Skocz do zawartości

Wymiana kluczowych podzespołów w zasłużonym zestawie komputerowym ~3000 PLN


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez PawqoV8,

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum.

 

Zdecydowałem się na upgrade swojego zestawu komputerowego.  Komputer służy mi do pracy, gier hobbystycznie również do montażu filmów Zależy mi aby zestaw posłużył mi na kolejnych parę lat. Komputer na pewno będzie podkręcany.

 

Aktualnie pracuję na:

 

Procesor: Intel Core i7 i930 2,8Ghz | @3,6Ghz

 

Karta graficzna: nVidia ASUS GeForce GTX 770 DirectCU II

 

Płyta główna: Asus SABERTOOTH X58

 

Pamięć RAM: 12GB:  Mushkin Blackline 6GB DDR3 (3x2GB) +& 6GB G.Skill DDR3 (3x2GB)

 

Zasilacz - Chieftec 750W CTF-14C

 

Obudowa: Cooler Master 690

 

 

Budżet: 2500-3000 PLN

 

Kiedy chcę dokonać zakupu: Kiedy postanowię co warto zakupić. Im szybciej tym lepiej. Wydaje mi się że płyta główna już niedomaga. 

 

Co chcę wymienić:

 

Najwyższa pora na zamianę kluczowych podzespołów takich jak:

 

Procesor + chłodzenie) 

 

* Płyta główna

 

* RAM

 

Myślę również nad wymianą obudowy na coś nowocześniejszego :) Oczywiście obudowa musi być funkcjonalna oraz zapewniać odpowiednie chłodzenie wszystkich kluczowych podzespołów.

 

Zastanawiam się również nad koniecznością wymiany zasilacza. Obecny zasilacz posiadam już prawię 9 lat i chciałbym dowiedzieć się czy jest jakiś sposób, dzięki któremu będę mógł samodzielnie zbadać stan owego zasilacza. Czy po takim czasie jest konieczność wymiany zasilacza na nowy. 

 

Nie interesuje mnie aktualnie wymiana karty graficznej. Wolę teraz wydać więcej na ww. podzespoły i za 2-3 miesiące wymienić grafikę dysponując podobnym budżetem, może dokupię drugą tą samą kartę i podłącze w SLI, ale to dyskusja na inną okazje. 

 

 

 

Nie jestem na bieżąco w kwestii doboru sprzętu komputerowego dlatego proszę o pomoc entuzjastów :)

Myślałem aby złożyć komputer w oparciu o i7 7700K lub i7 6800K. Czytałem że niedługo wchodzi nowa seria procesorów, warto na nią czekać? Z tego co się orientowałem wygląda jak typowy odgrzewany kotlet, a ceny w momencie premiery na pewno będą wygórowane. 

 

 

Z góry dziękuje za pomoc :)

Link to post
Share on other sites

Pierwsze co to postaraj się sprzedać obecnego kompa, pomoże ci to budżetowo sporo, do montażu filmów możesz iść w ryzen 1700 głównie z powodu ilości rdzeni, do tego płyta na b350 i ram 3000Mhz głównie dlatego że ryzeny lubią wysokie takty na pamięciach. Obecnie pchanie się w intela lub platformy workstation grade (x299/x399 etc.) to strata pieniędzy jeżeli zestaw nie będzie na siebie zarabiać (a intel ma gluta przez co ma o wiele gorsze temperatury niż AMD). A żeby wejść w owe platformy to obecnie też spory wydatek (sama płyta główna to ~1000-1500pln na wstępie, procki które warto kupować na te platformy to znowu 3k+). Co do obudowy to możesz zobaczyć zbliżające się Regnum 4 z szklanym panelem bocznym, choć nie wiem jak wypada sama budowa tej konstrukcji.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pierwsze co to postaraj się sprzedać obecnego kompa, pomoże ci to budżetowo sporo, do montażu filmów możesz iść w ryzen 1700 głównie z powodu ilości rdzeni, do tego płyta na b350 i ram 3000Mhz głównie dlatego że ryzeny lubią wysokie takty na pamięciach. Obecnie pchanie się w intela lub platformy workstation grade (x299/x399 etc.) to strata pieniędzy jeżeli zestaw nie będzie na siebie zarabiać (a intel ma gluta przez co ma o wiele gorsze temperatury niż AMD). A żeby wejść w owe platformy to obecnie też spory wydatek (sama płyta główna to ~1000-1500pln na wstępie, procki które warto kupować na te platformy to znowu 3k+). Co do obudowy to możesz zobaczyć zbliżające się Regnum 4 z szklanym panelem bocznym, choć nie wiem jak wypada sama budowa tej konstrukcji.

 

- kompa nie sprzedam dopóki nie złoże nowego, zresztą nie brałem nawet pod uwagę na chwilę obecną jego sprzedaży, ponieważ nie zapadła decyzja co z nim zrobię. Nawet jak go sprzedam to raczej środki przeznaczę na wymianę karty grafiki

 

- montaż filmów wykonuje hobbystycznie kilka razy do roku, aby zmontować pamiątki po wakacjach :) Mimo wszystko częściej będę korzystać do grania niż do filmów. Zawsze chociaż 1-2 dni w tygodniu znajdę aby pograć na PC

 

- powiem szczerze że w ogóle nie orientuje się w AMD, całe życie pracuje na Intelach i wstępnie nie planowałem tego zmienić, mimo wszystko nie wykluczam przejścia na AMD jednak prosiłbym o podanie propozycji zestawu dla budżetu który podałem

 

- komputer po części na siebie zarabia, gdyż mój zarobek w dużej mierze opiera się na pracy w internecie. Chciałbym się zamknąć w kwocie przeznaczonej na te podzespoły (2,5-3k)  mogę oczywiście przeznaczyć więcej na kompa, ale czy warto przeznaczyć dwa razy tyle na zestaw który zaproponowałeś @Tankeresss ? Wydawało mi się że z takim budżetem można skonfigurować coś przyzwoitego na kolejne 3-4 lata

Link to post
Share on other sites

Po sprecyzowaniu że montaż tylko hobbistycznie to możesz się pokusić o ryzen 5 1600+b350 mate+corsair lpx 3000 8/16GB, jedyne co tracisz to dwa rdzenie (zależnie od ilości ramu to ~1600-2000 zapłacisz i odpowiednio 2000-2400 z ryzen 7 1700), ale masz platformę rozwojową więc zawsze możesz po paru latach jak już nowe procki będą wrzucić coś mocniejszego.

Co do PSU to zasilacze jedyne co tracą to maksymalne obciążenie na przestrzeni lat, ale znam takie osoby które od 15 lat mają jeden zasilacz 350w i nadal im działa w nowych kompach.

Obudowa którą masz póki co powinna wystarczyć, gdy stwierdzisz że potrzebujesz coś świeższego to po prostu weźmiesz co ci się spodoba (naprawdę obecna jakość obudów do 200pln jest na tyle dobra, że wygląd jest jedynym aspektem wyboru).

A co z dyskami ? Wykorzystasz z obecnego kompa, posiadasz jakieś ssd ?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za zaproponowanie zestawu opartego na AMD. Gdyby nie Ty w ogóle nie wziąłbym go pod uwagę ;)

 

Jeśli miałbym się zdecydować na któryś z procesorów AMD wybrałbym 7 1700, tylko czy obecne gry wykorzystują potencjał 8 rdzeniowego procesora? Mógłbyś powiedzieć czemu zaproponowałeś akurat tą płytę główną, nie ukrywam że będę podkręcać zaproponowany zestaw :) 

 

Co do zasilacza i obudowy, póki co zostanę z tym co mam. Dysków mam sporo, przerzucę ze starego PC

 

Mimo wszystko przed zakupem poczekałbym na opinie innych użytkowników oraz jakiś alternatywny zestaw oparty na Intelu. 

Link to post
Share on other sites

Ogólnie b350 mate póki co nie sprawiał mi problemów, u kilku znajomych też jest i jakoś trzyma 1600/1700 na 3,8-3,9Ghz przy 1,3-1,35V najczęściej (choć wiele to nie daje). Ogólnie jest to dobra płyta w dobrej cenie, poniżej są tylko AB350 a wyżej x370.

Co do gier to niewiele, ale zawsze jest to odciążenie procka przy robieniu wielu rzeczy w tym samym momencie, czyli spokojnie można grać, oglądać streama dać zdjęcia do obróbki etc. i wszystko będzie działać płynnie jak przy tylko 4c8t, czyli obecne maksimum konsumenckie od intela. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Poświęciłem trochę czasu na analizę testów i recenzji procesora zaproponowanego przez Tankersss oraz 7700k który planowałem zakupić. Jeśli chodzi o wydajność w grach, dużo lepiej od AMD wypada Intel. Oczywiście analizie poddane były procesory o seryjnym taktowaniu procesora.

 

Prosiłbym użytkowników forum o zaproponowanie alternatywy opartej na 7700k lub 6800k

 

Generalnie udało mi się znaleźć bardzo tanie podzespoły na stronie:

 

http://virtualpc.pl/

 

Jednak w moim przypadku sklep nie wzbudza zaufania. Ktoś zamawiał z niego?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...