale nie wiem, czy używany dysk podlega pod reklamację. 

 

edit kokos // nie cytuj całych postów bezpośrednio pod nimi

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

z rękojmi skorzystaj (o ile dobrze pamiętam) i powiadom sprzedającego jeszcze dziś z tym skanem i screenem z smart 

Jeśli skan nic nie wykazał, to jest to tylko niestabilny sektor, nie bad sektor jak w tym kupionym ( zerowanie może tu pomóc, ale tracisz wtedy wszystkie dane na dysku, więc musisz gdzieś te dane co na nim są skopiować, tylko nie na ten uszkodzony )

Link to post
Share on other sites

Oddaje go na gwarancję, jednak mam inne pytanie. Żeby go oddać musiałem postawić Windows na nowo na tym drugim dysku z laptopa. Ku mojemu zdziwieniu ta partycja zastrzeżona zajmująca 100 mb utworzyła się na innym dysku fizycznym, niż sam Windows. Dlatego w dalszym ciągu nie mogłem wypiąć dysku, bo była na nim ta partycja i z wypietym dyskiem komputer nie startował. Wyciągnąłem go więc całkowicie i zainstalowałem Windows na nowo i działa, ale w zarządzaniu dyskami widzę, że teraz ta partcja 100 mb się w ogóle nie utworzyła, masz pomysł dlaczego?

 

edit kokos // nie cytuj całych postów bezpośrednio pod nimi

Link to post
Share on other sites

Ta partycja tworzy się lub nie w zależności w jakiej konfiguracji pracuje dysk, i jakie dodatkowe dane na partycjach są na nim. Np jeśli masz szyfrowane partycje na dysku łącznie z systemową to jakaś część jest niezaszyfrowana i w tym obszarze jest np bootloader.

Link to post
Share on other sites

Czyli ok, nie utworzyła się wcale, system startuje normalnie. Ale teraz podłączyłem ten drugi dysk reklamowany, który nie ma utworzonej żadnej partycji, ustawiłem go w bootowaniu jako drugi, żeby z niego nie startowało i jak próbuję włączyć komputer to pojawia się komunikat, że nie ma obrazu bootowania. Nie ogarniam tego. Podłączam pusty dysk i on sprawia, że komputer nie uruchamia.

 

edit kokos // nie cytuj całych postów bezpośrednio pod nimi

Link to post
Share on other sites

musisz zostawić tylko swój dysk z Windowsem i odpalić instalator i dać napraw, powinien utworzyć sobie sam to czego potrzebuję. 

Ogólnie to jest jeden z problemów przy instalacji z wieloma dyskami, zwłaszcza jak na którymś był już Windows wcześniej, dlatego w wielu poradnikach znajdziesz, aby odłączyć  wszystkie dyski na czas  instalacji, poza jednym,. 

Link to post
Share on other sites

@prohans płyta główna to oryginalna z Lenovo Thinkstation S20 - FRU 71Y8820. Ogólnie próbuję coś o niej znaleźć, ale za bardzo nie widzę nic odnośnie wszystkich wejść/wyjść. O tym, że trzeba podłączać po kolei na płycie głównej nie wiedziałem, myślałem, że wystarczy w biosie ustawić. Kilka lat miałem laptopa i dopiero nadrabiam wiedzę. Dysk z laptopa podłączyłem jako sata1, teraz startuje normalnie nawet jak są wpięte 2 dyski.  Jeszcze mam problem z wypięciem tego sata z płyty głównej, bo chyba jest tam jakiś zatrzask, żeby go nie szło wyciągnąć. 

@kokosnh: dałem "napraw" ale powiedziało, ze wszystko ok.  A wiec nie mam tego dysku zastrzeżonego 100mb, ale i tak działa. W menedżerze dysków na C:\ pokazuje mi: system, rozruch, plik stronicowania, aktywna, zrzut awaryjny, partycja podstawowa. Z tego, co przeczytałem to ludzie twierdzą, że ta partycja nie tworzy się, jeżeli dysk jest już w całości podzielony na partycje, ale ja akurat specjalnie zostawiłem miejsce nieprzydzielone, żeby zobaczyć czy utworzy. W każdym razie oba dyski działają w tej chwili. Ostatnie pytanie mam, bo tak bawię się z tymi dyskami i za każdym razem jak podłączam nowy dysk ( a robię to przy wyłączonym zasilaniu), a potem włączam komputer to on się włącza 5 sekund i wyłącza. Nic nie zmieniam, odpalam jeszcze raz i działa. Za każdym razem, przy pierwszym razie po zmianie dysków się tak robi. Co by to mogło być?

Edytowane przez Sharku
Link to post
Share on other sites

Bo jest "fast boot" ustawiony, czyli komputer pomija całą procedurę post podczas uruchomienia zakładając że nic się nie zmieniło w konfiguracji od ostatniego włączenia, ale jak wykryje że jednak coś się zmieniło, to musi się zrestartować i przejść POST, przez co włączy się trochę wolniej.

Oraz przy dyskach, jak podłączasz, to może ci się kolejka bootowania zmieniać, jeden z sposobów to ustawianie fizycznie kolejności dysków przez kolejność portów jak @@prohans, wspomniał , drugi to po prostu poprawa kolejki bootowania i z tego ja korzystam, bo mi się nie chce ich nigdy ustawiać, sam mam 6 dysków, do tego często są różne włączone bo mam power hub-a HDD, to by była masakra dla mnie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...