Skocz do zawartości

Monitor do 3000zł (G-sync)


Recommended Posts

Witam mam zamiar do Poniedziałku kupić nowy monitor, głównie z myślą o grach. Jednak z tych wszystkich informacji i opinii, które są w internecie na temat matryc, mam już jeden mętlik w głowie. Proszę was drodzy forumowicze o radę.

 

Z rzeczy, których wymagam to tak - Monitor ma posiadać:

-rozdzielczość 2560x1440 (WQHD)

-G-Sync

-Wąskie ramki

 

Do tej pory zastanawiałem się głównie między Acer na matrycy IPS albo Dellem, ale po przeczytaniu wielu negatywnych opinii na temat matryc IPS i ich problemów jestem raczej nastawiony na tego Della, mimo że ma matrycę TN.

 

Tutaj będę kupował:

https://www.x-kom.pl/p/267147-monitor-led-27-289-dell-s2716dg-czarny.html

 

Czy waszym zdaniem jest to dobry wybór ?

Link to post
Share on other sites

Wybór monitora to zawsze jakiś dylemat. Zwolennicy IPS zawsze będą odradzać TN, dlatego też dobrze by było, gdybyś sam z bliska "dotknął" monitora, który chcesz kupić. O problemach z matrycami IPS rzeczywiście bardzo dużo można przeczytać. Jeśli mieszkasz w jakimś większym mieście, gdzie można byłoby taki monitor zobaczyć w sklepie i to najlepiej podłączony do komputera z grami - to wybierz się tam i sam oceń "na żywo". To byłoby najlepsze. Ale z tego co wiem, to w X-kom nie mają takich możliwości, tzn. podłączenia do komputera - bo ich salony są z reguły małe. Można byłoby się tam wybrać z własnym lub pożyczonym laptopem, do którego da się podłączyć taki monitor.

A jeśli mieszkasz w Warszawie lub blisko Warszawy - to spróbuj pojechać do Komputronika w Wola Park, tam są wystawione komputery z grami, mógłbyś zamówić takiego Della i przed ewentualnym kupnem poprosić o jego podłączenie do takiego komputera. Sam tak robiłem przed kupnem swojego monitora (a mam właśnie tego Della). Jeśli zdecydowałbyś się na ten właśnie monitor - zwróć uwagę, czy jest to jeszcze rewizja A03 czy już A04. Z tego co widziałem w internecie, rewizja A04 ma już o wiele wygodniejsze przyciski, bo w rewizjach do A03 - są one dość uciążliwe w obsłudze, dostęp do nich jest niewygodny. I w Komputroniku ten monitor jest trochę tańszy niż pod tym linkiem X-kom:

 

https://www.komputronik.pl/product/295738/dell-s2716dg-1ms-144hz-g-sync-.html

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

@droid: Zapomniałem dodać, że to ma być do 27 cali max, każdy większy rozmiar jest już zdecydowanie za duży, a druga rzecz jest taka że już zbyt długo to odwlekam i dlatego wystarczy już tego czekania.

 

@rebus: No Warszawa odpada - za daleko, a wolę w X-kom, bo mam niedaleko, a do Komputronika już trochę dalej.

Jak sprawdzić jaką będę miał rewizję ? (bo jeśli zdecyduję się zakupu dokonać przez internet to rewizję dopiero sprawdzę po zakupie czyli jak monitor wyląduje u mnie w domu)

 

Co do samego Monitora to myślę że zdecyduję się na tego Della, bo teraz też siedzę przed monitorem TN, tyle że jest to zwykły monitor bez żadnych dodatków, a w razie gdybym chciał trochę pograć na IPS-ie to podłącze się pod telewizor, tyle że bez G-sync'a to będzie, ale trudno coś za coś :)

Link to post
Share on other sites

@Wizbone872 - cytat mi się nie wkleił, dlatego piszę tak:

 

Numer rewizji podany jest na pudle od monitora, myślę, że powinieneś mieć już rewizję A04 - choć oczywiście nie można wykluczyć, że mogłaby to być rewizja A03 z jakichś starych zapasów. Składając zamówienie (dobrze by było telefonicznie, rozmowy w X-kom są nagrywane w razie co) poproś o monitor z rewizją A04, możesz wskazać, gdzie jej szukać - bo niestety doradcy w moim przypadku tego nie wiedzieli. Na pudle na naklejce jest zapis "Rev. A04" - i tam trzeba jej szukać.

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

@rebus ok dzięki wielkie za te cenne informacje. Natomiast składając zamówienie przez internet to można tam zaznaczyć taki dymek, na stronie x-kom, że chce się dodać uwagi do zamówienia i wtedy tam bym wpisał że proszę o rewizję A04 i żeby to sprawdzili przed wysyłką czy na pudle na naklejce jest ten odpowiedni zapis.

Link to post
Share on other sites

@rebus ok dzięki wielkie za te cenne informacje. Natomiast składając zamówienie przez internet to można tam zaznaczyć taki dymek, na stronie x-kom, że chce się dodać uwagi do zamówienia i wtedy tam bym wpisał że proszę o rewizję A04 i żeby to sprawdzili przed wysyłką czy na pudle na naklejce jest ten odpowiedni zapis.

Można i tak. Myślę, że powinieneś dostać rewizję A04.

Link to post
Share on other sites

Witam mam zamiar do Poniedziałku kupić nowy monitor, głównie z myślą o grach. Jednak z tych wszystkich informacji i opinii, które są w internecie na temat matryc, mam już jeden mętlik w głowie. Proszę was drodzy forumowicze o radę.

 

Z rzeczy, których wymagam to tak - Monitor ma posiadać:

-rozdzielczość 2560x1440 (WQHD)

-G-Sync

-Wąskie ramki

 

Do tej pory zastanawiałem się głównie między Acer na matrycy IPS albo Dellem, ale po przeczytaniu wielu negatywnych opinii na temat matryc IPS i ich problemów jestem raczej nastawiony na tego Della, mimo że ma matrycę TN.

 

Tutaj będę kupował:

https://www.x-kom.pl/p/267147-monitor-led-27-289-dell-s2716dg-czarny.html

 

Czy waszym zdaniem jest to dobry wybór ?

Acer XB271HU, mialem monitory TN  od zawsze, po przejsciu na ten model obraz no cóż, nabrał kolorów :) Nigdy TN nie dorówna IPSowi, nawet jesli mowa o TN "premium" jak to w modelu Dell'a 2716DG. ACER spelnia wszystkie twoje wymagnia.

 

Pozdrawiam, szczęśliwy posiadacz IPS :) 

Edytowane przez gustine
Link to post
Share on other sites

A jakie ma ulepszenia rewizja A04?

Już to napisałem wcześniej - z tego co widziałem w internecie, rewizja A04 ma już o wiele wygodniejsze przyciski, bo w rewizjach do A03 - są one dość uciążliwe w obsłudze, dostęp do nich jest niewygodny. Co poza tym - nie wiem.

Link to post
Share on other sites

Acer XB271HU, mialem monitory TN...Pozdrawiam, szczęśliwy posiadacz IPS

 

 

Tak też chciałbym tego Acera i z początku głównie na niego się nastawiałem, ale niestety jest zbyt duże ryzyko trafienia wadliwej sztuki, która będzie miała jakiś przynajmniej jeden ze znanych problemów, choćby "backlight bleeding".

Druga rzecz to różnica w cenie Dell jest za 2700, a do Acera trzeba by prawie 1 kafel dołożyć. Płacisz takie pieniądze, a potem okazuje się, że trzeba monitor odesłać bo są problemy. Przy matrycy TN nie ma takiego ryzyka, albo przynajmniej jest to ryzyko dużo mniejsze.

 

Może tobie gustine udało się dostać model bez wad, ale to nie znaczy że ja od razu też trafię na sztukę bez problemów. Po za tym jak kupiłeś ten monitor świeżo po premierze i zaraz po trafieniu na półki sklepowe, (to z tego co gdzieś wyczytałem) wówczas monitory z matrycami IPS nie trapiło tyle problemów. Mowa o tych egzemplarzach, które schodziły jako pierwsze z linii produkcyjnych (z późniejszymi już było gorzej).

Edytowane przez Wizbone872
Link to post
Share on other sites

Dlatego najlepiej byłoby, aby samemu "dotknąć", czy dany monitor pasuje czy też nie. Jest jednak sporo opinii, że ten Dell jest bardzo dobry. A zagorzali zwolennicy IPS zawsze będą mówić, że TN jest gorsze.

Zawsze też masz możliwość zwrotu, jak Ci nie będzie pasować. Ja osobiście jestem zadowolony, pomimo mojej rewizji A03 - z niewygodnymi przyciskami da się żyć ;-)

Link to post
Share on other sites

Znalazłem tego Acera dużo taniej w Avans: http://www.avans.pl/monitory-led/monitor-acer-predator-xb271hubmiprz-um-hx1ee-005-,id-939058

 

Rozważam teraz czy nie kupić go właśnie w tym avansie, a po otrzymaniu i podłączeniu, jeżeli okaże się - że są w nim jakieś problemy z wyciekaniem podświetlenia itp. to go odeślę, to znaczy skorzystam z 14-dniowego zwrotu i gdy otrzymam już zwrot pieniędzy to wtedy dopiero kupiłbym tego Della, ale to tylko w wypadku gdyby okazało się, że rzeczywiście będą jakieś problemy z matrycą w tym Acerze.

 

Co o tym myślicie ?

Link to post
Share on other sites

Dlatego najlepiej byłoby, aby samemu "dotknąć", czy dany monitor pasuje czy też nie. Jest jednak sporo opinii, że ten Dell jest bardzo dobry. A zagorzali zwolennicy IPS zawsze będą mówić, że TN jest gorsze.

 

 

Dokładnie,

 

Porównanie IPS vs TN ( co prawda ASUS PR279Q and ASUS PG278QR(TNka)

 

Oglądnąć materiał w 4k 

 

 

Jakby zakryć czymkolwiek, model monitora, to każdy miałby dylemat,  który to IPS a który TN :)

 

Ogólnie w ciul jest dużo zwrotów modeli gamingowych Asusa na IPSie. Koleś z innego forum zwracał z 4x aż w końcu odpuścił, inny bawił się 2x z AOCiem a z kolei inny też 2x z Acerem. Jedno jest pewne, najmniej jest problemów z TNkami, są, zdarzają się ale nie na taką skale jak z tymi IPSami.

Edytowane przez serafin1
Link to post
Share on other sites

@serafin1 Dzięki za filmik, obejrzałem cały i zgodzę się że rzeczywiście jakby zakryć model to trudno byłoby określić który to TN, a który IPS. Co do filmiku to zauważyłem jedynie lekką przewagę IPS'a w ciemniejszych barwach na samym końcu jak te gwiezdne wojny były wyświetlane i jak uncharted było wyświetlane to w pewnym momencie na Asusie był taki mocniejszy czerwony kolor - budynku (na Dellu był taki bardziej wyblakły). Na szczęście te różnice są na tyle małe, że mi wystarczy raczej to co zaoferuje ten Dell.

 

W takim razie rezygnuję z tego Acera i biorę ostatecznie tego Della. No i wizualnie z zewnątrz też bardziej mi odpowiada ten Dell. Nie ma chyba sensu się dłużej zastanawiać, tak jak już zresztą wspominałem zawsze mogę podpiąć kompa pod telewizor i doświadczyć jakości jaką oferuje IPS

Edytowane przez Wizbone872
Link to post
Share on other sites

Jak już będziesz miał tego Della i będzie Ci pasował - poczytaj też o profilu ICC, do tego monitora taki profil jest. Mi wgranie takiego profilu nie odpowiadało - ale niektórzy koledzy chwalą go sobie. Tu jest trochę o tym profilu, link jest na stronie drugiej, trzeciej:

 

http://forum.benchmark.pl/topic/223389-dell-s2716dg-27-czy-wart-swojej-ceny/

 

Może być też tak, że i Tobie taki profil nie będzie pasował - wtedy zawsze możesz wrócić do profilu fabrycznego. W internecie jest więcej o ustawianiu tego monitora i karty graficznej pod ten profil. No ale to ewentualna zabawa na później.

Link to post
Share on other sites

ja wymieniałem 4 x i nie odpuściłem, cierpliwość popłaca ;)

 

Na filmie nie widać różnicy, ale postaw obok siebie dwa monitory na żywo to zmienisz zdanie, za pierwszym razem kupiłem w/w Della + AOC'a 271QG i pomimo że BLB był olbrzymi i śmieci pod matrycą sie znalazły to kontrast barw było widać gołym okiem. Jeśli nie chcesz się bawić w wymiany to bierz Dell'a

Link to post
Share on other sites

Mam monitor, już użytkuję od 2 dni i jak na razie jestem zadowolony, jednak mam pytania dotyczące poprawnego wyświetlania i funkcji w które jest wyposażony. Jako że jest to dla mnie rzecz nowa to na razie nie mam dobrego rozeznania czy dobrze wszystko funkcjonuje.

 

 

Jak już będziesz miał tego Della i będzie Ci pasował - poczytaj też o profilu ICC

  Wiem i czytałem już o tym i jestem już po wgraniu tego profilu ICC i zmianie ustawień wyświetlania pod ten profil. Ostatecznie jednak wróciłem do ustawień fabrycznych, jednak nie wykluczam, że kiedyś może będę jeszcze raz go wgrywał żeby obczaić jakość obrazu w konkretnych grach, na razie fabryczne ustawienia chyba bardziej mi odpowiadają tym bardziej przy otwartej przeglądarce internetowej.
 

 

 

Tu jest trochę o tym profilu, link jest na stronie drugiej, trzeciej: http://forum.benchma...rt-swojej-ceny/

 

Ten sam temat miałem zapisany, nawet też się w nim udzielałem, podobnie jak ty :)

 

Teraz moje pytania:

1.Monitor ma maksymalną częstotliwość odświeżania 144Hz, jednak ja nie mogę tej wartości ustawić. Max wartość jaką mogę ustawić to 120Hz. Częstotliwość odświeżania ustawiam tutaj: Pulpit/Rozdzielczość ekranu/Ustawienia zaawansowane/Druga zakładka-Monitor

To samo pisze mi w menu Monitora-jak włączę, u dołu ekranu czyli rozdzielczość 1440p 120Hz...Maximum 1440p 144Hz

Czy jest to wina zbyt słabej karty graficznej (GTX670) ?

2.Jak wchodzę do Menu ustawień monitora i po lewej stronie wybieram zakładkę Display, a następnie:

-Response Time i są dwie opcje "Normal" albo "Fast", domyślnie jest "Normal" czy jest to dobre czy lepiej zmienić na "Fast" ?

-poniżej jest nieaktywna funkcja "ULMB" o której coś tam czytałem w instrukcji dołączonej na płycie do Monitora, ale nie do końca to rozumiem, ponieważ tam pisało żeby uaktywnić tą funkcję "ULMB" to należy wyłączyć G-sync. A sama funkcja "ULMB" niweluje niby efekt rozmycia obrazu. Mógłby mi ktoś to doprecyzować i wyjaśnić czy jest to warte włączenia ?

3.Jak włączacie G-sync ? Ja mam wybrane w Panelu sterowania NVIDIA po lewej stronie z menu wyświetlanie - konfigurowanie funkcji G-sync i tam zaznaczone "Włącz G-sync dla trybu okienkowego i pełnoekranowego" I to samo w Zarządzanie ustawieniami 3D/Zakładka ustawienia globalne i tam wybrane Technologia Monitora - G-sync. Czy jest to poprawnie wszystko skonfigurowane ?

Link to post
Share on other sites

1. Uwaga @droid to podstawa. Musi być kabel DP. W googlach jest trochę o problemie ze współpracą gtx670 z tym monitorem (jeśli chodzi o 144 Hz):

 

http://www.overclock.net/t/1603168/does-a-gtx-670-not-support-1440p-144hz-or-hdcp-over-displayport

 

2 i 3. Ja ustawiłem sobie na "Normal", wcześniej ustawiłem na jakiś czas na "Fast" - i nie zauważałem żadnej różnicy. "Fast" to opóźnienie 1 ms, "Normal" - to 3 ms. Tu masz więcej o trybie "Fast" i "Normal", a także sporo innych ważnych informacji, o profilu ICC też oraz jest też pokazane włączanie G-Sync:

 

https://pcmonitors.info/reviews/dell-s2716dg/

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

Tak monitor mam podłączony przez DisplayPort.

Aha i zapomniałem dodać że dostałem rewizję A04.

Czyli niewykluczone, że problem leży w karcie. W googlach jest trochę o współpracy gtx-a 670 z tym monitorem w kontekście 144 Hz. Ale i 120 Hz jest dobre - z czasem wymienisz pewnie i kartę na lepszą. Musisz dokładniej poczytać o współpracy gtx-a 670 z tym monitorem, może jednak da się coś zrobić, mi nie chciało się dokładniej zagłębiać w ten problem ;-)

 

Czy faktycznie - tak jak widziałem w internecie - rewizja A04 ma już lepsze przyciski? Nie pamiętam dokładnie, ale czymś jeszcze ta rewizja różni się (oczywiście na plus) od poprzednich wersji.

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o poprawione przyciski w rewizji A04 to są ok, ale czy lepsze od tych z rewizji A03 to trudno powiedzieć, bo nie miałem styczności z wcześniejszą rewizją. :) A inne ulepszenia - nie wiem może jakieś są, ważne że jest najświeższa rewizja.

 

Z tego linka co podesłałeś w poprzednim poście wynika, że G-sync mam poprawnie włączony.

Natomiast jeśli chodzi o te 120Hz to na razie mi to wystarczy, ale mam nadzieję że gdy wyposażę się (w niedalekiej przyszłości) w nowego kompa, to będzie mi to już działać w pełni możliwości czyli z odświeżaniem 144Hz.

Edytowane przez Wizbone872
Link to post
Share on other sites

Natomiast jeśli chodzi o te 120Hz to na razie mi to wystarczy

Najważniejsze, że jesteś zadowolony z tego monitora. Z nową kartą będzie dobrze. A w rewizjach od A03 w dół - przyciski są niewiele większe od łebka od szpilki, trzeba je trochę intuicyjnie wymacywać, są umiejscowione pod spodem dolnej ramki (nie widać ich). Wszystkie są tak samo niewielkie - włącznie z przyciskiem zasilania. Bo te przyciski:

 

https://www.overclockers.co.uk/media/image/thumbnail/BG061DE_133695_800x800.jpg

 

- to już rewizja A04 i takie są u Ciebie?

Link to post
Share on other sites

Tak z monitora jestem jak najbardziej zadowolony. Generalnie to takiej wielkości ekranu z wąskimi ramkami mi trzeba było :)

 

Zgadza się takie przyciski są u mnie. No jak w poprzednich rewizjach przyciski są trochę większe od łebka szpilki to rzeczywiście mało wygodne.

 

Dobra to myślę że to byłoby na tyle jak na razie. Jedyna rzecz jaka została do zrobienia to ustawić te odświeżanie, ale tak jak mówisz, to dopiero sprawdzę jak będę mieć nową grafe.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...