Skocz do zawartości

Pamięci nie pracują na nominalnej częstotliwości.


Recommended Posts

Wspominałeś wcześniej, że Ryzen "lubi" tylko parzyste timingi ? Bo na na CL15 nie da rady, zawsze na 16 przeskakuje. Które parametry timingów są najbardziej krytyczne, najbardziej wpływają na stabilność? Raczej będę musiał zejść z CL14, system się bootuje, działa, ale w strestestach np. AIDA przy uruchomieniu testu albo crashuje program, albo pojawiają się błędy. Np. przy powyższych ustawieniach na 1.40 V, zdarza się pojawić BSOD Error Memory Management, po stopniowym zwiększaniu do 1.43V, system działa coraz stabilniej, testy uruchamiają się i trwają coraz dłużej ale i tak przerywa. Natomiast zjechanie z timingów natychmiastowo daje rezultat i to nawet na tym samym napięciu 1.40V-1.41V , 10 minut (na ile czasu ustawić dla większej pewności jak już ustabilizuje się mniej więcej?) w AIDA i brak problemów.

Edytowane przez Kacper9812
Link to post
Share on other sites

Ciężko stwierdzić, który z timingów ,,trzyma,, pamięć, możliwe, że to cl14 nie jest stabilne.

Polecam Ci z tym cl14 dać dalej 18-18-18-40(czyli 14-18-18-18-40), jeśli będzie stabilnie to znaczy, że cl14 jest stabilne i możesz sobie zjechać na 14-17-17-17-39 i tak dalej.

 

Wspominałeś wcześniej, że Ryzen "lubi" tylko parzyste timingi

To się tyczy tylko CL.

Ja testuje Prime95, godzinka to minimum.

Możesz też potestować Memtest86 v7.4 - ściągnij sobie i nagraj na pendrive.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nudziłem się trochę i udało mi się "wyśrubować" timingi przy taktowaniu 3066Mhz na napięciu 1.35V na kolejno:

 

CL 14

tRCD 15

<zaraz dopiszę bo wyleciała mi nazwa z głowy> 16

tRP 17

tRAS 30

tRC 48

CR 1T

 

Wszystkie wartości już są jakby "wymaksowane"(oprócz tRC i CR bo tych nie ruszam już, CR domyślne), opuszczenie dowolnej o 1 oczko powoduje niestabilność systemu , taka ciekawostka, że każda inaczej. Jedna powoduje BSOD po zalogowaniu, druga przerywa test po jakimś czasie, trzecia nie pozwala wstać PC, czwarta pozwala się włączyć ale zacina po dojściu do BIOSu. Także dla tego napięcia to już chyba koniec.

 

Jestem bardzo ciekaw timingu tRC, gdyż domyślnie jest on ustawiony na wartość 75, rzucił mi się w oczy w CPU-Z , posprawdzałem trochę na internecie i przeczytałem, że płyta je trochę zawyża i zmniejszenie go daje trochę przyrostu w wydajności RAMu. Nie miałem pomysłu jak go zbyt ustawić i zrobiłem tak jak w artykule na którym testowali podobną platformę i dałem 48. Narazie jest stabilnie. Kombinować przy nim coś jeszcze ? Może być tak mały ? Za co on odpowiada ?

Czy praca 24/7 na takich timingach tzn.  bardzo bliskich granicy stabilności, najniższych możliwych, nie skróci żywotności RAMu, nie spowoduje jego uszkodzeń ? Co do samej stabilności, po ponad 4 godzinach testów Memtestem było 0 błędów, wszytko przechodziło, ale chodzi mi o kwestie bezpieczeństwa.

Edytowane przez Kacper9812
Link to post
Share on other sites

 

 

Czy praca 24/7 na takich timingach tzn. bardzo bliskich granicy stabilności, najniższych możliwych, nie skróci żywotności RAMu, nie spowoduje jego uszkodzeń ? Co do samej stabilności, po ponad 4 godzinach testów Memtestem było 0 błędów, wszytko przechodziło, ale chodzi mi o kwestie bezpieczeństwa.

Nic się nie stanie, jedynie zbyt wysokie napięcie może powodować degradację sprzętu ale nie zmniejszone timingi.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Oki, kurde zastanawiam się jeszcze, tylko z czystej ciekawości tak przy okazji, dlaczego każda wartość wyższa od 3200Mhz nie jest stabilna. Próbowałem ostatnio z ciekawości opcję która powinna najłatwiej pozwolić chociaż zbootować system, czyli 3333Mhz przy 1.49V i timingach rzędu CL20 ale nawet system nie wstaje ;/ Co powoduje tą "niewidzialną blokadę" ? To np. mikrostruktura krzemu ?

Przy ew. OC procesora (bez BCLK) nie powinno być problemem z utrzymaniem taktowań RAMu, czy wpłynie to jego stabilność (zmniejszy/zwiększy?) Celuje tylko narazie na BOXie w 3.4-3.6 Ghz MAX.

 

Lepiej będzie zostawić na 3066Mhz CL14 1.35V, czy na 3200Mhz CL16 1.40V ? Gdzieś widziałem taki kalkulator, który obliczał jakieś opóźnienia w nanosekundach w zależności od timignów/taktowań, ale co np. z przepustowością pamięci ? Platforma oparta na Ryzenie bardziej "lubi" timingi czy taktowania ?

 

 

+ pytanko poprzednie odnoście tRC, czemu było na 75 ustawione standardowo, trochę nie rozumiem tego parametru. Chciałbym się nauczyć czegoś nowego :)

Edytowane przez Kacper9812
Link to post
Share on other sites

To jest kwestia kontrolera pamięci w procesorze, który nie jest idealnie taki sam w każdej sztuce procesora. W następnej rewizji może go poprawią i łatwiej będzie uzyskać wysokie taktowanie ramu.

Im więcej kości ram musi obsłużyć procesor tym trudniej dla niego z utrzymaniem wysokiego taktowania ramu, Ryzen lubi pamięci 1rank samsung b-die. Przy oc procka nie powinieneś mieć problemów z utrzymaniem taktowania ramu.

Ja bym sobie chyba zostawił to 3200cl16 1.4V(kwestia taktowania IF) nawet pomimo tego, że dla 133MHz trzeba aż z 14 na 16 przeskoczyć, zobacz sobie w aida64 extreme czas dostępu dla tych obu ustawień - myślę, że będzie niemal taki sam.

Ja na 2800cl14 mam ok 80ns.

Odnośnie poszczególnych timingów i ich znaczenia to lepiej poszukaj na necie bo ja sam aż tak wszystkich nie studiowałem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Oki dzięki. Co do OC RAMu narazie jest oki :) Chciałem jeszcze zapytać o OC CPU. Narazie ustawiłem napięcie na 1.25v i idę jak najdalej z taktowaniem, potem ew. zwiększę napięcie. Opcje Load Line Calibration dla CPU/SOC są na Auto. Nie chcę narazie w nie ingerować. Czy na ustawieniu auto są stałe i stabilne/bezpieczne ? Czy mogą się zmieniać w zależności od OC ? Wszystkich tych opcji zaawansowanych nie ruszałem jeszcze (w tej 1 zakładce), raczej jak są na Auto, lub standard to nie powinny zmieniać się same, uszkodzić czegoś ? Napięcie SOC przydaję się przy OC CPU ? Narazie jest auto, podobno przy OC RAMu miało pomóc, ale mi nic nie dawało.

Link to post
Share on other sites

Na domyślnym ustawieniu llc przy ustawieniu 1.3V w Primie95 są spadki do nawet 1.23V wiec tobie spada pewnie poniżej 1.2V.

Dobrym programem do monitorowania jest hwinfo64.

Na podstawie własnych testów z LLC ustaliłem, że ustawienie najwyższego poziomu czyli 5 powoduje, że procesor dostaje idealnie stabilne napięcie bez żadnych spadków natomiast ja polecam zostawić na auto. Dopiero przy mocnym oc i dobrym chłodzeniu można się tym bawić.

Bardzo dobrym wstępnym testem stabilności dla Ryzena jest Cinebench, puść sobie go z 10 razy - jak się nie wywali to już jest nieźle ale oczywiście nic nie zastąpi Prime95.

Napięcie soc przy ustawieniu ramu powyżej 2666MHz ustawia się automatycznie na 1.1V i nie ma potrzeby go ruszać.

 

 

Opcje Load Line Calibration dla CPU/SOC są na Auto. Nie chcę narazie w nie ingerować. Czy na ustawieniu auto są stałe i stabilne/bezpieczne ?

Są stałe i bezpieczne.

 

Napięcie SOC przydaję się przy OC CPU ?

Nie.

Edytowane przez rez
Link to post
Share on other sites

Przy OC CPU jest sens zbijać napięcie na jak najniższe przy którym działa stabilnie ? Nie będzie efektu "braku mocy" na zbyt niskim napięciu ? Mam teraz 3,7 Ghz przy 1.25V 75 stopni maksimum przy 30 minutowym stresie AIDA64(Co ciekawe AIDA pokazuję 4 stopnie mniej niż Ryzen Master :o Komu ufać :) ?), z ciekawości chcę zejść niżej na napięciu, może trochę temperatury spadną :)

Na 3750-3800Mhz 1.25V już nie wystarcza, wyzej już chyba nie podkręcam, pozatym nie chcę się pchać w prace na zbyt wysokich temperaturach przy BOXie. To i tak bdb wynik jak na moje oko dla BOXowego chłodzenia.

Edytowane przez Kacper9812
Link to post
Share on other sites

Oki, niżej np. 1.2275 V po jakimś czasie nie jest stabilnie. Zostawię już 1.25 narazie, bo 1.23, 1.24V nie ma już wielkich różnic.

 

Mam pytanko jeszcze odnośnie temperatur. Jest taka zależność, że w idlu jest np. 36-38 stopni i jeżeli już spadnie do tych 37 to skacze na 47 i spada dość szybko do wartości 37 stopni i tak cały czas. Zawsze po spadnięciu do 3X (x- 6,7,8 itp.) stopni rośnie o 10 stopni w górę i stopniowo dość szybko spada do do 3X. I tak cały czas się zapętla. Co jest nie tak? 

 

+ bezpieczne napięcia dla tego CPU to do 1.35V, a temperatury do 85 stopni ? Praca 24/7 oczywiście.

Edytowane przez Kacper9812
Link to post
Share on other sites

Ryzena akurat ok 2 godzin a mam jeszcze 5820K, którego testowałem 14 godzin xd

Jest nowy bios do Prime x370 i udało mi się ustawić 3066 tylko nie jest stabilne ale widać, że jakiś progres jest bo wcześniej 2933 nigdy nawet nie wstawało więc sprawdź u siebie czy coś zmieni 1.0.0.6b ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Miałem Ci już pisać o tym :D Mi udaję się wybootować 3200Mhz na 1.35V o czym kiedyś nawet mowy nie było ;D

Kiedyś 1.40V-1.41V i dało radę odpalić, sporadycznie 1.39V ale to bardzo rzadko. Teraz na 1.35V działa ale podbiłem do 1.375V bo w idlu lubiło crashować przeglądarke itp. Nie było do końca stabilnie.

Aktualnie testuje jeszcze.

 

Nie wiem jakie masz kostki RAMu ale moje ustawienia na 3066Mhz to:

14-15-16-17-30-48 kolejne opcje timingów w BIOSie + 1.35V. Może coś pomoże. Ogólnie zaczynałem od CL 14 i reszty po 20 (ostatnie wartości 38 i 75) i zbijałem po 1 aż do tych).

VTTDRR Voltage to połowa napięcia RAMu i chyba tak ustawia się na Auto (czytałem kiedyś gdzieś na forum, że ktoś od AMD tak polecił) ale podobno można nieznacznie podbić to jak jest niestabilnie, ale tutaj nie wiem do końca.

Edytowane przez Kacper9812
Link to post
Share on other sites

Aktualnie jestem na konfiguracji 3066Mhz 14-15-12-17-22-48 na 1.35V i jest okej. Co dziwne wcześniej było 14-15-16-17-30-48 i nic więcej nie dało się zbić. Przetestuje zaraz 3200Mhz, ale sprawdzałem z ciekawości już większe wartości i chyba to już jest granica kontrolera CPU. Nawet na 3333Mhz przy 1.5V CL20 nie odpala. 3200Mhz to chyba już maksimum co da się wycisnąć. Dobrze i tak, że przy niskich napięciach po tej aktualizacji.

 

Jedynie co mnie dziwi to wartość timingu tRAS 22, nie wiem jakim cudem jest stabilnie na tak niskiej.

Edytowane przez Kacper9812
Link to post
Share on other sites

Przez chwile myślałem, że to 3066 będzie u mnie stabilne bo system śmigał, gra się nie wysypywała ale jak odpaliłem memtest64 to momentalnie sypało błędami a dodatkowo nie zawsze komp wstawał. Przy 16Gb 2800 i 32Gb 2666 jest stabilnie jak skała.

Nie zdziw się więc, że jak dokupisz sobie ramu to będziesz musiał zjechać z taktowaniem więc lepszym wyborem będzie sprzedaż obecnego ramu i dołożenie do 2x8Gb.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...